Rozhovor s Honzou Valentou nejen o BMX

Redakce

Redakce

29. 4. 2010

jan-valentaJan Valenta alias Jeny, profi BMX rider, nám poskytl rozhovor. Zajímá vás, na jakém kole jezdí? Nebo chcete vědět, jaký má názor na Xindla X a jeho Dislektika? Čtěte dál a dozvíte se odpovědi nejen na tyto otázky.

Zdroj: janvalenta.com

Jan Valenta, Zdroj: janvalenta.com

Jeny je trojnásobný mistr světa ve freestyle BMX. Poprvé vyhrál mistrovství světa již v sedmnácti letech v kategorii Expert a zvítězil i o rok později. V roce 2004 získal titul světového šampiona v kategorii Master. Před čtyřmi lety založil sportovní agenturu VSA Xtreme, která se specializuje na extrémní doprovodný program – freestyle BMX, freestyle MTB, skateboard, in-line a freestyle koloběžka.

Řekni něco o disciplíně, které se věnuješ.
Jezdím vertikální  rampu. To je největší Urampa, která v Profi mezinárodní podobě má cca kolem 4, 2 m na výšku. Jezdec pak provádí své triky ještě klidně kolem dalších 4m nad samotnou rampu. Disciplíně se také říká královská, protože málokdo si na velkou rampu troufne.

Jak by jsi ve zkratce popsal BMX?
Malé kolo pro velké  triky. Sport, životní styl, ale také mé osobní  naplnění.

Na rampě, Zdroj: janvalenta.com

Co ti život ve světě  BMX dal a co vzal? Potkalo tě nějaké nepříjemné zranění?
Dal mi spoustu zkušeností, spoustu přátel a kontaktů po celém světě. Zážitků  a spoustu nezapomenutelných chvil. Vzal mi mé mládí, veškerý  čas, spoustu energie a dost na mém zdraví. Příběhy a popis mých zranění je opravdu na dýl. Mé poslední zranění bylo na začátku prosince, kdy jsem si v Anglii zlomil dva obratle na páteři.

Jaké jsou tvé dosavadní  úspěchy?
3x mistr světa v amatérských kategoriích, když jsem byl mladej. To už je dávno: ) To důležité ve světové špičce je účast na závodech X Games- Asia X Games 07, 09, X Games Dubai 07, X Games Brasil 08. Loni kvalifikace do nejprestižnější světové serie Dew Tour v USA mezi top 15 jezdců.

Kde všude budeš letos závodit?
Hlavně v USA.

Jeny, Zdroj: janvalenta.com

Na jakém kole jezdíš?
AGang. Na svém signature rámu Pimp Star.

Chystáš se letos na nějaký  hudební fesťák?
Ano, se svým exhibičním teamem VSA Xtreme. Takže zase jen s kolem.

Jakou hudbu posloucháš?
Tu, která mi dává  energii do ježdění a života. Nesnesu český nesmysly typu Dislektik… myslím, že od Xindl X. To je ubohý!

Už jsi přemýšlel nad tím, kam vyrazíš na dovolenou?
Takovým ztrátám času se vyhýbám. Jsem neustále v jiném koutě světa, kde trénuji nebo závodím na svém kole a mám i spoustu času na odpočinek a místní krásu.

Oslavil jsi jako správný  Pardubičák titul pardubických hokejistů?
Hokej vůbec nesleduji. Mám rád individualitu, kolektivní sporty moc nesleduji. A hokej a fotbal už vůbec ne. Jen díky těmto nudným sportům nejsou v ostatních zajímavých sportech peníze pro další vývoj.