Menu
TOPZINE.cz
Z domova

S exkluzivní smlouvou nebo bez ní?

Při prodeji nemovitosti jeden faktor, který každý prodejce bere v úvahu, je právě prodej za pomoci realitní kanceláře a možnost realizace spolupráce na bázi exkluzivity. Ne, exkluzivní spolupráce opravdu není cestou do pekel, ve skutečnosti jde o kontrakt, který má mnohé benefity.

Definice exkluzivní smlouvy: Co vlastně smlouva představuje?

Exkluzivní smlouva dává právo jedné realitní kanceláři zajistit váš prodej nemovitosti. Jelikož jde o výhradní právo na prodej, nemovitost nesmíte nabízet k prodeji jiným kancelářím ani ji prodávat sami.

Problém s exkluzivní smlouvou může nastat, když prodej domu nebo bytu svěříte do rukou neověřené a nespolehlivé realitní kanceláři. Proto byste si při rozhodovaní měli dát pozor na to, jaké společnosti svěříte prodej své nemovitosti.

Více realitních kanceláří a jedna nemovitost: Pomoc nebo chaos?

Situace, kdy kupující tlačí na jednoho z makléřů, aby cenu vaší nemovitosti snížil, může sice skončit neúspěšně. Pokud však nemáte uzavřenou exkluzivní smlouvu, kupující může stejný trik použít na jiného makléře, který vaši nemovitost nabízí také a při dalším svém pokusu již může být ve smlouvání úspěšnější. A vám se pak může přihodit, že se vaše nemovitost prodá pod cenou.

Profesionálně nepůsobí ani to, pokud je vaše nemovitost nabízena různými realitními kancelářemi za různé ceny. Podobný způsob v lidech vyvolává nedůvěru.

Nezapomeňte se chránit: Na jakou dobu podepsat smlouvu?

Obecně se nedoporučuje podepisovat smlouvu na příliš dlouhou dobu. Volte raději dobu několika měsíců. Pokud budete s prací realitní kancelářespokojeni, můžete ji bez problémů prodloužit.

Co udělat před podpisem: Ověřte si realitní kancelář

Ověření realitní kanceláře je skutečně důležitý krok. Prohlédněte si webové stránky, projděte služby, které nabízejí, popřípadě si ověřte i konkrétního realitního makléře. Důkladně si projděte reference uvedené na stránce či mimo ni.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

S exkluzivní smlouvou nebo bez ní?