Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Ruské Vánoce a Nový rok: Maratón oslav trvá dva týdny

Slavit Vánoce bylo v Rusku v letech 1917 až 1992 oficiálně zakázáno. Proto dnes někteří Rusové slaví katolické i pravoslavné Vánoce. Místo Ježíška přijíždí na Nový rok na saních Mrazík, a to až z Čukotky.

FOZO: Děda Mráz a jeho vnučka Sněhurka

Děda Mráz se velmi podobá Santa Klausovi, Sněhurka ale pochází čistě z ruské mytologie, Zdroj: youtube.com

Ruská pravoslavná církev stále používá Juliánský kalendář, který je oproti našemu gregoriánskému o třináct dní pozadu. Vánoční a novoroční svátky se proto v Rusku zdvojují stejně jako zrak mnohých Rusů při těchto oslavách, které se neobejdou bez domácí samohonky či legálně pálené vodky.

Mrazík a Sněhurka přijedou na saních

Maratón oslav začíná 31.prosince (podle Juliánského kalendáře tedy 25.prosince), kdy vyznavači západní kultury slaví katolické Vánoce, ale většina Rusů má Nový rok. Ovšem novoroční tradice připomínají spíše naše Vánoce a zároveň příchod Mikuláše.

Doma se zdobí novoroční stromeček (jolka), večer si lidé vyměňují dárky. Dětem dárky rozdává Děda Mráz se svou vnučkou Sněhurkou (Sněgoručka), kteří přijeli na saních z daleké Čukotky. Zdobení stromečku na Nový rok je projevem odporu proti zákazu Vánoc. Rusové prostě místo vánočního stromku začali zdobit stromečky v jiný den, aby o tradici nepřišli.

Šampaňské s příchutí popela

O půlnoci na ulicích tryská šampaňské a lidé si přejí šťastný Nový rok. Někteří Rusové píšou svá přání na papírky, které spálí nad svíčkou. Popel potom přimíchají do šampaňského, aby se jim přání splnila. Po Novém roce následuje desetidenní volno.

Pravoslavné Vánoce přicházejí 6. ledna. Pro Rusy to znamená hlavně návštěvu kostelů, kde se pořádají noční bohoslužby. Přes den drží Rusové půst, který končí s východem první hvězdy na noční oblohu. Začíná tradiční večeře. Na slavnostním menu ale nenajdete žádné maso, skládá se převážně ze sladkých pokrmů.

FOTO: Moskva v zimě

I při mrazivých zimních teplotách je Moskva plná lidí

Chodů by mělo být symbolicky dvanáct, tedy tolik, kolik je v bibli apoštolů. Můžete si smlsnout na kuťje, sladké pšeničné kaši s ořechy, mákem a medem, či vzvaru, kompotu ze sušeného ovoce. Vzvar se obvykle podává při narození dítěte, kuťja zase při pohřbech. Slavnostní chody tak symbolizují narození a smrt Krista.

Nový rok se podle Juliánského kalendáře oslavuje 14. ledna a v Rusku to vypadá stejně jako u nás na Silvestra.

Jak se slaví Vánoce v Rusku, jsme se zeptali i rodilé Moskvanky, Anastasie Tintarenko.

Slavíš stejně jako někteří Rusové katolické i pravoslavné Vánoce?

Doma slavíme pouze pravoslavné Vánoce, a to 7. ledna. Je to spíše náboženský svátek, na rozdíl od rozmarných a komerčních Vánoc, které slaví katolický svět. Největší povyk se u nás odehraje na Nový rok.

Jak dlouho trvají vánoční prázdniny a pracovní volno?

Místo vánočních prázdnin máme novoroční prázdniny, které začínají 30. prosince a končí 10. ledna.

V České republice je kolem Vánoc velmi populární pohádka Mrazík. Těší se tento film z roku 1964 stejné oblibě i v Rusku?

Mrazíka dávají v televizi vždycky kolem Nového roku. Film je oblíbený hlavně u starší generace. Tím myslím například své rodiče (pozn. redakce: tedy ve věku okolo 50 let).

Pijí Rusové více vodky během svátků? Odhadla bys, kolik vodky v průměru vypije mladý Rus během svátečních dnů?

Na tohle neumím odpovědět, protože žiji v Moskvě a pohybuji se v sociálních vrstvách, které vodku nepijí. Ale v menších městech se spotřeba vodky o svátcích určitě zvyšuje.

Děda Mráz podle pověsti žije na Čukotce. Je možné zde navštívit jeho dům nebo vesnici stejně jako třeba u finské obdoby Santy Clause, který má svou vánoční vesnici za polárním kruhem ve Finsku?

Na severovýchodě Ruska poblíž vesnice Velký Ustyuh najdete domov Dědy Mráze. Ten zde žije v dřevěném paláci a děti mu sem posílají dopisy s přáními, co chtějí dostat na Nový rok.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ruské Vánoce a Nový rok: Maratón oslav trvá dva týdny