Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Rotavirová gastroenteritida: Nemoc malých dětí

Máte přibližně půlroční dítě, které všechno bere do ruky, strká do pusinky, přenáší věci z jednoho místa na druhé. Vy celý den jen chodíte a hledáte věci, které tu před chvílí ještě byly. Uklízíte plastové talířky a lžičky, které jste našla pod pracovním stolem, hadr, který jste objevila mezi hračkami. Mezitím si všimnete, jak si dítě strká do pusinky smítko popela z krbu. Běžíte k němu, snažíte se mu v tom zabránit, berete ho do náruče a jdete mu vyměnit plínku. Než ho donesete do koupelny, dvakrát se pozvrací. Vždyť jste mu měnila plínku před dvaceti minutami?! Během dopoledne měníte plenu celkem šestkrát. Dítě pláče, je mrzuté, drží se za bříško. Že by bylo nemocné? Jdete s ním k doktorovi a tam vám sdělí, že má rotavirovou gastroenteritidu.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Rotavirová gastroenteritida je virové onemocnění, které se vyskytuje nejčastěji u dětí mezi 6. a 24. měsícem věku. Až 95 procent dětí ve věku do pěti let touto nemocí onemocní. Je vysoce nakažlivá a většinou se po vyléčení objeví znovu. Nemocní rotavirovou gastroenteritidou opakovaně zvrací, bolí je bříško, mají průjmy. Ve většině případů nemoc trvá dva až sedm dní.

Tato nemoc je způsobena takzvanými rotaviry, což jsou vysoce odolné viry, které se velmi rychle množí. Rotavirovou gastroenteritidu způsobuje pět základních rotavirů. Usadí se na střevní výstelce a střeva pak nejsou schopna vstřebávat vodu a minerály.

V extrémních případech může dítě až dvacetkrát denně zvracet a mít průjmy. To je pro něj hodně vyčerpávající, ztrácí velké množství tekutin a minerálů. U dětí do dvou let není neobvyklé, že skončí hospitalizované v nemocnici. Stráví tam přibližně tři až šest dnů.

Z čeho se dítko nakazilo?

Může chytit tuto nemoc, když si hraje s hračkami, z kontaktu s dudlíky a kontaminovanými předměty, které jsou v jeho blízkosti. Stejně tak se může nakazit od dalších osob. Nejtěžší průběh má rotavirová gastroenteritida u kojenců a batolat.

Očkování

Částečnou prevencí proti tomuto onemocnění je důkladná hygiena, časté mytí rukou, dezinfekce prostor, hraček a podobně. Ovšem zabránit nakažení je skoro nemožné. Jediný opravdu účinný prostředek je očkování. A pouze jedno až dvě procenta dětí je očkovaných proti rotavirům.

Očkování probíhá ve dvou dávkách. Není pro dítě nepříjemné, protože se nepodává nitrožilně, ale ústy. První dávku může kojenec dostat po šestém týdnu života, druhá dávka následuje po čtyřech týdnech od první dávky. Nejpozději do 24. týdne věku dítěte by měly být podány obě dávky. Vakcína ovšem není hrazena zdravotní pojišťovnou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rotavirová gastroenteritida: Nemoc malých dětí