Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Romantický víkend? Zkuste Věčné město Řím!

Redakce

Redakce

5. 2. 2010

zaber-rimaMonumentální stavby, díla největších umělců historie a atmosféra dob dávno minulých. Přesně tak působí antický Řím, hlavní město Itálie. Na jedné straně starobylé a tajemné, na straně druhé romantické a okouzlující.

Panorama, Autor: Pavla Brodacká, Topzine.cz

Panorama, Autor: Pavla Brodacká, Topzine.cz

O historii Říma už toho bylo mnoho napsáno a mnoho natočeno. Raději se zaměříme na místa, kam byste se svou drahou polovičkou mohli zavítat a udělat si doopravdy krásný a hlavně romantický výlet.

Jedna z nejstarších částí

Do této kategorie bezesporu patří Forum Romanum. V antice bývalo centrem všeho dění, ale dnes už zde můžeme obdivovat maximálně ruiny kdysi nádherných budov. Musíme říci, že čas Foru Romanu co se atmosféry týče vůbec neublížil. Když se podíváme na části, které z chrámů a bazilik zbyly, pohltí nás duch minulosti a uklidňující účinek všudypřítomné zeleně.

Nejkrásnější pohled na nás čeká u jedné z ruin, jejíž blízkost nám umožní prohlédnout si celý Řím jako na dlani. Dominantu Vatikánu baziliku Sv. Petra samozřejmě nevyjímaje.

Koloseum

Krvavá historie tohoto amfiteátru je většině z nás dobře známá. Pokud ale projdeme tamní bránou, nenajdeme ani stopy po krvavých zápasech nebo krvežíznivých divácích. Čeká na nás pouze úžasná stavba a v ní umístěné úlomky dějin, které nevydržely na svém původním místě.  Alespoň můžeme zblízka obdivovat antické hlavice, které by si jinak hověly na vzdáleném vrcholu sloupů.

Koloseum, Autor: Pavla Brodacká, Topzine.cz

Koloseum, Autor: Pavla Brodacká, Topzine.cz

Děravý chrám

Sice není jedinečný, ale způsob, jakým je vystavěn, ano. Pantheon se svou dírou ve střeše patří k nejnavštěvovanějším místům v Římě. Možná je to i tím, že kousek od něj najdeme jednu z nejlepších kaváren na světě. Sant Eustachio je kavárna s dlouholetou tradicí a možná i proto je tu téměř neustále plno. Pro kávu se musíte probojovat masou lidí, ale trofej určitě nezklame.

Tritonova říše

Jedním ze symbolů Věčného města je také fontána Di Trevi. Vznikla rukou Niccoli Salvi a jméno dostala zřejmě podle tří cest, které kolem ní vedou (italsky tre vie). Jedním ze zvyků u fontány je, že se k ní otočíte zády a hodíte pravou rukou přes levé rameno do vody mince. Je to záruka, že se do Říma ještě někdy vrátíte. Možná to funguje i na lásku. Můžete to zkusit.

Psací stroj

Takto Italové označují mladý památník Viktora Emanuela II Vittoriano. Je to proto, že svým vzhledem připomíná psací stroj.  Vystavěn byl až v období klasicismu, takže se od tradičních antických památek poněkud liší.

Vatikán

Neodmyslitelnou součástí Říma je určitě papežské sídlo Vatikán a jeho dominanta bazilika sv. Petra. Kromě této honosné a světoznámé budovy stojí za to navštívit i neméně známou Sixtinskou kapli, která byla vyzdobena rukou Michelangela Buonarotiho. Ve Vatikánu také nalezneme bohatou sbírku umění, od soch po malby.

Samozřejmě, že toto je jen malý zlomek míst v Římě. Restaurace a kavárny to by byl úplně jiný příběh. Výtečných lokálů je totiž v Římě tolik, že se snad ani nedají spočítat.

Řím je krásnou destinací jako stvořenou pro návštěvu ve dvou. Třeba právě na svátek Sv. Valentýna.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Romantický víkend? Zkuste Věčné město Řím!