Menu
TOPZINE.cz
Studium VŠ

Rozhovor: Studium v Anglii pro mě byla priorita

Redakce

Redakce

6. 9. 2010

Sníte o studiu na prestižní škole v zahraničí, ale vůbec netušíte co a jak? Topzine.cz vám přináší rozhovor s Petrem Millerem – jedním ze tří Čechů, kteří byli letos přijati do bakalářského programu na London School of Economics and Political Science (LSE). Tato škola patří dle různých hodnocení mezi stovku nejlepších univerzit na světě, pro budoucí ekonomy a politiky je to dokonce snad nejlepší volba v Evropě.

Studium na prestižní škole v zahraničí je výzva, Zdroj: educationuk.org

Petře, kdy tě napadlo jít za studiem do zahraničí, kdy jsi na tom začal pracovat?

Vlastně už v průběhu předposledního ročníku na gymnáziu jsem musel začít přemýšlet, na jakou školu chci. Jelikož mojí prioritou bylo studium v Anglii, do poloviny října bylo třeba podat přihlášku.

Jak to vlastně funguje? Co obnáší tato přihláška?

Přihlášky na všechny univerzity v Británii se podávají přes server www.ucas.com, který spravuje organizace spadající pod britskou vládu, přitom je nezávislá na univerzitách. Všichni tak mají maximálně rovnou příležitost, neexistuje, že by uchazeči přímo kontaktovali univerzitu. Jeden rok můžeš podat jen jednu přihlášku, na kterou je však možné se přihlásit až na pět škol. Vyjde to na 19, popřípadě devět liber, pokud podáš přihlášku jen na jednu školu.

Přes tyto stránky pošleš osobní informace, svoje známky z posledního ročníku a maturity, reference a motivační dopis.

Žádný ústní pohovor?

Ne, to je pouze specifikum Oxfordu a Cambridge. Ty se také liší od ostatních v tom, že nemůžeš podat přihlášku na obě dvě naráz.

Na LSE vlastně přestupuješ po roce studia na jiné anglické univerzitě, Warwicku v Coventry, na kterou jsi odešel hned po maturitě. Nejdříve mi tedy pověz, jak ses dostal tam.

Nejdřív jsem si vybral těch pět škol, s ohledem na prestiž a hlavně, zda tam lze vůbec studovat kombinaci, kterou chci, tj. politika a ekonomie. LSE tak byla mojí preferencí už tehdy, ale napoprvé se to bohužel nepovedlo.

Ten motivační dopis je taková enigma. Je chyba psát, jak hrozně tam chceš, protože to chce každý. Musíš jim dokázat, proč mají vzít zrovna tebe, nějak se oddělit od stáda, propašovat do toho dopisu svoje zkušenosti, mimoškolní aktivity a podobně. Toto je de facto jediná část přihlášky, kterou můžeš přímo ovlivnit.

Referenci mi napsala učitelka angličtiny. Důležité bylo vybrat někoho, s kým vycházím, kdo mě dobře zná a navíc to dokáže napsat anglicky. Angličtinu jsem měl celých šest let na gymnáziu, navíc si dala skutečně záležet a zjistila si, jak má taková reference vypadat, takže jsem ji mohl použít i rok nato.

Vlastně ti ani nic jiného nezbylo, další rok sis přihlášku na LSE podal, sotva co jsi přijel do Coventry.

Ano, navíc jsem se tam doopravdy nechlubil, že mám v plánu jít pryč. Ani tak to nebylo fér.

Nemohla naopak skutečnost, že už studuješ na Warwicku, vzbudit pochybnosti na LSE, zda budeš skutečně ochoten ztratit již odstudovaný rok a začít od nuly?

Druhou přihlášku jsem si podal už jen na LSE. Od toho se odvíjel i motivační dopis. Vysvětlil jsem, proč chci zrovna tam, zaměřil jsem se jen na tuto školu. To bylo úplně něco jiného oproti vágnímu dopisu předchozí rok, který jsem musel koncipovat spíše univerzálně pro všech pět škol.

Lišila se v něčem dalším přijímací procedura před rokem a letos, vzhledem k tomu, že jsi tento rok už studoval ve Spojeném království?

Warwick je jedna z mála škol, pro kterou je jako doklad znalosti angličtiny dostačující maturita z angličtiny. Letos jsem musel navíc splnit na určitý počet bodů některou z obdob českých Národních srovnávacích zkoušek, např. TOEFL (Test of English as a Foreign Language) nebo IELTS (International English Language Testing System), čímž jsem srovnal svůj handicap vůči Britům, kteří mají A-levels (zkouška na úrovni naší maturity, pozn. red.). Tento test můžeš absolvovat i v Česku a každý rok je více termínů.

A peníze nakonec. Na školné sis vzal studentskou půjčku. Co změní tvůj přestup na LSE na tvých závazcích vůči bance?

Studentské půjčky vlastně zajišťuje vládní organizace Student Loans Company (SLC), já jako občan Evropské unie ji mám garantovanou, ale ty peníze nikdy neuvidím, jdou hned na účet školy. Takže šlo jen o to dát jim vědět, že přestupuju, a ten rok navíc v budoucnu splatit.

V dalším článku se dozvíte, jak na studentské půjčky v zahraničí!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rozhovor: Studium v Anglii pro mě byla priorita