Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Rybičky 48 oslavují revoluci… ale jen na obalu alba

Redakce

Redakce

27. 10. 2009

rybicky-48-viva-la-revolucionKutnohorská pop-punková trojka Rybičky 48 se připomíná se svým třetím oficiálním albem Viva La Revolución! Můžeme čekat revoluci, kterou název oslavuje? Ani ne. Menu o třinácti chodech přináší známé chutě, které nezklamou, ale ani nepřekvapí.

Viva la Revolucion, Zdroj: archiv kapely

Viva la Revolucion, Zdroj: archiv kapely

Album na první poslech potěší kvalitním zvukem, který je dílem Hostivařského studia, kde Rybičky 48 své třetí oficiální album nahráli. O originalitě hudby už bohužel moc mluvit nemůžeme. Omluvou je, že žánr pop-punku nedává přílišný prostor pro inovace, a tak každá písnička vyvolává pocit, že už jsme ji slyšeli od kapel typu Blink 182. Textová stránka je na tom možná ještě o něco hůře, protože se pohybuje na hranici klišé a nedospělého humoru. I přesto se dočkáme několika zajímavých skladeb, které z celku vybočují.

První originální skladbou je úvodní Viva La Revolución, po které nese CD název. Rybičky v ní vtipně reagují na účastníky internetových diskuzí, kteří kapelu anonymně kritizují a uráží. Překvapivým hostem je Michal David, který dostal prostor s refrénem svého hitu Kolu, pijeme kolu, textově upraveným v duchu rybičkovské recese. Za dalšího favorita bych jmenoval duet Zamilovaný/Nešťastná s hostující zpěvačkou Bárou Zemanovou, který je vtipným pohledem do vztahu z pohledu láskou zaslepeného muže a jeho zoufalé manželky.

Do třetice všeho dobrého bych zmínil skladbu Drogová, která zaujme textem, v němž se vyznává drogově závislý ze své slabosti. Vhodné je spojení s hudbou se zdůrazněnou baskytarou, která podtrhuje temný nádech skladby. Na druhé straně jsou písničky, které mi přijdou až trapné. Najednou, Páteční večer a obzvlášť Krvavý Valentýn jsou spíše projevem sotva patnáctiletého kluka, který ještě neměl holku. Pokud by se na albu objevila jen jedna píseň se sexistickým motivem, možná by to mohlo být ještě vtipné, ale tři písně v tomto duchu jsou až moc.

Zdroj: archiv kapely

Rybičky 48, Zdroj: archiv kapely

Zbylé písničky jsou nevýrazné a nezapamatovatelné. Lehce vyčnívá pouze ploužák Tak to je (Jendova), kde hostuje čelista Olin Nejezchleba. Myslím si ale, že smyčcový doprovod dokáže zkrášlit jakoukoliv píseň, ať už dobrou nebo špatnou, a toho je důkazem i tato.

V celku se jedná o průměrné album se světlými i tmavými místy, které určitě potěší stávající fanoušky Rybiček 48. Několik skladeb má ambice získat si popularitu i mezi širší veřejností; důkazem toho je popularita videoklipu k písničce Zamilovaný/nešťastná. Pokud máte chuť na odpočinkovou muziku a nemáte vysoké hudební nároky, Viva La Revolición! vás potěší.

Rybičky 48 – Viva La Revolución

Vydáno: 9.září 2009

Celkový čas: 42:41

Skladby: Viva La Revolución; Sebevražedná; Najednou; Lovecká sezóna; Letní hra; Jediná; Tak to je (Jendova); Drogová; Krvavý Valentýn; Normální člověk; Vlastní křídla; Páteční večer; Zamilovaný/Nešťastná

Vydavatel: Hev-Het Tune

Hodnocení: ***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rybičky 48 oslavují revoluci… ale jen na obalu alba