Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Rychlejší na DVD: The Rock v klipovité hře na kočku a myš

Jiří Hannich

Jiří Hannich

7. 6. 2011

Když se člověk dostane z role lovce do pozice kořisti, na níž číhají dva profesionálové, nestačí být jen rychlý. Je potřeba být Rychlejší. Tento akční snímek měl potenciál k prvotřídnímu zážitku, bohužel se nevyvaroval hluchých míst.

Kdo mi zničil moje nablýskané fáro?!, Zdroj: distibutor filmu

Film

Skála se opět dala do pohybu. Dwayne Johnson, alias The Rock, představuje chlapa, který je za volantem jako doma, právě proto mu říkají Řidič, a chystá se zabít pět lidí ze svého seznamu. Jak tento seznam vznikl? Před deseti lety se Řidič společně se svým nevlastním bratrem účastnil bankovní loupeže.

Když už počítali doma peníze, přepadla je parta jiných gangsterů. Zatímco hlavní hrdina zázrakem přežil, jeho sourozenec mu vykrvácel přímo před očima. Po desetiletce v chládku se Řidič vrací, aby srovnal účty. Musí ale počítat s tím, že po krku jdou i jemu. Na scéně se totiž ještě objevuje průšvihářský policejní detektiv, který nutně potřebuje na závěr kariéry úspěch, a egocentrický nájemný vrah, jenž svůj úkol zlikvidovat Řidiče bere zatraceně vážně.

Snímek hned od začátku zaujme svou přímočarostí: The Rock vychází z vězení, sedá si do nablýskaného sporťáku, chopí se zbraně a vyrazí oddělat prvního ze seznamu. Prostě rovnou na věc. Postupem času tempo sice opadá, ale i tak vydrží na slušné úrovni až do konce filmu. Dynamické zpracování je rovněž dáno použitím ruční kamery k zachycení situačních scén, nešetří se ani rychlými střihy.

Narcistního zabijáka mu byl čert dlužen

Právě střih ale není úplně bez chybičky, protože zhruba v prostřední pasáži snímku narušuje celistvost vyprávění. Tvůrci se rozhodli strukturovat příběh do jednotlivých dnů označených titulky. Jeden takový den začíná brzy ráno, kdy si postavy sdělují, co všechno mají v plánu. Necitlivým střihem je však divák okamžitě přenesen na jiné místo v noci, kde se střetávají všichni tři rivalové (tedy Řidič, policista a nájemný zabiják), aniž by bylo zcela jasné, jak se tam dva z nich dostali.

Našli bychom i scény, které byly zbytečné, nikam děj neposouvaly. Divákovi je například nabídnut telefonický rozhovor hlavního hrdiny se synem jednoho ze zavražděných, přičemž tato scéna nemá pro další minuty vůbec žádné důsledky. Rovněž je s podivem, že Řidič má telefon své oběti dlouhou dobu u sebe, a policii vůbec nenapadne na ono číslo zavolat a zkusit tak vystopovat, kde se muž, kterého by rádi dostihli, nachází. Logiku bohužel postrádá i vyvrcholení příběhu, čímž divákův už tak rozpačitý dojem nabývá ještě více na síle.

Také je škoda, že nebyl naplno využit svalový potenciál Dwayna Johnsona. Ve většině akčních scén sviští kulky, řvou motory a pálí se pneumatiky, avšak pořádná rvačka je zde k vidění jen jednou. Johnson ale nehraje špatně, byť počet jeho vět bychom klidně mohli spočítat na prstech jedné ruky. Drsné, agresivní vystupování je v jeho případě standardem, kromě toho však ukázal, že dokáže obstojně zahrát i naštvanost, smutek a bolest. Jestliže je Johnson často srovnáván s jinou mlátičkou Vinem Dieselem, tak v hereckém výrazu nad svým hollywoodským konkurentem jednoznačně vede.

Nejzářivější hvězdou snímku však není Johnson, ale Billy Bob Thornton. Ten má na herecký minimalismus ochrannou známku, stejně jako na postavy různých podivínů a zkrachovalců, kterým vždy dokáže dát duši, takže si je divák nemůže neoblíbit (vzpomeňme třeba na Smrtící bumerang či Santa je úchyl!). Zde ztvárňuje zoufalého detektiva, který si v minulosti pěkně zavařil a doteď bojuje se závislostí na drogách. Je to postava sama o sobě pozoruhodná, a Thornton jí ještě nechává protknout svým charismatem. Jaký rozdíl oproti třetímu do party Oliveru Jacksonovi-Cohenovi, u něhož zaujme tak akorát jeho zřetelně slyšitelný britský přízvuk. Jinak je jeho výkon krajně nepřesvědčivý a nudný.

Kdyby tvůrci někde ubrali a někde zase přidali, mohl být Rychlejší vynikající akční podívanou. Chaotický způsob vyprávění však tento snímek hodně sráží. Na druhou stranu je nutné přičíst mu k dobru, že kromě akčních scén nabízí i docela zajímavé a barvité charaktery. Příjemným zpestřením je pak hudební doprovod, o nějž se postaral vizionářský Clint Mansell. A příznivci Dwayna Johnsona budou jistě rádi, že se jejich idol po koketování s komediemi zase vrátil k žánru, který mu sedí nejvíce.

Nechtějte být na jeho seznamu

DVD

Disk je opatřen několika zvukovými stopami – vždy v prostorovém formátu 5.1, tedy ideálně pro domácí kino. Z jazykových verzí si lze samozřejmě vybrat i český dabing, nicméně plnohodnotný zážitek zajistí jen originální znění. Bonusová složka je kromě několika vynechaných scén zajímavá hlavně tím, že obsahuje alternativní závěr filmu opatřený komentářem režiséra (pohříchu bez českých titulků). Nutno uvést, že druhá verze vyústění příběhu je o mnoho akčnější než ta, která nakonec byla vybrána. Fragmenty z alternativního závěru jsou dokonce k vidění i v traileru. Je tedy s podivem, že se do filmu nevešly.

Rychlejší (Faster)

Akční/Drama/Krimi
USA, 2010, 94 minuty

Režie: George Tillman Jr.
Hrají: Dwayne Johnson, Billy Bob Thornton, Oliver Jackson-Cohen, Maggie Grace, Moon Bloodgood, Carla Gugino aj.

Zvuk: český, anglický, maďarský, polský (Dolby Digital 5.1)
Titulky: české, anglické, maďarské, polské aj.
Bonusy:
vynechané scény, alternativní závěr

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rychlejší na DVD: The Rock v klipovité hře na kočku a myš