Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Rozhovor s Bárou Nesvadbovou o lásce a erotice

Bára Nesvadbová je velice sympatická pětatřicetiletá spisovatelka a novinářka. Vystudovala žurnalistiku a masovou komunikaci na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, dnes je šéfredaktorkou časopisu Harper´s Bazar. Píše hlavně fejetony a knihy pro ženy. O lásku a erotiku v její tvorbě není nouze.

spisovatelka Bára Nesvadbová, Zdroj: kafe.cz

Jaký máte vztah k měsíci květnu? Vnímáte ho také jako měsíc lásky?

Vnímám ho spíš jako měsíc zahrady, takový první krok do léta. Jak bydlím na vesnici, tak jsem si oblíbila všechny pro mne dříve naprosto podivné věci, třeba pěstování kytek. Ale jinak samozřejmě řeším, kdo mne políbí pod stromem nebo jestli se višeň může zaměnit za třešeň.

Takže tuto tradici dodržujete?

Já jsem pověrčivá na všechno. Objíždím cestu, když ji přeběhne černá kočka, sahám na kominíky, chytám se za ucho, když potkám zrzavého kluka… Takže i na to uschnutí – neuschnutí věřím.

Když se řekne máj, většina z nás si vzpomene právě na Máchův Máj. Četla jste ho někdy? Zanechal ve Vás něco?

Vždyť je na základce v povinných osnovách. Nebo alespoň za mne byl. Samozřejmě, že ve mně něco zanechal. Ten romantismus je pro moji cynickou povahu jak studená sprcha. Ale jsou mi bližší jiní básníci – Verlain, Boudelaire. Vede Apollinaire, s jeho Pásmem jsem přežila pubertu. Z „našich“ sbírek mám asi nejradši Magorovy labutí písně.

Co pro Vás znamená láska? Co vše byste pro ni byla ochotna obětovat?

Záleží na tom pro jakou lásku. Pro mateřskou a lásku dcery k mámě, k mojí mamince, cokoliv. A není to fráze, opravdu cokoliv. A protože jsem zrovna zamilovaná, tak pro tu k mému partnerovi hodně.

spisovatelka Bára Nesvadbová, Zdroj: krasnapani.cz

Jaké místo pro Vás má v lásce erotika?

Intenzivní.

Psát se dá téměř o čemkoli, proč píšete zrovna o lásce a erotice?

Nepíšu jen o erotice. Myslím, že knížka fejetonů Brusinky je spíš o ženách v současném postpostmoderním světě. A román Pohádkář je více než o lásce o zklamání, o zodpovědnosti, o výchově a o smrti. Ale máte pravdu, že zřejmě nejhlavnějším prvkem v mé tvorbě jsou emoce. A jestli může psát kdokoliv o čemkoliv, to nevím. Na mimozemšťany bych si třeba nikdy netroufla. Na to nemám hlavu.

Hrdinkou Vašich próz je vysokoškolačka Karla, která to s muži nemá jednoduché. Když jste studovala Vy, měla jste podobné problémy?

Myslím, že podobné bylo to hledání. Ona touha po štěstí.

Nemyslíte si, že by Karla na dnešní mladé čtenářky mohla špatně zapůsobit? Přeci jenom muže střídá častěji, než je běžné, nevyhýbá se mužům, kteří jsou o hodně starší než ona, navíc ráda pije víno a kouří.

Takhle jsem nad Karlou nikdy nepřemýšlela. Nicméně doufám, že žádná knížka nemůže někoho takzvaně zkazit.

Bára Nesvadbová s dcerou, Zdroj: svetdetskefantazie.cz

Kde jste brala inspiraci pro jednotlivé příběhy Vaší hrdinky?

Každý spisovatel taví skrz vlastní fantazii, zážitky svých blízkých i prožitky své vlastní. Stejně tak já. A pak mám také docela velkou fantazii.

Jak budete vychovávat svoji dceru, co se týče vztahů s chlapci a později s muži? Jste také toho názoru, že by dcera s matkou o sobě měly vědět vše?

Vše asi ne, ale hodně ano. Doufám, že jí jsem a budu dobrou přítelkyní.

A nakonec: Jak důležitou roli pro Vás hraje láska a erotika v literatuře?

Baví mne číst o vztazích. A tam má láska většinou místo nezastupitelné, takže literatura od Flauberta po Jongovou mne jistě baví víc než třeba Derrida.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rozhovor s Bárou Nesvadbovou o lásce a erotice