Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Rýmy každému zprostředkuje Velký slovník rýmů manželů Cvrčkových

Redakce

Redakce

18. 7. 2011

Václav Cvrček a Ludmila Cvrčková připravili unikátní počin.  Naposledy se o něco podobného pokusil roku 1824 Puchmajerův Rýmovník. Doba si žádá příručky a naučné knihy na všechno. A tak se objevila mimořádná publikace obsahující rýmy, která se tváří velmi obsáhle. Perla na knižním trhu.

FOTO: Mr. Paper

Je to ale bichle, ten slovník…, Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Velký slovník rýmů by neměl uniknout lingvistům, začínajícím básníkům, středoškolským pedagogům literární teorie, ale ani třeba textařům nebo copywriterům. Rozsahem i zpracováním slovník slibuje mnohé, v porovnání s předchozími pokusy si klade jednoznačné ambice vyniknout ve svém oboru. Pokrývá celou běžnou slovní zásobu, ale i slova periferní, kupříkladu zvláštní vlastní jména, vědecké termíny a podobně. Zapojení těchto hesel ocení zejména tvůrci, kteří se snaží o originální a inovativní přístup.

Proč rýmovati?

OBR: Velký slovník rýmůV knize naleznete vedle návodu k použití a metodologického postupu při zpracování slovníku i teoretickou stať o užití a historii rýmu od Ondřeje Skovajsy. Slovník rýmů bobtná informacemi takřka nekonečných možností, podobně jako sytící pokrm v pohádce Hrnečku vař. Obsahuje rýmy k více než 220 tisícům různých slovních tvarů zařazených k více než 10 tisícům různých slovních zakončení.

Jeho používáním si usnadníte práci a ušetříte čas. Navíc se jedná o vynikající inspiraci! Podle autorů slovníku se jeho heslář opírá o korpus SYN2005, který obsahuje přes 100 milionů slov současné češtiny. Takto rozsáhlá databáze pak umožnila vytvoření slovníku. Zdá se tedy být nepostradatelným pro jakoukoliv profesi, při které pracujete s jazykem. Mít po ruce kvalitní slovník může být někdy k nezaplacení. Zejména pak ve dnech, kdy vás nic nenapadá.

Václav Cvrček (1981) je jazykovědec, který patří mezi největší odborníky českého jazyka. Od roku 2006 pracuje jako vědecký pracovník Ústavu Českého národního korpusu FF UK, kde se věnuje gramatickému popisu češtiny, otázkám jazykového standardu a způsobům vytěžování korpusů. Spolupracuje na tvorbě autorských a frekvenčních slovníků a statistických popisů jazyka.

Je absolventem Filozofické fakulty UK oborů český jazyk a literatura a lingvistika – fonetika. Postgraduální studium v oboru korpusová lingvistika dokončil v roce 2008. Na slovníku spolupracoval se svou ženou Ludmilou, v tiráži uvedenou pod jménem Cvrčková Porkertová.

Své odborné znalosti předal spolu s kolektivem dalších autorů do velice úspěšné Mluvnice současné češtiny, kterou vydalo nakladatelství Karolinum. Ta je kompletně založená na studiu rozsáhlých vzorků jazyka, které podávají reprezentativní obraz o našem současném úzu. Jako vůbec první příručka tohoto druhu se systematicky snaží popisovat nejen psanou, ale také mluvenou češtinu.

Název: Velký slovník rýmů
Autor: Václav Cvrček, Ludmila Cvrčková
Počet stran: 452
Vydalo: Nakladatelství Lidové noviny
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 499 korun

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rýmy každému zprostředkuje Velký slovník rýmů manželů Cvrčkových