Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Rytmus: tvrďák ze SuperStar, který nemá hluboko do kapsy

Alena Uhlířová

Alena Uhlířová

24. 3. 2011

foto ČS SuperStarV porotě Česko Slovenské SuperStar II dává sice často najevo své postavení, ale jeho hodnocení začínajících zpěváků je vystavěno na pevných základech. Možná je některými kritizován a odsuzován, ale vždy by měl být ceněn za svou upřímnost a neměnný názor.

foto ČS SuperStar

Porota Československé SuperStar, Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Rapper, zpěvák, ale také tanečník a vydavatel Patrik Vrbovský, alias Rytmus, se narodil v roce 1977 v Piešťanech. Pevné beaty měl odjakživa v krvi. Jeho první kroky však vedly k tanci, velmi aktivně se věnoval breakdance. Pracoval na sobě tak tvrdě, že se dostal až k tanečním ikonám Karolu Zajacovi nebo Fredymu Ayisimu.

Hudba, která ho při tanci doprovázela, ho inspirovala natolik, že se sám pokoušel začít rapovat. Rap mu učaroval a Patrik se ho už nikdy nevzdal. Ve známost vešel díky rapovému battlu Bitka slov. Tento souboj vyhrál, a v roce 1994 se tak stal nejlepším freestylistou na Slovensku. Patrika si všiml David ze Senca, se kterým později spolupracoval na projektu Zvuk ulice. Působil také v mnohých skupinách, např. Big Stone, Trosky, Názov Skladby nebo Špinavý H&R Product.

Rytmus však v této době ještě nežil – vystupoval pod přezdívkou Pat3k Metamorfolord a svůj styl teprve hledal. Velký skok v jeho kariéře znamenalo založení skupiny Kontrafakt (původně Déjavu) v roce 2001. Patrik dal dohromady rapperské trio spolu s Egem a DJ Anešem. Kluci si vážně sedli a pro slovenskou hip-hopovou scénu byli jako čerstvý vzduch. Důkazem toho je jejich úspěch i na mezinárodní scéně. Kontrafakt se stal nejprodávanějším interpretem na Slovensku (album E.R.A.).

Skupina v Patrikovi probudila také beatboxové vášně. Jeho kvality dokazuje druhé místo v mezinárodní soutěži Austrian Beatbox Battle Championship. Jeho jediným přemožitelem se stal Američan Lee-Jay. A na Slovensku už mu jen těžko může někdo konkurovat.

Své úspěchy si nenechal odepřít. Dokonce si v roce 2006 založil vlastní hudební vydavatelství Tvoj Tatko Records. Vydal sólové album Bengoro a s Kontrafaktem desku Bozk na rozlúčku. O tři roky později spolupracoval se světovými rappery a výsledkem byla jedinečná deska Si Zabil.

Rytmus je král a chce to dokázat svým stejnojmenným albem

Nyní, už žijící Rytmus, ve své práci pokračoval a na světlo světa se dostalo jeho poslední album Král. Král je obdivuhodný počin – první den po vydání se prodalo na šest tisíc kusů. Album tak právem získalo platinovou desku.

Rytmus svůj úspěch předpověděl. Skladby psal pro normální lidi s normálním pohledem na svět. Na desce navíc spolupracoval s uznávanými osobami šoubyznysu. Není divu, že neměl strach natočit ještě před jejím vydáním videoklip k singlu Verejný Nepriatel za neuvěřitelných pět milionů slovenských korun.

V současnosti je Rytmus ikonou i naší hudební scény. Mnohými nenáviděný, jinými obdivovaný. Snad každý ho ale zná – ať už díky působení v porotě Česko Slovenské SuperStar II, nebo díky singlu Zlatokopky. Ten vyvolal velký poprask – text i klip jsou poměrně kontroverzní. Ale asi bychom si měli přiznat, že ač vulgární a možná nevhodné, jsou klip i samotná skladba velmi pravdivé a realistické.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rytmus: tvrďák ze SuperStar, který nemá hluboko do kapsy