Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Rybičky 48: Hudba jsou kamarádi, párty, život, práce a zábava

Hana Dittrichová

Hana Dittrichová

22. 12. 2010

FOTO: Rybičky 48Banánový rybičky, ti, co nechtějí Českého slavíka, kutnohorská pop-punková skupina. Rybičky 48 se pomalu blíží ke konci svého Nebe peklo tour a na začátek příštího roku slibují nový singl, čtvrtá deska by mohla vyjít na podzim. Kdo by to do trojice kluků před osmi lety řekl?

FOTO: Rybičky 48

Rybičky 48 slibují nové album na podzim příštího roku, Zdroj: Archiv kapely

Kuba, Ondra a Petr, tři kluci z Kutné Hory, se pod názvem Banánový Rybičky prosadili před osmi lety. „Náš první koncert byl 22. listopadu 2002 v kutnohorském klubu Česká 1. Hráli jsme asi po dvou týdnech od založení kapely, takže jsme měli všichni nervy, ale bylo a je to pro nás hlavně o srandě, tak jsme si to užili. Já si pamatuju hlavně to, že jsem se styděl zpívat, tak jsem měl celej koncert zavřený oči,“ popsal Kuba Ryba, zpěvák a baskytarista Rybiček.

Úspěch byl nečekaný, a tak v lednu 2003 kluci během tří hodin zpracovali 13 songů na demo Taková normální kapela. Pověstná třináctka jim zůstala dodnes.

Pár měsíců poté kapela natočila druhé demo Kuthnaja Ghora. Třetím byla deska z roku 2004 Krasnaja Znowa, kdo zná předchozí alba Rybiček, ví, že právě na tomhle albu udělala kapela ve své hudbě velký posun. Spolu s ní se kluci označili za pop-punkovou skupinu, netušíce, že takové označení v hudebním světě skutečně existuje, a to především u kapel v Americe.

Ze Sázavafestu na Óčko

Následoval první videoklip k písničce Plovárna, několik hudebních ocenění a především zařazení Plovárny do vysílání TV Óčko. V roce 2005 kapela vyhrála Sázavafest Battle, což ji poslalo na jeden z nejoblíbenějších domácích letních festivalů. Rok na to kapela vydala první oficiální album, už pod názvem Rybičky 48. Deska Adios Embryos vydavatelství Supraphon kolem kluků udělala pořádný poprask, přišlo plno rozhovorů, vystoupení v televizi a koncertů. Jak tvrdí v songu Hip-hap-hop: „My jsme normální, i když jsme jenom tři.“

„Ono nešlo o nějaký zlom, jakože se probudíš 14. února a přijde ti sms: ,Už je to tady, jsi slavnej!ˆˆ‘ Za vším je hodně práce naší, našeho managera a lidí kolem nás. Máme odjeto přes 500 koncertů, prakticky všechny velký festivaly. Je to prostě pozvolný posun dopředu,“ řekl k úspěchu kytarista Petr Lebeda.

I videoklipům ke skladbám Sexuální akrobat a Reality show se vedlo dobře. První jmenovaná píseň ovládla spíše vlny rádia, zatímco druhá obsadila na dlouhou dobu TV Óčko a v hitparádě TV Nova získala Červené eso. Album z roku 2008 Amores Perros, Voe! přineslo opět dva videoklipy a zabodovalo v českém žebříčku.

Zatím poslední deskou kapely je Viva la Revolucion z loňského roku se singlem Zamilovaný/Nešťastná, který se rovněž prosadil na vlnách českých rádií. Podobně úspěšný je i videoklip k písni. V poslední době kluci z Rybiček často spolupracují s kapelou Mandrage, z tohoto spojení vznikl společný klip NEBEPEKLO.

Kritici kapele často nemohou odpustit jejich jedoduché texty. Avšak i v tomto ohledu skupina udělala velký posun. A přestože se songy týkají již ohraných témat, jako je láska, život a další, dotýkají se jich vždy novým, originálním způsobem.

Český brabec? Ne, díky

Domácí scénu překvapil letos na podzim postoj Rybiček k anketě Český slavík. „Hodně lidí psalo, proč si to někam nedáme, aby pro nás lidi hlasovali. Proto jsme udělali prohlášení, že mockrát děkujeme za jakoukoliv podporu, ale ať za nás zbytečně neutrácej prachy při hlasování do českýho brabce. Podle nás je to fraška… Kdo se na to chce dívat a hlasovat, ať to udělá, ale pro nás to nemá žádnou hodnotu.“

„Ze srandy jsme napsali, ať nás lidi radši pozvou na panáka. Hned první koncert po tomto prohlášení jsem měl snad deset panáků s lidma, kteří přišli a říkali: Tak pojď na toho panáka místo hlasování. Netušil jsem, že to bude mít odezvu, už aby byl brabec za náma, nebo z nás budou alkáči,“ dodal Kuba.

Nová deska? Na podzim

Přestože kapela ještě ani nedojela Nebepeklo tour, už pracuje na novém albu. „Teď jsme se vrátili ze soustředění, kde jsme dodělávali nápady. Myslím, že lidi budou příjemně překvapeni. Na začátku roku by měl bejt první singl, jen prozradím, že to bude něco, co od nás nikdo nečekal. Co se vydání desky týká, tak v lednu jdeme do studia nahrát tak pět písniček, to samé na jaře a to samé v létě. Potom vybereme ty nejlepší a v září nebo v říjnu to hodíme na CD.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rybičky 48: Hudba jsou kamarádi, párty, život, práce a zábava