×
TOPZINE.cz

Romská hudba oživí Novou scénu. Cikánská rapsodie vzdá poctu Hrabalovi

FOTO: Cikánská rapsodie
Cikánská rapsodie připomene výročí Hrabalova narození. Zdroj: CR

Na nové scéně Národního divadla budou mít diváci koncem března možnost zhlédnout hudebně-taneční představení Cikánská rapsodie. Vystoupení vzniklo na počest výročí narození Bohumila Hrabala, kterým se zároveň inspiruje.

FOTO: Cikánská rapsodie
Cikánská rapsodie připomene výročí Hrabalova narození. Zdroj: CR

Na prknech Národního divadla čeká Cikánskou rapsodii světová premiéra v pondělí 24. března, repríza se odehraje hned v neděli 30. března.

Autorem hudby i scénáře je romský skladatel a hudebník Jiří Korman. Dana Račková, která se se ve své tvorbě soustředí na alternativní hudební a site specific projekty, se ujala režie.

„Inscenace vzniká jako osobní pocta Jiřího Kormana ke stému výročí narození jeho dlouholetého přítele spisovatele Bohumila Hrabala,” vyjádřila se režisérka. „Je tvořena deseti obrazy – deseti náměty na povídky, o kterých Hrabal hovořil s Jiřím Kormanem, když spolu sedávali v hospodě, ale nikdy je nedal na papír. Pro moji režijní práci je v  téhle inscenaci velkou výzvou to permanentní oscilovaní na rozhraní tance a přirozeného hereckého pohybu s profesionálními i neprofesionálními, romskými i neromskými herci, zpěváky, hudebníky a tanečníky.”

FOTO: Cikánská rapsodie
Nová scéna se roztančí do rytmů romské hudby.

Jiří Korman je zároveň zakladatelem Občanského sdružení Evropské centrum romské hudby v Praze, které se na tvobře projektu podílelo. „V současné době převažuje tendence vnímat romskou kultur jako kulturu, která jen paralelně existuje vedle kultury evropské,” říká o sdružení Jiří Korman. „Naším cílem je poukázat na fakt, že oddělenost těchto dvou kultur je pouze zdánlivá, a připomenout, že evropskou a romskou kulturu spojuje a nadále bude spojovat život ve společném prostoru.”

Inscenace Cikánská rapsodie vychází z autorových osobních vzpomínek na Bohumila Hrabala, se kterým se dobře znal a na jehož pohřbu na spisovatelovo přání zahrál. Korman se ve svém díle inspiroval nejen Hrabalovými povídkami, ale i jeho vyprávěním, výroky či sny.

Cikánská rapsodie, Nová scéna Národního divadla, námět, scénář, hudba: Jiří Korman, režie: Dana Račková, pohybová spolupráce ve specifických obrazech: Halka Třešňáková, scénografie, kostým: Tereza Sléhová

Termíny: pondělí 24. a neděle 30. března

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..