Menu
TOPZINE.cz
Literatura

ROZHOVOR: Pornem pro maminky jsem chtěla lidem pomoct, říká E L James

Redakce

Redakce

1. 4. 2015

Trilogií Padesát odstínů způsobila doslova šílenství. V exkluzivním rozhovoru pro TOPZINE.cz autorka E L James přiznává, že do knihy promítla některé své sexuální zkušenosti. „Některé scény jsou opravdu inspirovány mým vlastním milostným životem,“ říká bestsellerová autorka v prvním českém rozhovoru.

Foto: Rozhovor s E. L. James

E. L . James chtěla knihou pomoci lidem
Zdroj: Reprofoto: youtube.com


O milostné trilogii Padesát odstínů se často mluví jako o pornu pro maminky. Souhlasíte s tím?
Původně jsem chtěla sepsat pouze romantický příběh, který zkrátka dopadne dobře. Nicméně poté jsem se rozhodla, že příběh trochu okořením, a tak vznikl miliardář se BDSM sklony. Vzhledem k tomu, že dnes velmi stoupá rozvodovost, jejíž příčiny mohou mít v mnoha případech původ právě v nenaplněném sexuálním životě, mohl můj román pomoci některým párům se zlepšením jejich milostného života. Takže řekněme, že jsem chtěla pomoci lidem.

A odkud jste brala inspiraci? Z vlastní zkušenosti?
Nebudu říkat, že absolutně ne. Některé scény jsou opravdu inspirovány mým vlastním milostným životem, ale pravdou je, že i příručka submisivity se po dobu psaní stala mým neustálým společníkem.

E L James Britská spisovatelka narozená v Londýně. Vytvořila trilogii bestsellerů Padesát odstínů šedi, Padesát odstínů temnoty a Padesát odstínů svobody. Po celém světě se prodalo více než 70 milionů výtisků. První díl trilogie byl zfilmován. Autorka byla v roce 2012 zařazena americkým časopisem Time mezi 100 nejvlivnějších lidí světa.

Je podle vás reálné, aby se z panenské vysokoškolačky stal sexuální stroj?
Ačkoliv zastávám názor, že nic není nemožné, odpovím na vaši otázku otázkou: Musí být literatura nutně reálná?

Často se stává, že se autor či autorka projektují do některé z postav. Stal se někdo z Padesáti odstínů vaším odrazem?
Samozřejmě, tomu se člověk zkrátka neubrání. Sama Anastasia Steelová skrývá moji stydlivost a smysl pro rodinu, který je typický pro Grace Trevelyanovou Greyovou (matka Christiana Graye; poznámka redakce). A co se týká Kate (kamarádka Anastasie; poznámka redakce), tak i já jsem na vysoké škole měla překrásnou kamarádku se silnou osobností.

„Odstíny“ jste přitom původně psala jako fanfiction na ságu Stmívání od Stephenie Meyerové. Co mají podle vás tyto knihy společného?
Samozřejmě dívku, která celý život sedí v koutě a najednou jí do života vpadne velmi výrazný muž a zamiluje se do ní. Nehledě na to, že i Christian má velmi bledou pokožku, takže jsem ho vlastně celou dobu považovala za upíra. Kdybych bývala napsala čtvrtý díl, Christian by Anu „kousnul“ a žili by spolu navěky.

Když jste psala trilogii o miliardáři a jeho nevinné slečně, tušila jste, jaký bude mít úspěch?
To jsem samozřejmě nemohla tušit, ale vždy bylo mým snem vytvořit obrovský literární boom, a to se mi, zdá se, povedlo.

V jakém žánru a jestli vůbec plánujete pokračovat dál v kariéře?
Momentálně mám rozpracovanou novou knihu na téma španělské inkvizice. Rozhodla jsem se totiž zabrousit raději do odborné sféry a historie je mi blízko, vzhledem k mému studiu na University of Kent. Nicméně přemýšlím i o doplňující knize k Odstínům, nejspíš příběhy vedlejších postav.

Jaký žánr převažuje ve vašem booklistu? Čtete podobné knihy, jaké tvoříte?
Ačkoli přiznávám, že Lady Fuckingham byla také jednou z mých inspirací, převahu v mé knihovně stále zastává samozřejmě fantasy literatura, jako je Harry Potter a Letopisy Narnie, ale i milovníci Agathy Christie a sira Arthura Conana Doyla by si tam přišli na své.

Rozhovor vznikl ve spolupráci s Bohunkou Aprílovou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

ROZHOVOR: Pornem pro maminky jsem chtěla lidem pomoct, říká E L James