Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Romská hudba oživí Novou scénu. Cikánská rapsodie vzdá poctu Hrabalovi

Jana Kumherová

Jana Kumherová

20. 3. 2014

Na nové scéně Národního divadla budou mít diváci koncem března možnost zhlédnout hudebně-taneční představení Cikánská rapsodie. Vystoupení vzniklo na počest výročí narození Bohumila Hrabala, kterým se zároveň inspiruje.

FOTO: Cikánská rapsodie

Cikánská rapsodie připomene výročí Hrabalova narození. Zdroj: CR

Na prknech Národního divadla čeká Cikánskou rapsodii světová premiéra v pondělí 24. března, repríza se odehraje hned v neděli 30. března.

Autorem hudby i scénáře je romský skladatel a hudebník Jiří Korman. Dana Račková, která se se ve své tvorbě soustředí na alternativní hudební a site specific projekty, se ujala režie.

„Inscenace vzniká jako osobní pocta Jiřího Kormana ke stému výročí narození jeho dlouholetého přítele spisovatele Bohumila Hrabala,” vyjádřila se režisérka. „Je tvořena deseti obrazy – deseti náměty na povídky, o kterých Hrabal hovořil s Jiřím Kormanem, když spolu sedávali v hospodě, ale nikdy je nedal na papír. Pro moji režijní práci je v  téhle inscenaci velkou výzvou to permanentní oscilovaní na rozhraní tance a přirozeného hereckého pohybu s profesionálními i neprofesionálními, romskými i neromskými herci, zpěváky, hudebníky a tanečníky.”

FOTO: Cikánská rapsodie

Nová scéna se roztančí do rytmů romské hudby.

Jiří Korman je zároveň zakladatelem Občanského sdružení Evropské centrum romské hudby v Praze, které se na tvobře projektu podílelo. „V současné době převažuje tendence vnímat romskou kultur jako kulturu, která jen paralelně existuje vedle kultury evropské,” říká o sdružení Jiří Korman. „Naším cílem je poukázat na fakt, že oddělenost těchto dvou kultur je pouze zdánlivá, a připomenout, že evropskou a romskou kulturu spojuje a nadále bude spojovat život ve společném prostoru.”

Inscenace Cikánská rapsodie vychází z autorových osobních vzpomínek na Bohumila Hrabala, se kterým se dobře znal a na jehož pohřbu na spisovatelovo přání zahrál. Korman se ve svém díle inspiroval nejen Hrabalovými povídkami, ale i jeho vyprávěním, výroky či sny.

Cikánská rapsodie, Nová scéna Národního divadla, námět, scénář, hudba: Jiří Korman, režie: Dana Račková, pohybová spolupráce ve specifických obrazech: Halka Třešňáková, scénografie, kostým: Tereza Sléhová

Termíny: pondělí 24. a neděle 30. března

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Romská hudba oživí Novou scénu. Cikánská rapsodie vzdá poctu Hrabalovi