×
TOPZINE.cz

Rybičky 48: Vezmeme Blink 182 jako předkapelu

FOTO: Rybičky 48

Mnozí fanoušci českého pop-punku se v posledních týdnech podivili nad tím, kam se poděla jejich oblíbená kapela Rybičky 48. V televizi sice opět proběhla „rybičkovská hegemonie“, jak bývá nazýváno pětinásobné vítězství v hitparádě ESO, ale po živých vystoupeních se slehla zem. Kutnohorská trojka totiž vyhlásila několikatýdenní volno na skládání materiálu na svou třetí desku. Nejen o nové desce odpovídal Kuba Ryba a Petr Lebeda.

FOTO: Rybičky 48

Minulý rok jste vydali novou desku, koncertovali jste na několika desítkách koncertů po celé republice, pětkrát po sobě jste vyhráli hitparádu ESA se singlem Ooou, nedávno i s Emily, byli jste osloveni ohledně moderování pořadu v rádiu,… Čeho si na tom všem ceníte za poslední rok nejvíc?
Kuba: Když se to řekne takhle najednou, tak to zní strašně hezky. Ze všeho máme radost, ale novou zkušeností pro nás bylo moderovat vlastní pořad na rádiu. Koncerty nás pořád baví a je to ten nejlepší relax.
Petr: Ceníme si nejvíc toho, že jsme se za tu dobu navzájem nesežrali. Jinak všechny ty věci jsou senzační a jen těžko říci, čeho si cenit nejvíc.

Nevadí vám, že se o vás začal zajímat i bulvární tisk?
Kuba: Nevadí. Díky tomu jsem se o něj začal zajímat i já, takže si dost často něco přečtu a dobře se pobavím. Nejlepší jsou ty titulky. Například pod „Karel Gott uštval fenu“ se pravděpodobně dozvíte, že Mistr byl na procházce se psem ženského pohlaví, který byl procházkou unaven.
Na druhou stranu tyhle senzace lidi chtějí. Kdyby o bulvár nebyl zájem, tak není tolik deníků, týdeníků a čtrnáctideníků, které se všechny zabývají jenom bulvárem. Je to klasika – nikdo bulvár nečte, ale všichni vědí, co se v něm daný den píše.
Petr: Vždycky si z těchto věcí děláme srandu, takže nevadí, spíš se nad tím bavíme.


Na několika vašich koncertech se objevil Vratko, zpěvák a kytarista Iné Kafé, kteří ohlásili konec. Bude probíhat nějaká další spolupráce? Bude nyní častějším hostem vašich koncertů?

Petr: Vratko je super člověk a moc rádi bychom ho uvítali jako hosta na připravované desce. Co se týká hostování na koncertech, tak je to vždycky o domluvě. Vzhledem k tomu, že je ze Slovenska, tak se můžou těšit zejména východomoravští na eventuální zaskotačení tohoto jinocha s námi na pódiu.

Jak jste se s ním vůbec potkali?
Kuba: Úplně náhodou na našem koncertě v Bratislavě, kam se přišel podívat. Když se za mnou po koncertě stavil, tak jsem měl obrovskou radost, protože Ine Kafe pro mě jsou obrovská modla. Koupil si CD a chvilku se nic nedělo. Pak jsme se ještě potkali po čase na koncertě v Ostravě a pozvali ho na regionální křest naší desky Amores Perros, voe! v Kolíně.  A rovnou si s námi i zahrál!

Rozhodně se tedy nejedná o přibrání Vratka mezi Rybičky na stálo. Ano?

Petr: Ne, nejedná. Myslím, že ta vzdálenost by tvořila drobný problém.
Kuba: Myslím si, že kdyby se chtěl Vratko vrátit na koncertní „tour“, tak určitě pojede se svou kapelou Ine Kafe.

V minulých týdnech jste měli koncertní volno na skládání nového materiálu k chystané třetí desce. Můžete už něco prozradit? Třeba nějaký tip na nový singl?

Petr: Skládalo se vcelku pilně. Jsou jak zbrusu nové písně, tak i předělaný materiál „ze šuplíku“. Fanoušci se mohou těšit na styl, na který jsou zvyklí v trošku novějším kabátu.
Kuba: Já prozradím snad jen to, že jeden ze singlu by měl být duetem s jednou českou zpěvačkou. Ale ještě nebudeme prozrazovat, kdo to bude.

Bude na nové desce tradičně třináct písniček?
Petr: Této tradici zůstaneme věrní. Písniček je sice víc, ale na desce se objeví to nejlepší z vymyšleného.

Ještě neuběhnul ani druhý měsíc nového roku a už máte naplánovaných bez mála padesát koncertů. Bylo to tak každý rok, nebo cítíte nějaký výrazný posun?
Petr: V podstatě loni to bylo podobné, ale v menší míře.
Kuba: Pamatuju na to, když jsme byli nadšení z toho, že máme pět koncertů za měsíc, a vůbec jsme tomu nevěřili. Je to skvělý pocit vědět, že je o nás zájem.

Máte ještě nějaké zkoušky při takovém množství koncertů?
Petr: Teď zrovna zkoušíme docela často kvůli novým písničkám a kvůli dlouhé koncertní pauze, ale až se začne koncertovat naplno, tak se zkouší minimálně.
Kuba: Hodně zkoušíme před tím, než jdeme do studia. Jinak to není tolik potřeba, protože si ty písničky vyzkoušíme naživo dvakrát třikrát za týden. (smích)

Minulý rok jste naznačili, že byste v roce 2009 rádi natočili nějaká živá vystoupení. Už jste v kapele probírali možnosti, kde záznam pořídit?

Petr: Možnosti jsme probírali, ale celá záležitost zatím zůstala v plenkách.
Kuba: Uvidíme, zda tenhle rok či ten příští. Možná letos natočit a příští rok vydat – nevím. Mně osobně by se to líbilo v pražské Retro Music Hall nebo ve Starých Lázních v Kolíně.

Začínají pomalu prosakovat informace o tom, že chystáte společné turné nebo dokonce vydání desky s německou kapelou Green Frog Feet, která se stala před pár lety vítězem MTV ROCKZONE, kde získali cenu BEST NEWROCKER. Co je na tom pravdy?

Petr: Opravdu chystáme společné turné po Česku, Slovensku, Německu, Rakousku, Polsku, ale i Dánsku…
Kuba: Rýsuje se to na podzim. Důležité zatím je, že jak my, tak Green Frog Feet jsme na to natěšení. Ale my zpíváme česky, jsme česká kapela…

Hraní po boku Green Frog Feet musí být určitě úžasná zkušenost, kterou u nás nemá každá kapela. Jaký to pro vás je pocit, když si vás jako českou pop-punkovou jedničku vybere ke spolupráci kapela, která bývá jednou z hvězd letních festivalů, jako jsou Přeštěnice nebo Rock for People?
Petr: Green Frog Feet jsou především skvělí kluci se smyslem pro humor.
Kuba: Naše zkušenost vesměs je, že čím lepší a známější kapela, tím „pohodovější” a skromnější lidi to jsou. Po našem koncertě v Přeštěnicích například přišel zpěvák z kapely Donots, což je pro mě taky obrovská star německého punkrocku, a požádal nás o naše CD, že se mu to líbilo. To je super pocit.

Na který z těch zatím potvrzených koncertů se těšíte nejvíc? Bude to festival Noc plná hvězd?
Petr: Ten určitě patří mezi „top“ koncerty, ale každý má svoje. Někdy tě zklame velký festival a naopak někdy překvapí malá venkovská zábava. Těšíme se na všechny.

Co říkáte na oficiální návrat Blink 182 na koncertní prkna?
Kuba: Moje nejoblíbenější kapela… Myslel jsem si, že to takhle dopadne, takže mě to zase až tak nepřekvapilo.
Petr: Je to samozřejmě super. Až budou hrát v Česku, tak je ! (smích)Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..