Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Ronnie James Dio podlehl rakovině žaludku

Redakce

Redakce

17. 5. 2010

Srdce Ronieho Jamese Dia se zastavilo 16. května v 7 hodin 45 minut ráno místního času. Informovala o tom jeho žena Wendy na Diových oficiálních stránkách. Hvězda kapel Rainbow, Elf, Black Sabbath, Dio a posledního projektu Heaven and Hell, kde obnovil sestavu Black Sabbath z roku 1980, plánoval na tento rok velké turné…

Ronie James Dio, Zdroj: archiv

Ronald James Padavona, jeden z nejuznávanějších heavy metalových zpěváků historie, se narodil 10. června 1942 ve městě Portsmouth v Americe (byl skoro o rok starší než Mick Jagger z Rolling Stones). Mezi lety 1957 a 1958 byl členem první kapely The Vegas Kings. Do roku 1967, kdy ještě neznámý Dio dvakrát změnil název, konečně zapadl v již známějších Elves, které o rok později přejmenoval na Elf (název byl zvolen kvůli výšce Ronnieho – tedy 163 cm – a jeho zálibou ve fantasy plné draků a skřetů).

V roce 1974 se připojil ke kapele Rainbow, kterou založil bývalý člen Deep Purple Ritchie Blackmore. Po pěti letech působení se Dio proslavil svým brilantním hlasem a také hrozícím gestem, které se později stalo symbolem rockové a metalové kultury.

Okolo roku 1980 dostal nabídku, která se neodmítá. Nahradil Ozzyho Osbourna, který právě dostával kopačky od zbytku Black Sabbath. Se Sabatama natočil úspěšné desky Heaven and Hell a Mob Rules. Fanoušci Black Sabbath si na tuto náhradu pomalu zvykli. Dia na chvilku vystřídal Ian Gillan z Deep Purple a Dio mezitím založil svoji kapelu nazvanou Dio.

Měl se představit v Čechách na festivalu Sonisphere

Již první deska Holy Diver se stala klenotem metalových alb. Ještě než se Ronnieho kapela stala jeho zcela domovskou, si nakrátko odskočil zpět k Black Sabbath, aby přispěl roku 1992 deskou Dehumanizer.

Posledním projektem Dia byla znova obnovená sestava Black Sabbath z roku 1980, tedy z období desky Heaven and Hell, podle které se i pojmenovali. Po boku Tonnyho Iommiho, Geezera Bultera a Vinnieho Apice ohromili v roce 2006 rockové fanoušky svým comebackem. Letos se měli v Čechách představit na tuzemském festivalu Sonisphere.

Heaven and Hell, Zdroj: archiv

Jedna z nejzásadnějších postav metalu odešla. Nechť odpočívá v pokoji a užívá si v rock and rollovém nebi…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ronnie James Dio podlehl rakovině žaludku