Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Ruské úřady zakázaly klipy Pussy Riot. Jsou prý příliš extremistické

Standa Kafka

Standa Kafka

1. 2. 2013

Video skupiny Pussy Riot Bohorodičko, vyžeň Putina bylo na území Ruska zakázáno. Spolu s ním tamní úřady znemožnily přístup i k dalším třem klipům, v nichž aktérky ponoukají diváky k protestům vůči poměrům, které na zdejším území dlouhodobě panují.

FOTO: Pussy Riot

Pussy Riot Zdroj: reprofoto youtube.com

Ruský tribunál totiž zamítl odvolání jedné z aktérek protestu Jekatěriny Samucevičové, která vznesla námitku proti výroku soudu nižší instance. Ten videa kvalifikoval jako extremistická a tudíž nepřípustná. Stejný zákon byl mimochodem v minulosti aplikován třeba i proti videím ze seriálu Městečko South Park.

Soud zároveň určil pokutu ve výši tří tisíc dolarů všem internetovým poskytovatelům, kteří umožnili přístup k některému z klipů.

Odvolání zamítl moskevský městský soud, který označil Samucevičovou za zainteresovanou, čímž bylo jakékoliv projednávání ihned pozastaveno.

Samucevičová jako jediná ze tří účastnic loňského soudního procesu vyvázla s podmínečným trestem, zatímco další dvě aktérky, Naděžda Tolokonnikovová a Marija Aljochinová, dostaly dva roky nepodmíněně.

Feministická punková skupina Pussy Riot na sebe upoutala pozornost loni v únoru, kdy v moskevském chrámu Krista Spasitele uspořádala performanci proti současnému ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi.

Píseň Bohorodičko, vyžeň Putina, kterou v chrámu punkerky zahrály, má již přes milion shlédnutí a pro mnohé se stala symbolem odporu proti útlaku autoritářského režimu.

Dokument Pussy Riot: A Punk Prayer, který celou aféru mapuje, získal minulý týden speciální cenu poroty při premiéře na největším festivalu nezávislých filmů v USA Sundance Film Festival. Snímek mají na svědomí režiséři Mike Lerner a Maxim Pozdorovkin.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ruské úřady zakázaly klipy Pussy Riot. Jsou prý příliš extremistické