Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Rytmus: Král nebo šašek?

Redakce

Redakce

15. 2. 2010

rytmusPatrika Vrbovského a.k.a. Rytmuse ze slovenských Kontrafakt jistě není třeba dlouho představovat. Vzhledem k nedávné expanzi hip-hopu do rádií a televizí jde o jedno z nejskloňovanějších jmen česko-slovenské scény. Po debutovém albu Bengoro a best of Si Zabil vydává další sólové album sebevědomě pojmenované Kral.

Zdroj: archív

Zdroj: archív

Při pohledu na tracklist překvapí minimum hostů. Je tu jen Ego, Tina a Igor Kmeťo, každý z nich ve dvou skladbách. Velmi speciální host se pak objeví ke konci alba a není jím nikdo menší než DJ Premier. Světoznámý beatmaker, jehož znají i lidé, kteří běžně hip-hop neposlouchají, a který je známý i tím, že svůj beat nedá jen tak někomu. O to více pak překvapí jeho spolupráce na Krali.

Ostatní podmazy připomenou klasický zámořský mainstream, ovšem je nutno zdůraznit, že ten lepší. Především Johny Kortis a Mad Skill se předvedli v tom nejlepším světle. Mad Skillův beat k Salalaj považuji, hned po Primově, za nejlepší na desce, škoda jen toho rádobyvtipného a po všech stránkách laciného textu.

Z textů mám poněkud rozporuplné pocity. Zdá se, že Rytmus se snažil obsáhnout celou svoji osobnost, takže tu najdeme jak ultranasrané hardcore věci, tak citlivější texty o lásce, stesku po otci a pododně. Rytmusovi jdou spíše battle texty, kde může pod nabasovaným beatem nadávat všem okolo. V těch pomalejších často sklouzává k obecným pravdám a neurčitému kázání (například Musíš mať nádej). Na druhé straně, třeba taková titulní skladba je jeden z nejpřekvapivějších a nejlepších momentů na desce. Čekal jsem klasické honění vlastního trika a splašený beat, ale místo toho jde o promyšlenou záležitost o víře a o Bohu – králi. Z dalších věcí mě zaujal Verejný nepriatel, což je přesně ta drzá poloha, která Rytmusovi nejvíce sedí, dále třeba Zlatokopky se skvělým textem o slečnách, které mají až moc rády peníze. Vrcholem desky je potom zmiňovaná spolupráce s DJ Premierem, fantastický beat a přesný text. Čistá práce.

Celkově se ale nemůžu ubránit dojmu jisté nevyváženosti. Skladby se zdají být řazeny jaksi náhodně i přesto, že se zde objevují interludy, které by měly desku držet pohromadě. Další věcí, která ubírá desce body, je necitlivé použití auto-tune v několika skladbách. Ne každý to s ní umí tak jako T-Pain.

Žádná velká sláva se tedy nekoná, ovšem o vyložený trapas také nejde. Průměr.

Rytmus – Kral

Vydáno: 30. 11. 2009

Vydavatelství: Monitor EMI

Celkový čas: 56:25

Skladby: Prológ, Sága pokračuje (feat. Igor Kmeťo), Musíš mať nádej (feat. Tina), Verejný nepriatel, Zlatokopky, Na toto som čakal (feat. Ego), Interlude. Čo bolo pred tebou, Kral, Nigdy sa nezavďačís, Daj mi ešte jednu šancu, Salalaj (feat. Ego), Rázny básnik 2, Interlude. Stále dúfam, List otcovi (feat. Igor Kmeťo), Jediný (feat. DJ Premier), Všetko má svoj konec (feat. Ego, Tina), Epilóg

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rytmus: Král nebo šašek?