Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Rootz Underground rozjeli v Lucerna Music Baru skvělou reggae show

Vojtěch Koval

Vojtěch Koval

4. 3. 2011

Ve středu 2. března znělo v pražském Lucerna Music Baru roots reggae jak má být. Do Prahy přijela jedna z nejlepších jamajských kapel současnosti, Rootz Underground a vůbec poprvé českému publiku předvedli své chvílemi lehce rockově znějící reggae.

 

Foto: Rootz Underground

Lucerna Music Barem znělo ve středu 2. března roots reggae. Proběhla zde reggae fanoušky dlouho očekávaná událost, do Prahy konečně přijeli Rootz Underground, jedna z nejlepších jamajských kapel současnosti. Jamajská hudba, to je dnes hlavně dancehall, hip hop a r`n`b, tahle kapela ale sází na tradiční reggae odkaz, zabalený místy do lehce rockového hávu.

První skladby nenaznačovaly, že by se Rootz Underground nějak zásadně vymykali ze standardu jamajských reggae kapel. Jejich precizní, příjemně houpavé reggae publikum rozhýbalo, kapela svým pohybem na pódiu a nasazením diváky hecovala a vytvářela velice příjemnou reggae atmosféru. Nějak jsem se ale nemohl zbavit dojmu, že vystoupení něco chybí, něco, co z Rootz Underground dělá jednu z nejlepších jamajských reggae kapel.

S průběhem koncertu ale začalo přibývat detailů, které mě zaujaly. Vytáhlý bubeník Leon Campbell sem tam přidal pár jinak frázovaných úderů, aby se pak zase vrátil do původního rytmu, což přidávalo skladbám na náboji. Jako by Campbell naznačoval, že kapela se chystá to pořádně rozjet.

Rock na druhou dobu

A pak to najednou přišlo, někdy ve čtvrté, páté písničce. Rootz Underground nasadili svižný dancehall rytmus, kapely se najednou z druhé doby s čistým zvukem změnili na řízné rockové, basa přidala na důrazu, zpěvák a kytarista Stephen Newland začal skákat vysoko do vzduchu, až mu jeho dlouhé dredy poletovaly, a hudba Rootz Undeground se najednou rozjela jak odbrzděná lokomotiva.

Kouzlem Rootz Underground je jejich schopnost kombinovat klasické, roots reggae s prvky jiných stylů, především rocku. Zvuk jejich kytar umí být pořádně řízný, a kytaristi Charles Lazarus a Jeffrey Moss-Solomon dokazovali, že se v Kingstonu na Jamajce nenaučili hrát jen na druhou dobu. Stejně tak klávesista Paul Smith ukázal, že do reggae se dá vmísit i trocha jazzu, jeho vyhrávky často příjemně obohatily klasické reggae postupy a na úplný závěr, při představování jednotlivých členů, vystřihl sólo, které by se bez problémů sneslo v nějakém hard rockovém songu.

Foto: Jeffrey Moss Solomon, Rootz Underground

Kytarista Jeffrey Moss Solomon, Foto: Radek Adámek, redakce Topzine.cz

Bylo znát, že české publikum na roots reggae slyší a dokáže ocenit, když pro ně zahraje špička tohoto žánru, v publiku vlály rastafariánské vlajky a všichni si koncert Rootz Underground očividně užívali. Mě osobně nejvíce bavily svižnější pasáže jejich skladeb, které právě díky rockově znějícím kytarám a údernému rytmu měly ten správný náboj.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rootz Underground rozjeli v Lucerna Music Baru skvělou reggae show