Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Rozkrájel Davida na kusy. Číňan ukazuje anatomii slavných soch zevnitř

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

4. 3. 2013

FOTO: anatomie_klasikuMálokdo by se odvážil Michelangelovu Davidovi vytknout nějaký anatomický nedostatek. Čínský umělec Cao Hui si však nebere servítky: vnitřní anatomie soch se prý úplně opomíjí!

Nejedná se samozřejmě o prázdnou kritiku. V Pekingu nedávno představil díla, která tento nedostatek hbitě napravují; sochy antických a renesančních velikánů rozřezal tak, že je odhaleno jejich nitro, věrně kopírující skutečnou stavbu lidského těla.

Ale nebojte, originály hodnotných skulptur zůstávají na svých místech v muzeích. Hui si s pomocí pryskyřice a kompozitu vyrobil jejich věrné kopie a akrylovými barvami na každý řez pečlivě vymaloval vnitřnosti. Inspiroval se u lékařských modelů, které jistě znáte ze středoškolských učeben biologie. Každá socha tak může být rozložena a znovu sestavena jako anatomické 3D puzzle.

Umělec lékařem nebo inženýrem

„Lidé dříve měli zažito, že čím lépe dokáže člověk napodobit přírodu, tím je lepším umělcem. Tato doba už ale pominula,“ prohlašuje Cao Hui. „Aby dnes výtvarník zaujal, musí se vžít ještě do některé další role, jako inženýr, filosof, vědec, nebo – v mém případě – doktor.“ S rozřezanou klasikou se mu opravdu zaujmout podařilo, ať už v pozitivním, či negativním slova smyslu.

Prostřednictvím kontroverzního projektu chtěl zároveň poukázat na fakt, že klasické umění má lidem stále co říct i v dnešní době. Zálibu v mase a vnitřnostech už však umělec ve svém díle projevil i dřív: v podobném duchu navrhl také sérii oblečení nebo originální nábytek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rozkrájel Davida na kusy. Číňan ukazuje anatomii slavných soch zevnitř