Menu
TOPZINE.cz
Studium VŠ

Rozvrh na VŠ: Kdo se dřív zapíše, ten jezdí dřív domů

Alena Nová

Alena Nová

6. 9. 2010

Máte vřelý vztah k počítačům a internetu? Výborně! Během studia na vysoké škole si jich užijete habaděj. Při zapisování předmětů a sestavování rozvrhu se bez nich dokonce neobejdete. Konto v univerzitní síti si proto založte co nejdříve.

Registrací získáte přístup do univerzitního informačním systému, který využijete nejen při tvorbě rozvrhu, ale i na sklonku roku při přihlašování na zkoušky. Zatímco některé školy rozvrhy pro první semestr studia pevně stanovují (starost se zápisem vám tak odpadá), jinde mohou studenti vybírat volitelné předměty hned od začátku.

Při zapisování předmětů vždy vycházejte ze studijních plánů vašeho oboru. Stěžejní jsou pro vás povinné předměty, které musíte splnit všechny, abyste se na konci studia mohli přihlásit ke státní závěrečné zkoušce. Z kategorie povinně volitelných si vybíráte několik předmětů z předem určeného výčtu. Jejich volbou obvykle směřujete k určité specializaci v rámci vašeho studijního oboru.

Volná místa v rozvrhu můžete vyplnit volitelnými předměty. Jaké si vyberete, záleží pouze na vás. Výjimkou nejsou ani předměty z jiné fakulty. Například na Západočeské univerzitě můžete díky mezifakultnímu zápisu proniknout třeba do tajů účetní a daňové problematiky, i když studujete učitelství nebo technické obory.

Během zápisu rozvrhových akcí si vybíráte nejen konkrétní předměty, ale i dny a čas, kdy na ně budete chodit. Ano, každý by si chtěl výuku odbýt během dopoledne, a ne strávit kvůli mezerám v rozvrhu ve škole celý den. Komu by se nelíbilo mít každý týden prodloužený víkend? Proto zde více než kde jinde platí rčení kdo dřív přijde, ten dřív mele. Rozhodně se tedy nevyplatí se zápisem otálet.

Realita bývá taková, že se nejlepší výukové časy zaplní během první půlhodiny po spuštění zápisu předmětů a na opozdilce pak zbývají cvičení a semináře ve večerních hodinách nebo v pátek odpoledne.

Jak se připravit na zápis na vysokou školu se dozvíte zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rozvrh na VŠ: Kdo se dřív zapíše, ten jezdí dřív domů