×
TOPZINE.cz

Ruské úřady zakázaly klipy Pussy Riot. Jsou prý příliš extremistické

FOTO: Pussy Riot
Pussy Riot Zdroj: reprofoto youtube.com

Video skupiny Pussy Riot Bohorodičko, vyžeň Putina bylo na území Ruska zakázáno. Spolu s ním tamní úřady znemožnily přístup i k dalším třem klipům, v nichž aktérky ponoukají diváky k protestům vůči poměrům, které na zdejším území dlouhodobě panují.

Pussy Riot Zdroj: reprofoto youtube.com

Ruský tribunál totiž zamítl odvolání jedné z aktérek protestu Jekatěriny Samucevičové, která vznesla námitku proti výroku soudu nižší instance. Ten videa kvalifikoval jako extremistická a tudíž nepřípustná. Stejný zákon byl mimochodem v minulosti aplikován třeba i proti videím ze seriálu Městečko South Park.

Soud zároveň určil pokutu ve výši tří tisíc dolarů všem internetovým poskytovatelům, kteří umožnili přístup k některému z klipů.

Odvolání zamítl moskevský městský soud, který označil Samucevičovou za zainteresovanou, čímž bylo jakékoliv projednávání ihned pozastaveno.

Samucevičová jako jediná ze tří účastnic loňského soudního procesu vyvázla s podmínečným trestem, zatímco další dvě aktérky, Naděžda Tolokonnikovová a Marija Aljochinová, dostaly dva roky nepodmíněně.

Feministická punková skupina Pussy Riot na sebe upoutala pozornost loni v únoru, kdy v moskevském chrámu Krista Spasitele uspořádala performanci proti současnému ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi.

Píseň Bohorodičko, vyžeň Putina, kterou v chrámu punkerky zahrály, má již přes milion shlédnutí a pro mnohé se stala symbolem odporu proti útlaku autoritářského režimu.

Dokument Pussy Riot: A Punk Prayer, který celou aféru mapuje, získal minulý týden speciální cenu poroty při premiéře na největším festivalu nezávislých filmů v USA Sundance Film Festival. Snímek mají na svědomí režiséři Mike Lerner a Maxim Pozdorovkin.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..