Menu
TOPZINE.cz
Hudba

S jarem se vrátí i Sunshine

Hana Dittrichová

Hana Dittrichová

19. 3. 2010

sunshineČeská kapela Sunshine je jednou z mála domácích skupin, které si nejprve udělaly jméno v zahraničí a teprve poté začaly být respektovány i u nás. Ostudu naší hudební scéně ale rozhodně nedělají.

Sunshine se chystají do Lucerna Music Baru, Foto: Tomáš Třeštík/Drawtec

Sunshine se chystají do Lucerna Music Baru, Foto: Tomáš Třeštík/Drawtec

V roce 1994 se v Táboře sešli tři mladí kluci zapálení do hudby a rozhodli se, že zkusí dát dohromady nějakou rockovou kapelu. Díky své snaze se čtyři roky po založení kapely Sunshine dostali na koncertní turné po USA, kde mimo jiné představili songy ze své desky Hysterical Stereo Loops, Beasts And Bloody Lips. Co je odlišovalo od ostatních rockových skupin, kterých existovalo a stále existuje mnoho, byla neuvěřitelně propracovaná, divoká a energická vystoupení.

V zahraničí oblíbení, doma tolerovaní

Za úspěch, jaký kapela sklízela v USA a v mnoha dalších zemích, by se nemusely stydět ani současné hvězdy světových pódií. Sunshine ovšem byla označována za nejslavnější českou kapelu, kterou v Česku nikdo nezná. Skupina u nás vyvolávala mnoho bouřlivých diskusí a hádek. Někteří je kvůli cestě do USA měli za zrádce, jiní je považovali za jedny z nejlepších českých muzikantů.

Do takové situace Sunshine vydávají desku Velvet Suicide a nedlouho poté ji následuje album Necromance. Obě tato díla dokazovala jejich diametrální odlišnost od typických českých kapel. Oproti nim hráli Sunshine surovější, nekompromisní věci a měli mnohem blíž ke světovému pojetí zvuku.

S novou deskou přišla další vlna dohadů

V roce 2005 vychází kapele deska Moonshower and Razorblades. Z jejich novinek je slyšet posun po hudební ose, songy jsou mnohdy pomalejší a využívají více elektroniky. Přesto jde pořád o kapelu, která se nesnaží zaujmout fanoušky svým zařazením do proudu oblíbených idolů, ale stále si prosazují svou. Pořád jde o jejich hudbu bez komerčních zásahů.

Velký zlom přišel s albem Dreamer z roku 2007. Tahle pecka prostě bavila, překvapovala, zářila barvami a určovala zřetelný rytmus. Fanoušci očekávali drsné texty punkerů, ironii a narážky, ale Sunshine překvapili jemnějším, lehce zahořklým stylem a melancholickým vyzněním. Songy z této desky už nejsou tak elektronické, zvuk kytar je jasnější a melodičtější.

Naděje na závěr

Posledním jejich albem je MGKK TELEPATHY z roku 2009. Ani tentokrát kapela nezůstala u naprosto totožného pojetí jako v předchozí desce. V jednotlivých skladbách zaznamenáváme posun k zábavnějším, tanečnějším věcem. Už neuvrhují posluchače do lehkého stavu pesimismu, ale naopak působí velice pozitivně a nabízejí naději. Chytlavé refrény, výrazné elektro zvuky na pozadí kytar a závěrečný singl We Don’t Believe In Hype What About You?, o tom jsou noví Sunshine.

Teď se Sunshine chystá na koncert v pražském Lucerna Music Baru, kde se s nimi ukáže i kapela Lus3.  Společně se tam sejdou 22. dubna.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

S jarem se vrátí i Sunshine