Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2023

Rozvržení času před maturitou: Jak studovat a vystudovat

Redakce

Redakce

25. 2. 2011

Tisíce maturantů opět zažívají období, kterého se děsí nejedna studentská dušička. Ze školy běží rovnou na doučování, do knihovny anebo domů, zahrabat se do poznámek. Patříte-li mezi ně, jistě víte, o čem mluvím. Kde však ukrást trochu času pro sebe?

Nerozptylujte se, Foto: Michal Sojka, Topzine.cz

Tak například: rozhodnete se vynechat jednu hodinu a pádit za kamarádkou do kavárny. „Hodina nám bude stačit,“ říkáte si. Ale míjí druhá, třetí a vy nakonec rezignujete s myšlenkou, že na tom vlastně nezáleží a že dneska už se stejně nic nestihne. Velká chyba. Večer totiž přicházíte domů s výčitkami, nestíháte se naučit ani vypracovat zadaný úkol. Druhý den jste tudíž nervózní a celý den strávíte ve stresu ze zkoušení či testu.

Osmý den schází nám…

Co takhle popřemýšlet trochu nad organizací svého času? Není na škodu zamyslet se, kolik času denně je nevyužito. Tak například sedíte v tramvaji či trolejbusu, čučíte z okna a do uší vám pěje Ozzy Osbourne. Co takhle vzít si k tomu třeba kapitolu z literatury nebo slovníček?

Stačí pár minut a je splněno. Co se však spíše nedoporučuje, je čtení ve vaně. Někdy máme pocit, že musíme dělat všechno, co vidíme ve filmu. Počet sušících se knih na topení je však důkazem, že opak je pravdou.

Co umím, to prodám!

Dobrou radou do života je jakési recyklování informací – proč se učit na anglickou literaturu třeba Arthura Millera, když si v rámci jiného předmětu musíte zpracovat Oscara Wildea? K maturitě si lze osobnost vybrat. Naučte se tedy jen Wildea a zaplácněte tak dvě mouchy jednou ranou! Miller musí počkat, třeba na něj jednou taky dojde. Dále popřemýšlejte, kolik úsilí vás stojí luštění poznámek po vašich spolužácích. Proč si tedy neudělat vlastní? Skutečnost, že se mi při hodině nechce dávat pozor, znamená práci doma navíc.

1. Prvotně řeším obtížnější úkoly, na které mi už moc času nezbývá.

2. Za vydané úsilí se nezapomenu odměnit.

3. Co se jednou naučím, neváhám opětovně použít!

4. Žádné úsilí studentem vydané není zbytečné.

5. Využívám každou volnou chvíli!

Faktem je, že školy často vyžadují od studentů znalosti, které jsou velmi teoretické a velmi zbytečné. Energie, která je vynaložena pro jejich osvojení, by se jistě dala využít mnohem lépe. Když už se ovšem musíte pachtit s nepotřebným, věřte, že tím podporujete svou cílevědomost a píli!

Všichni jsme občas v jednom kole, před zkouškou dospělosti je tato situace stonásobně markantnější. Je zlomem v našem životě, uvítá nás mezi dospěláky. Hodně věcí se změní. Buďme však silní a stateční, užijme si tuto periodu našeho života. Zmizí dřív, než se nadějeme, a v budoucnu se nám po ní bude jistě mnohokrát stýskat.

Přeji vám všem hodně štěstí a odvahy!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Rozvržení času před maturitou: Jak studovat a vystudovat