Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Russel Kirkpatrick putuje Přes tvář světa, ale nikam skoro nedojde

Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček

19. 9. 2010

Máte rádi zeměpis a atlasy ve vás vyvolávají nezvykle silné vnitřní napětí? Pokud ano a zároveň máte rádi klasickou fantasy kalibru Tolkien, v téhle knize naleznete spousty povědomých míst. Ostatní ať se teple oblečou, čeká je výlet na drsný sever, kde i lední medvěd klepe kosu zimou.

FOTO: Ilustrační foto

Ilustrační foto, Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

V edici Moderní díla fantasy v nakladatelství Laser-books před časem vyšla kniha, která svým obsahem opět skvěle koresponduje s barevným laděním obálky. Děj se z velké části odehrává v mrazivém prostředí drsného severu, kde se lidský rod, jak už to má ve zvyku, snaží ze všech sil usilovně přežít. Z Přes tvář světa bude mít čtenář od samotného počátku do konce stejný pocit, jako z atmosféry na obálce – sychravě depresivní nálada doplněná o jasně patrné strádání, ale zároveň hřejivá naděje v podobě vycházejícího slunce.

Všechny tyto emoce se autorovi podařilo vepsat do svého příběhu. Děj se točí kolem dvou chlapců, kteří vlivem úskoků mocného, nesmrtelného atd. arcinepřítele musí vytvořit s jinými postavami Družinu a s ní se vydat na daleké putování. Nepřipomíná vám to něco? Motivy putování, strádaní na cestách, neustálé ohrožení i pronásledování cizinci se dá nalézt u mnoha jiných autorů, takže na mysl čtenáře i recenzenta několikrát přijde otázka, proč je tahle kniha zařazena do edice Moderních děl fantasy.

Stejná jako všechny ostatní

Vše, co se v knize čtenář dočte, jsou ladně recyklované motivy od jiných autorů. Nejvíce snad Kirkpatrick připomíná Eddingse a jeho ságy Belgariad a Malloreon, ve kterých stejně jako v případě Přes tvář světa ovlivňuje běh světa dávné proroctví a hlavní hrdina je mladý a patrně asi ne tak obyčejný kluk. V tomto případě Kirkpatrick trochu vybočuje a pohrává si ne s jedním, ale hned se dvěma mladými, záhadou opředenými hrdiny. Tím již autor porušuje klasickou stavbu příběhu a nechává čtenáře neustále na pochybách, kdo že tedy je ten Vyvolený, protože okolo obou chlapců vyskakují otazníky jako korupční aféry okolo našich politků. Čtenář navyklý odhadovat děj dopředu tak bude neustále nervózní, protože v textu se objeví mnoho indicií, které však nevedou k řádnému konci.

Jedna dějová linie se zhruba v polovině začíná tříštit, jak postupně odpadají členové družiny, avšak vždy existuje dějová linie hlavní – kterou s sebou nese vždy chlapec Leith a kam odbočí v příběhu on, tomu je věnována největší pozornost. Jenže postavy putují převážně pěšky, takže i rychlost a dynamika celé knihy velice věrně napodobují tento způsob cestování. Pomalu se do děje vkrádá nuda a stereotyp. Akce nulová.


Ilustrace na obálce knihy Přes tvář světa Autor: Greg Bridges

Motiv putování se ve svém sychravém jádru podobá útrapám, jaké prožívali hlavní hrdinové knihy Trůn z dračích kostí od Tada Williamse. Drsné prostředí severu je pro putování jako stvořené, protože družina hrdinů tak bojuje nejenom s nepřáteli, kterých není mnoho, ale hlavně sama se sebou a pak především s okolní přírodou, která je krutá a nemilosrdná. Zde tkví podstata kvality knihy. Děj podpořený proroctvím a v úvodu knihy nastíněným plánem Ničitele na ovládnutí světa, které může zničit pouze jediná osoba (a hádejte kdo) činí dostatečně pevnou nosnou konstrukci pro mapu, kterou Kirkpatrick maluje a pomalu prochází se svým čtenářem, který jenom zírá.

Cestování prstem po atlase

Tento levný způsob putování zná patrně každý, popřípadě si jej z nudných hodin zeměpisu patrně vybaví. Přes tvář světa je nádhernou ukázkou projevu autorovy vášně. Kirkaptrick je totiž zuřivým kartografem, který se touto prací také živí, a jak vidno, promítá se mu to i do jeho literárního díla. Ne, že by všechny jeho postavy milovaly zeměpis a nosily po kapsách sady buzol, ale putují pro precizně vykreslené mapě, propracované do nejmenších detailů. A to nejenom v dvojrozměrné dimenzi. Stejně tak, jako je celý svět pečlivě rozplánován, také funguje a všechny přírodní síly a jejich popis proto tvoří podstatnou část autorova textu. Čtenáři bude zima i teplo, bude se cítit promrzlý i podmáčený a určitě dostane přinejmenším rýmu.

Krom geografického poznání se dostane čtenáři i poznání etnografického. V průběhu děje čtenář pozná starobylé legendy, jak fiktivní svět vznikl, jak se utvářel a co se vlastně stalo s prvními lidmi. Starobylé mýty působí věrohodně a napodobují mýty Eskymáků a indiánů Severní Ameriky, v jejichž legendách se také antropomorfizované lesy, hory a řeky objevují.

Úzkostlivě dodržovaný zeměpis a neustálé výklady o krajině okolo posilují pocity nudy při čtení. Čtenář bude postupem tak přesycen geologií a geografií, že už ji nakonec přestane vnímat. Do toho všeho musíme připočíst legendy, které jsou sice zajímavé, jenže jsou vyprávěny v neustále se opakujícím schématu – sesedneme si u ohně a ty začni vyprávět – takže díky tomu autorův bohulibý záměr seznámit čtenáře s historií svého světa cestou nenásilnou a přirozenou dopadá velice špatně. Takto podané pozadí působí o to více uměle a násilně vložené do příběhu, že čtenáře spíš odradí. A když už autor nepopisuje záležitosti, týkající se příběhu, vyprávění u táboráku je pak zbytečné dlouhé a působí jako natahování obsahu. Před čtenářem proto leží kniha plná motivů již dávno prohlášených za klasické, které se však autorovi nedaří použít tak, jak by chtěl.

Něco se tak úplně nepovedlo

Zejména jeho kartografická vášeň je dvousečným mečem, který knize přidává na originalitě a zároveň jí podsekává zábavnost a čtivost. Co však přináší nového? Zhola nic a praktiky vše, co v knize nalezneme, již někde nějak bylo. Do edice moderních děl tedy kniha spadá pouze datem vzniku, protože zbytek pomalu ale jistě vychází z módy. Oproti jiným knihám a nasazené kvalitativní laťce Russell Kirkpatrick jen doskakuje minimální příčky a o překonání rekordu se mu může jenom zdát.

Kdo má rád sníh, putování a líbil se mu Trůn z dračích kostí a nechce číst jeho stostránkový úvod, je takhle kniha jako další odpočinkové čtivo. Ostatním bych Přes tvář světa nedoporučoval, jinak začnou pochybovat o kvalitě knižní řady Moderní díla fantasy.

Název originálu: Across the Face of the World
Český název: Přes tvář světa
Autor: Russell Kirkpatrick
Překlad: Naďa Pažoutová
Obálka: Greg Bridges
Počet stran: 448
Vazba: brožovaná
Rozměry: 130 x 200 mm
Vydal: Laser-books, Plzeň 2010
Doporučená cena: 345 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Russel Kirkpatrick putuje Přes tvář světa, ale nikam skoro nedojde