Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Rullers of Discworld: Zefýr a Bel-Shamharoth

Redakce

Redakce

27. 1. 2010

terry-pratchett-barva-kouzel-perexJesliže jsme se v poslední době v této rubrice soustředili na zeměplošský panteon, veřte, že dnes tomu tak bude naposled. Na paškál jsme si vzali větrného Zefýra nedefinovatelného Bel-Shamharotha.

terry-pratchett-barva-kouzel

Ve hře stále ještě zůstával Io, Krokodýlí bůh Offler, Zefýr – bůh vánků, Osud a Dáma.
– Barva kouzel

Zefýr, zeměplošský bůh větru, vychází z řeckého označení boha větru Zefyra, který vládl západnímu větru. Jeho bratry byli Euros, Notos a Boreás, bohové východního, jižního a severního větru. Jejich matkou byla bohyně ranních červánků Éós.

Na titulní straně Oktáva bylo zpodobnění Bel-Shamharotha. Bel-Shamharoth nebyl Zlem, protože i Zlo má určitou životaschopnost, částečné oprávnění. Bel-Shamharoth byl rubem mince, která měla Dobro i Zlo na líci.
– Barva kouzel

Bel-Shamharoth (Odesílatel osmi) je parodií na stvůry z příběhů H. P. Lovecrafta. Například v díle The Colour Out of Space (Barva vnějšího vesmíru) se vyskytují pradávní bohové-démoni, podobní obřím chobotnicím se spoustou očí.

Jistě jste si povšimli, že The Colour Out of Space je hodně podobný názvu prvního zeměplošského románu Terryho Pratchetta, The Colour of Magic (Barva kouzel).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rullers of Discworld: Zefýr a Bel-Shamharoth