Menu
TOPZINE.cz
Literatura

S rýmovníkem můžete být básníkem i vy

Redakce

Redakce

12. 9. 2011

Téměř dvě stě let čekal na svůj zrod druhý rýmovaný slovník. První stvořil Antonín Jaroslav Puchmajer, druhý je výplodem manželů Cvrčkových. Ti na novém rýmovníku s přestávkami pracovali tři roky a výsledkem je Velký slovník rýmů.

FOTO: Knihy

Velký slovník rýmů čekal na svůj comeback téměř 200 let, Zdroj:sxc.hu

Co to vlastně rýmovník je a k čemu slouží? Opravdu se nejedná o ekvivalent slova kapesník, jak by se mohlo zdát. Rýmovník neboli rýmovaný slovník je totiž příručka k usnadnění tvorby rýmovaných veršů. Slovník tedy slouží začínajícím básníkům, tvůrcům reklamních sloganů a písničkářům. Jako náhražka kapesníku by mohl posloužit jen v krajní nouzi.

Bez rýmovníku nezrýmujete ani rýmu

Velký slovník rýmů pokrývá nejen běžnou slovní zásobu, ale naleznete zde i aktuální výrazy jako vlastní jména českých politiků nebo celebrit. Kniha zahrnuje i návod k použití a Skovajsovu teoretickou stať o historii a užívání rýmu. Tento obsáhlý slovník rýmující 220 tisíc slov je dílem dua jazykovědců Václava a Ludmily Cvrčkových.

Václav Cvrček patří v současné době mezi nejuznávanější české jazykovědce. Na svém kontě má mimo jiné Mluvnici současné češtiny, která podává obraz o aktuálních jazykových trendech.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

S rýmovníkem můžete být básníkem i vy