Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Rozhovor Vypsaná fixa: Nikdo v naší kapele nejde úplně nahradit

Redakce

Redakce

7. 7. 2014

Kapela Vypsaná fixa slaví 20 let, tak jsme odchytili Mardiho, aby nám onu dvacítku zhodnotil. Jaké má kapela vůbec další cíle?

Zdroj: Vypsaná fixa

Zdroj: Vypsaná fixa

Kapela Vypsaná fixa je velká holka, je jí už 20 let. Napadlo by vás v roce 1994, že to kapela dotáhne až tam, kde je teď?

To, že to NĚKAM dotáhneme, jsme samozřejmě pořvávali na všechny ostatní kapely v našem městě už po první zkoušce. Ale doopravdy to určitě nikoho nenapadlo. Tenhle rok, co je teď, byl  pro nás tenkrát absolutní  scifi. Člověk to nejvíc vidí na Pítrsově neteři, která se tenkrát na konci srpna narodila a teď už je to fakt velká holka.

Začátky kapely byly krušné, na koncert přišlo jen pár lidí. Kdy nastal zlom, a kapela začala být žádanější?

Nedá se to nějak přesně říct. Šlo to prostě pomalu nahoru a dopředu  a byl to dlouhej běh na dlouhou trať. Někdy vůbec nechápu, jak jsme to přežili. Polský fiat a v něm celý aparát i s bicíma společně s náma. Namačkaný, zpocený a vyždímaný jedeme nad ránem domů. Legendární ledňáčci jako vyšitý.

Oslavy výročí zakončíte 17. prosince v pražské Lucerně. Můžou se fanoušci na oslavě těšit na nějaké hudební hosty?

Na tomto koncertě může nakonec  vystoupit až 20 hostů.  V každým městě hledáme týpka, co umí hrát na pozoun, aby si s náma zahrál píseň Krásný smutný den a třeba ještě jednu dle svého výběru. Uvidíme, jestli je tady v týhle zemi vůbec tolik pozounistů. No a pak bychom rádi všechny tyhle borce pozvali  právě do Lucerny, aby to bylo pořádně slyšet.

Když kapela před lety vznikla, určitě měla nějaké cíle. Podařilo se je splnit?

Podařilo se nám spolu vydržet, i když přišly chvíle, kdy se úplně  nedařilo a tím se  dařilo a daří splnit ten jediný cíl, který má každá kapela.

Jaké cíle má kapela nyní? Čeho chce ještě FiXa dosáhnout?

Je to pořád stejný. Vydržet spolu  až tam, kam nejde dohlídnout.

Vstupenku na koncert v Lucerně můžete zakoupit zde.

Vy slavíte narozeniny, ale dárek dostali fanoušci. Album Krásný smutný den sbírá samé pozitivní ohlasy. Jak na nové songy reaguje publikum na živo?

Lidi reagují fakt dobře. Ale samý pozitivní reakce ta deska samozřejmě nesbírá, to ani nejde.  Důležitá věc je ta, že těch pozitivních je mnohem víc.

Která písnička z nejnovějšího alba je podle tebe nejvíc krásná a která nejvíc smutná?

Nejvíc smutný je pro mě asi Bubák a taky Výhodou je. Nejvíc krásnou vybrat moc neumím. Asi bych uměl vybrat spíš nejvíc veselou a to je Šúrka Mikrofón.

Kapela se teď projela na horské dráze. FiXu opustil baskytarista. Avšak netrvalo to dlouho a Mejn je zpět. Jak to?

Protože jsme byli hrdinové, kteří lezli po dně a v poslední chvíli jsme se zvedli. No úplný filmovej hepáč. Přiznám se, že jsem s tím už moc nepočítal.

Během doby, kdy byl Mejn pryč, jste měli různé záskoky a během toho jste hledali náhradu. Nový člen kapele ale nepřibyl. Čím to bylo?

Bylo to tím, že nejlepší prostě je, když spolu hrajeme takhle. Borci, kteří hráli místo Mejňáka, to dávali dobře, ale  když použiju fotbalovou terminologii, tak každý v týhle kapele je rozdílový hráč a v podstatě asi nejde úplně nahradit. Jsou prostě kapely, ve kterých se to točí a nevadí to, a jsou kapely, u kterých je změna člena velký problém. Podívej se na Redhoty nebo Pixies. Vypadne jedno kolečko a už to není  úplně ono.

Zdroj: Vypsaná fixa

Zdroj: Vypsaná fixa

Jak vůbec probíhal návrat ztraceného syna? Byla oslava?

Hráli jsme shodou náhod  doma v našem městě na majáles a byl to super koncert. Najednou tam zase byly zpátky ty nenápadný momenty, který vznikají z ničeho nic vzájemnou souhrou čtyř lidí, kteří jsou na sebe dlouhodobě napojený.  Po koncertě jsem šel spokojeně domů a cítil jsem se dobře.

Ty se kromě FiXy angažuješ i v projektech pro ,,dětské“ posluchače, třeba v Kašpárku v rohlíku. Co tě vedlo k tomu, aby si začal bavit i malé publikum?

Nejdřív mě k tomu dovedli Ondra Pečenka s Davidem Dvořákem z Kašpárka. Tam jsem zjistil, že není vůbec špatný být sem tam propálený upřímnou dětskou energií. Ale taky jsem zjistil, že není vůbec jednoduchý dostat se do zaměřovače dětských snajperů. Voni jsou sice malý, ale vědí,  po kom mají střílet.

Máš dceru Jasmínku. Jak je to s ní? Má radši písničky Kašpárka v rohlíku nebo je to ortodoxní ,,Fixařka“?

Má ráda hudbu, má cit pro melodie, ale nemá moc  ráda, když jezdím pryč. Nejvíc se jí zatím líbí Mixle v Piksle-to je takový projekt pro školkový a prvnostupňový děti, který jsme založili  s Pítrsem a s dalšíma dvěma kámošema ze sanpiego scény . Dokonce jsme dokázali nahrát desku.

Právě  začíná festivalová sezóna. Jak je na tom Fixa, má radši ,,openairy“ nebo preferuje kluby a kulturáky?

Na to se asi nedá jednoznačně odpovědět. Ale nejradši máme festival, který pořádáme sami už skoro deset let s kamarády  z našeho města, s kterýma jsme založili občanský sdružení. Ten festival se jmenuje ON THE ROAD a letos proběhne jako vždy poslední víkend v srpnu. Zveme všechy vaše čtenáře!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rozhovor Vypsaná fixa: Nikdo v naší kapele nejde úplně nahradit