Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Rozhovor s kapelou Memphis: Kapelu jsme založili kvůli holkám

Vojtěch Koval

Vojtěch Koval

15. 3. 2011

Nedávno jste si na Topzine.cz mohli přečíst článek o klipu One hradecké kapely Memphis. 4. března vystoupila tato mladá kapela v pražském klubu Rock Café a po tomto koncertě nám zpěvák Honza a kytarista Pavel zodpověděli několik otázek nejen o jejich novém klipu.

Foto: Memphis

Memphis zaráli 4. března v Rock Café, Foto: Anna Rasmussen, Topzine.cz

Úvodem, jak dlouho spolu hrajete? A jak vlastně charakterizujete svůj styl?

Honza: Dohromady spolu hrajeme šest let, celá kapela. S tím stylem, nijak bych to zbytečně neškatulkoval nikam, hrajeme prostě pop-rock.

Kdo skládá texty?

Honza: Texty píšu já, hudební nápady většinou přináší kytarista a potom to společně zpracováváme ve zkušebně.

Teď jste vypustili nový klip ke skladbě One, o kterém si už čtenáři Topzine.cz mohli přečíst. Je to váš první klip?

Pavel: Jo, je to první klip naší kapely. My jsme to sice plánovali už nějakou dobu, ale nechtěli jsme ho udělat za každou cenu, v co nejkratší době. Chtěli jsme udělat klip k písničce, která si myslíme, že má nějaký potenciál, a o které si myslíme, že klip k ní bude kovatelný a dobrý.

Klip běžící v televizi vás určitě zviditelní. Chcete takových videoklipů vypustit víc? Nebo si dáte s pauzu, uděláte nějaké nové věci, desku, EP?

Honza: Ten klip jsme vlastně vyslali dopředu, protože jsme zaprvé chtěli vůbec zkusit udělat si klip, chtěli jsme s kapelou udělat tenhle krok. Další klip přijde asi až po desce, v rámci její propagace.

A desku už plánujete nějak konkrétněji? Máte už nějaká data?

Honza: Datum ještě není, děláme to tím způsobem, že vlastně v současné době nahráváme songy, které nikde neprezentujeme, necháváme si je zatím pro sebe. Máme asi dvacet nápadů, z kterých chceme třeba dvanáct, nebo jedenáct udělat, dát je na desku. Udělat nějakou selekci, co si myslíme, že za to stojí. Ale žádné konkrétní datum vydání ještě není.

Více o klipu ke skladbě One si můžete přečíst v článku Vlastimila Blažka.

Ten klip jste si dělali úplně svépomocí, nebo jste to někomu zadali?

Pavel: Ne, ten klip jsme si dělali úplně sami, od prvopočátku. Jednak z toho důvodu, že jsme se chtěli tomu věnovat sami, chtěli jsme si zkusit další věc. Myslíme si, že když to dělá někdo, kdo je do toho zapálený, a kdo to dělá s nějakým dalším úmyslem, než jen za peníze, tak ten výsledek může být i lepší.

Honza: Ještě bych k tomu dodal, že v Hradci existujou mladí filmaři, kteří jsou fakt hrozně šikovní, dělali spoustu zajímavých projektů. Dá se říct, že jsou to lidi, se kterýma já jsem byl a ptal jsem se jich, jakým způsobem k tomu přistoupit, jak to natočit, aby to vypadalo dobře. Ono v dnešní době už to není tak těžké udělat relativně slušný obraz, s tou technikou, která dneska je. Pořád mi připadá lepší naučit se to, než dát někomu čtyřicet tisíc za to, že to udělá jako job.

Situace s hudebními kluby není v Hradci nejlepší

Ke kultuře, potažmo hudbě v Hradci. Situace s hudebními kluby není v Hradci příliš ideální, je jen málo míst, kde se dá hrát. Jak to řešíte? Snažíte se hrát v Hradci, nebo vybíráte nějaké lokace kolem?

Honza: Je pravda, jak to říkáš, ta situace v Hradci není úplně nejlepší, ale my jsme k tomu přistoupili tak, že místo toho, abychom ten Hradec obcházeli, tak jsme dali do kupy všechny Hradecké kapely, které tam jsou, vybrali jsme kluby, které jsou hratelné, i když pro lidi třeba za normálních okolností úplně ne, když tam bude hrát jedna hradecká kapela. My jsme dali dohromady ty zajímavé kapely, udělali jsme koncerty, kde vystupujou všechny tyhle kapely, a ty koncerty jsou pak natřískané, ta atmosféra je skvělá. Myslím, že není cesta přistupovat každý sám za sebe, je třeba vzít z Hradce to nejlepší a zkusit to pohromadě.

Teď jste vystoupili v dost lukrativním čase, v pátek (4. března) večer v Praze, v Rock Café. Jak jste se k tomuhle koncertu dostali?

Honza: To bylo tak, že jsme pozvali do Hradce Niceland, a Michal z Niceland nás doporučil sem, na tenhle koncert s River Jordan, Glasswall a No Good Ok.

Velká města jako Praha jsou určitě vděčná z hlediska počtu lidí, kteří na koncert přijdou. Chtěli byste teď hrát hlavně ve velkých městech, nebo budete jezdit na koncerty kam vás pozvou?

Pavel: Takhle, samozřejmě, že když nás někam pozvou, a jsou tam zajímavé podmínky z hlediska lidí nebo třeba klubu, tak se snažíme tam jet. Ale velká města jsou prostě velká města. Je tam hodně lidí a je tam potenciální fanouškovská základna, takže se snažíme to zaměřit hlavně na ta velká města, ale nebráníme se i menším místům.

Foto: Memphis

Na Vojtovy otázky odpovídali zpěvák Honza a kytarista Pavel (vpravo), Foto: Anna Rasmussen, Topzine.cz

Jste mladá kapela, většina, nebo možná dokonce všichni jste ještě studenti, jak to zvládáte kombinovat se školou? Všichni studujete v Hradci? Nebo třeba každý studujete jinde?

Honza: Všichni jsme Hradečáci. Já myslím, že každý z nás to má tak, že na prvním místě je kapela, a pak se k tomu snažíme přizpůsobit tu školu. Zvládat se to naštěstí dá.

Hudba na prvním místě, to znamená, že se chcete hudbou živit?

Honza: To je asi cíl každého z nás. Je jasné, že po té škole už musí každý někde začít pracovat a není nic lepšího, než dělat to, co tě baví. Ale myslím, že to není jen o vydělávání si hudbou, hraním s kapelou, ale spíš zůstat u té hudby, dělat něco spojeného s hudbou, zůstat v branži.

Takže třeba v Hradci udělat klub, kde se dá bez problémů hrát?

Honza: Do toho bych se asi nepouštěl.

Pavel: To radši ne, tam lítají kudly…

Honza: Možná spíš pracovat v nějakém studiu, to by bylo super.

Už pomalu začíná jaro…

Pavel: …jo, jde to na nás…

Honza: …ty sukně…

…a s ním i koncertní sezóna. Jaké máte plány do léta? A co pak v létě? Máte už domluvené nějaké festivaly, kde by vás fanoušci mohli vidět?

Pavel: Ty koncerty jdou vždycky v takových vlnách, jeden měsíc je toho hodně a pak nic. Teď v březnu hrajeme hodně, v únoru toho bylo málo. K těm festivalům, my nejsme zastupovaní žádnou velkou agenturou nebo labelem, takže cesta na velké fesťáky pro nás není jednoduchá. Jedna možnost je přes soutěže, to se nám podařilo, vyhrát pár soutěží, ze kterých jsme se dostali na festivaly, kde jsme třeba získali nějaký kontakt, takže se naše účast opakuje. Snažíme se samozřejmě oslovovat lidi, kteří mají s těma fesťákama něco k dočinění. Není to jednoduché, ale vždycky nějaké fesťáky vyjdou.

Zatím tedy nemáte nic potrvzeného?

Honza: Určitě by tam měl být Votvírák, jednáme s Jam Rockem, Orava Fest myslím, a další. I díky tomu klipu se spousta festivalů ozvala a nabídly nějaké možnosti. Na stránkách máme myslím už seznam všech potvrzených.

Foto: Memphis

Kluci si koncert užívali, vpravo baskytarista Matěj, Foto: Anna Rasmussen, Topzine.cz

Fajn. Ještě na závěr, jak se vlastně stalo, že jste začali hrát pop-rock? Jste rockeři, nebo řekněme rockoví muzikanti, takzvaně od kořenů, nebo jste chtěli mít kapelu, abyste na ni mohli balit holky?

Pavel: Honza chtěl balit holky (smích).

Honza: Já jsem se vůbec nelíbil holkám, na základce, ani pak na střední, a pak jsem viděl v televizi, že to funguje takhle, když děláte hudbu. Tak jsem si řekl, že bych mohl založit nějakou kapelu. Když jsem ji založil, tak jsem nejdřív hrál na basu, ale na to ty holky taky nebraly, tak jsem začal zpívat.

A zabralo to?

Honza: Ne, je to úplně stejně na ho… Ale když už to děláme, tak už to i vydržíme (smích).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rozhovor s kapelou Memphis: Kapelu jsme založili kvůli holkám