Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Romeo a Julie: Netradičně zpracovaná klasika na pražském festivalu ANPU

Eva Síčová

Eva Síčová

10. 6. 2011

FOTO: Divadlo ANPU!Recenze!Začátek června nám nepřinesl jen horké letní dny, bouřky a kroupy. Příjemné prostředí Kampy obohatil také divadlení festival, který je nepřehlédnutelný. Velké šapitó uprostřed parku láká své diváky na zajímavý program. Nahlédněte do příběhu známého svou mileneckou dvojicí s názvem Romea a Julie. 

FOTO: Divadlo ANPU

Šapitó můžete navštívit do konce týdne Zdroj: anpu.cz

Klasický příběh Williama Shakespeara znají návštěvníci divadel v mnoha podobách. Experimentální divadelní společnost v čele s Belou Schenkovou si s příběhem pohrála a vytvořila rychlou grotesku kombinující živé herectví a loutky. Milostný guláš smíchaný z ingrediencí italských, anglických i českých okořeněný zpěvem se před vámi mihne rychlostí blesku. Na konci ale zjistíte, že vás víc bavila náplň tvůrců na jevišti než samotný veronský příběh.

ANPU nabízí kulturu i něco navíc

Velký stan, který vyrostl v tomto týdnu na pražské Kampě a bude zde do konce týdne, nabízí vedle divadelních představení i další kulturní lahůdky. Proběhl zde například křest knihy Radky Denemarkové. Před představením i po něm je návštěvníkům a kolemjdoucím k dispozici bar s posezením. Můžete si tak odpočinout v netradiční hospůdce od ostrého sluníčka. Přečtěte si také moji kompletní upoutávku na pražský festival ANPU.

Bela Schenková, principálka a scénografka divadla, se představila jako Julie v pokročilém věku, což už samo působilo komicky. Zbývající role zastali pouze tři muži a k ostatním si dopomohli loutkami, které velmi osobitě využívali na zrychlení děje. Na své si přišli hlavně milovníci Itálie. Typické jižanské chování a opakování frází přeneslo diváky do abstraktního světa Verony.

Další zastávkou po italském městečku byla Anglie. Na počest autorovi se balkonová scéna odehrála v angličtině. Cizojazyčná vsuvka patřila mezi humorná osvěžení a nebylo důležité, zdali diváci rozumí každému slovu. Mezi rychlými pasážemi jste mohli zaslechnout i původní repliky, které působily ještě více groteskně, protože ve smršti přeměn scény, nedávaly správný smysl.

FOTO: ANPU Zapovězená komnata

Plakát Zapovězená komnata

Představení pro všechny

Trochu šokující a možná až zbytečná byla peprná slovíčka, která se nehodila pro menší diváky. Děti, kterých zde bylo dost, se však staly příjemným zpestřením barevné tragédie. Neustálý smích naznačoval, že nevinný zrak těchto lidiček je záviděnihodný a občas by nám všem prospěl.

Celkově je divadlení festival ANPU to pravé ořechové jak pro malé tak velké. Romea a Julii už sice na festivalu neuvidíte, ale o to víc vám doporučuji další představení Zapovězená komnata. Připravovaná premiéra proběhla na začátku festivalu před týdnem a další reprízu máte ještě šanci vidět v sobotu 11. června a v neděli 12. června večer.

Romeo a Julie

Divadelní festival ANPU

Autor: William Shakespeare

Režie: Bela Schenková

Hrají: Michael Kňažko, Bela Schenková, Richard Trsťan, Jirka Polívka

Hodnocení: 4 ****

 

Program:

10. 6. 20:00 pátek

Zapovězená komnata

Koncert Jana Štromská

11. 6. 15:00 sobota

Čertův švagr

11. 6. 20:00 sobota

Zapovězená komnata

Koncert Bára Zmeková a Christoph Schoenbeck

12. 6. 15:00 neděle

2 pohádky na břiše

12. 6. 20:00 neděle

Zapovězená komnata

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Romeo a Julie: Netradičně zpracovaná klasika na pražském festivalu ANPU