Menu
TOPZINE.cz
Hudba

S Deborah Bonham do starých dobrých časů

Redakce

Redakce

31. 1. 2011

!Fotogalerie!Deborah Bonham, sestra zesnulého bubeníka legendárních Led Zeppelin, se po loňském úspěchu na rockovém festivalu Řípfest vrátila do České republiky. V sobotu 29. ledna zavítala do pražského Kulturního Centra Vltavská v rámci koncertní šňůry pořádané hned ve třech velkých českých městech.

foto Deborah Bonham

Deborah Bonham v Praze, Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Přes své slavné jméno a úzký vztah se světoznámou kapelou byly první kroky Deborah Bonham do světa hudby poněkud nesmělé. Když byla slavná hard rocková formace založena bylo Bonhamově sestře pouhých 6 let. V 17 letech pak za spolupráce slavného frontmana Led Zepellin Roberta Planta nastartovala svou hudební kariéru jako zpěvačka a o pět let později ji Plant nechal zapsat pod label Carrere Records, kde také roku 1985 vyšla její první deska For You And for the Moon.

Během následujících let se však Deborah hudebně odmlčela a její další deska The Old Hyde spatřila světlo světa až v novém tisíciletí. V roce 2008 pak byla následována zpěvaččiným třetím a prozatím také posledním studiovým albem Duchess. Zatímco prvotina dnes již 48leté Deborah působí poněkud tendenčním dojmem osmdesátkového popu, skladby z jejích dvou posledních desek, se kterými se představila v Praze, se svou atmosférou vracejí k nadčasovým kořenům současné hudby: blues a starému dřevnímu rocku.

Oproti všem předpokladům působil koncertní sál Kulturního centra Vltavská spíše poloprázdným dojmem. A to navzdory tomu, že byl dopředu ohlášen zajímavý hudební support v podobě několika domácích předskokanů. Fanoušky kvalitní muziky tak mohla přilákat zejména kultovní formace Hudba Praha anebo ohlašovaný set metalové kapely Motorband, která měla po více než roční nečinnosti představit svůj očekávaný comeback v čele s Josefem Šutarou, který se do Motorbandu po několikaleté odmlce vrátil.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz_hudba_praha_deborah_bonham_29_1_2011/]

Svoje vystoupení začali Motorband kolem osmé hodiny překvapivě přesně ve stanovený začátek akce. Zajímavým zpestřením byl titulní song nejnovější desky Heart of the Machine, kterou kapela nahrávala v angličtině ještě se zpěvákem Josefem Šutarou. Po zhruba hodinovém setu a následujícím čtvrthodinovém zdržení provázejícím nezbytné úpravy na stagi přichází další ze slibovaných předskokanů.

Kompletní sestava protřelých muzikantů z kapely Hudba Praha. Zazní MaelStrom, De Generace, Jinej Svět. Nadšení osazenstva sálu však dosahuje vrcholu zhruba v polovině koncertu při hitu Máma, táta, během kterého diváci spontánně skandují a v refrénu zpívají s kapelou. Asi po hodině a půl energického hraní a jednom přídavku navíc se frontman kapely divákům omlouvá a se slovy, že je zde Hudba Praha pouze na pozici předkapely, Hudba Praha opouští sál.

Hlavní hvězda večera se na pódium dostává až krátce před jedenáctou hodinou. Za doprovodu své kapely v klasické komorní sestavě spouští Deborah Bonham set skladeb představujících ten nejryzejší a nejvíce old-school blues-rock, jaký si lze jen představit. Náhodný návštěvník omylem zabloudivší na sobotní koncert by se zcela jistě pozastavil nad tím, jakým způsobem je ještě stále možné hrát na konci první dekády třetího tisíciletí. Zatímco pěveckým rozsahem působí Bonham jako takový lehčí odvar zpěvaček typu Janis Joplin, barvou svého hlasu a energickým nasazením se snaží dodávat jednotlivým písním lehký, sotva znatelný Plantovský feeling.

Vystoupení sice začíná poměrně poklidně, ale zhruba po třech odehraných písních si Deborah získává srdce fanoušků rockovým hitem Grace, nesoucím se plně v režii riffující kytary. Následuje Jack Past 8, melancholická píseň, ve které se Debbie vyrovnává se smrtí svého bratra Johna. Po několika klidnějších skladbách a mistrně provedeném coveru folkové Battle of Evermore od Led Zepellin přichází drsná Pretty Thing a skladba Religion pro změnu ze starší desky The Old Hyde.

Co říci závěrem? Pro zaryté staromilce obdivující blues-rockové zpěvačky a zároveň i energičnost kapel typu Led Zepellin představovalo sobotní vystoupení Deborah Bonham osvěžující návrat do tolik oblíbených starých časů. Pro všechny ostatní, kteří tak jako já, inklinují spíše k současnější muzice byl koncert spíše zajimavým zpestřením. Koneckonců i z počtu návštěvníků bylo patrné, že skladby Debbie Bonham jsou cílené spíše na minoritní skupinu hudebních posluchačů a milovníků blues než na posluchače mainstreamových rádií.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

S Deborah Bonham do starých dobrých časů