Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Rosenstolz: Na straně utlačovaných

Eva Mácová

Eva Mácová

15. 1. 2010

rosenstolz_1Averze vůči Německu byla, je a nejspíš i ještě pěkně dlouho bude zakořeněna ve velké části populace. Nelibá označení na adresu našich západních sousedů a předsudková kritika jejich chování až hraničí s napodobováním chování historických viníků této situace. A když už není za co je osočovat, najde se alespoň ten poslední důvod, jazyk. Neohebný, odporný, jako když štěkají psi… Nejsem si jistá, zda ti, jenž něco takového prohlašují, slyšeli kdy něco jiného než projevy pána s knírkem a jeho přeaktivních kolegů.

Peter Plate a Anna R., Zdroj: viva.tv

Peter Plate a Anna R., Zdroj: viva.tv

Diskriminace je věc hrozná. A o to horší je, když se útočníci staví do role oběti. Ale dnes je to pravděpodobně tak nějak moderní. Dělají to všichni a v jednotě je síla. Majoritní společnost dnes odsuzuje kdekoho; kvůli barvě pleti, vyznání, názoru, národnosti, sexuální orientaci a nakonec i kvůli mnohem větším hloupostem. Že přeháním? Kdepak, jen si přečtěte ty duchaplné diskuse pod články na profláklých novinkových serverech. Úroveň upadá, nebo už dávno upadla. A to prosím zdaleka ne u mladých lidí! Tohle je ještě přece ta stará dobrá garda našeho národa.

Nicméně ke skupině. Rosenstolz svou flexibilně popovou hudbou bojují právě proti despotům a zastáncům tradičních  hodnot, jako jsou homofobové, odsuzující zaslepenci a samozvaní mudrci. Proti všem těm, kteří mají potřebu ostatním znepříjemňovat život, radit jim, co mají dělat, a především jim ubližovat. Snad pro své potěšení, nebo díky omezenosti, které se nemohou zbavit. Krom toho také se také aktivně zapojují do boje proti AIDS a HIV, za což získali v minulém roce ocenění.

Zpívají o lásce, odvaze, naději, smrti, o štěstí a prohrách, o důvěře a přátelství. Oslavují sex, svobodu, život a vše krásné, co nám každý den přináší. V jejich písních najdete ale také smutek, lítost a bolest.

Že Peter Plate a AnNa R. ví, o čem zpívají, o tom není pochyb, vždyť hudbu a texty spolu se svým týmem tvoří a na jejich koncertním projevu je jasně vidět, že jde o věci osobní a citlivé. Ptáte se, proč je tedy ventilují do světa? Možná proto, aby pomohli ostatním. Aby svým fanouškům ukázali, že ani v té nejhorší situaci nejsou sami a že se nemají nikdy vzdávat.

Rosenstolz, Zdroj: eventmagazin.info

Rosenstolz, Zdroj: eventmagazin.info

Samozřejmě ne všechny kousky jsou inspirovány jen jejich životem, vždyť mají spoustu přátel a lidí, kteří je inspirují. A především početné publikum. Je nasnadě zmínit, že jeho velkou část tvoří homosexuálové a lesbičky. Proč? Peter totiž také patří k této skupině lidí. Že pro něj coming-out nebyl snadný a ne vždy se setkal s pochopením, není ani nutné zmiňovat.

Přesto, že jsou Rosenstolz v Německu velmi populární a dá se říct, že si mohou dovolit manýry velkých hvězd, nechovají se tak. Jsou vždy přátelští, milí, vstřícní a mají své příznivce rádi. Nezřídka se také stává, že na koncertech posluchače obdarují krásnými růžemi, nebo na jejich webových stránkách najdete různé soutěže. Za protiznámku ochotně rozesílají autogramy i s věnováním a přidají i propagační samolepky.

Ač prohlašovali, že nemají rádi šlágry, jejich starší písně v jejich domovině poměrně zlidověly a málokdo je nezná alespoň z rádia. Často také díky AnNině jedinečnému hlasu, se kterým dokáže dělat divy. Největší zážitek je ale určitě koncert v podání celého týmu, a to ať už naživo, nebo i na DVD.

Rosenstolz se svými fanoušky, Foto: TIKonline.de HauptBruch GbR

Rosenstolz se svými fanoušky, Foto: TIKonline.de HauptBruch GbR

Jelikož jsou Rosenstolz stálicemi německé hudební scény už přes patnáct let, i jejich tvorba zaznamenala změn. Z dřívějšího šansonu a nakažlivých melodií přesedlali na romantické popové balady a ze zpěvačky dračice se na pódiu často stává rozverná puberťačka. Ovšem vzhledem k tomu, že mají svůj vlastní hudební směr nazvaný „mondänpop“, jim do toho nemá nikdo co mluvit.

O kariéře této skupiny se podrobně dočtete buď na jejich domácích stránkách, pokud jste jazykově zdatnější, nebo i na stránkách českých, kde je publikován téměř doslovný překlad. Aktivnější zájemci také přijdou na to, že o Rosenstolz vyšla i kniha, a zbytek detailů si posbírají různě po internetu či v rozhovorech.

Že je němčina nejen vhodný jazyk ke zpívání, ale také zní libě, romanticky a vyjadřuje velkou spoustu pocitů, snad těm ochotným poslouchat dokáží Rosenstolz svou lahůdkou Liebe ist alles.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rosenstolz: Na straně utlačovaných