Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Roman Vrtiška čeří klidné vody českého designu

Petra Červená

Petra Červená

9. 10. 2010

FOTO: Interiér od Romana VrtiškyKolikrát se vám stalo, že jste díky zřetelné podobnosti zaměnili práci méně známého za věhlasného designéra? Těm, kteří holdují designu se to zřejmě často nestává, ale většina má spíše problém rozpoznat rukopis daného designéra, natož aby řešila problém s kopírováním výrobků. Někteří designéři mají pro svou vyhraněnost jasně rozpoznatelné znaky. Dekadentnost, barevnost, minimalismus. Spojit, navázat či propojit se dá ledacos. Ale zaujmout s tím?

FOTO: Interiér od Romana Vrtišky

Studentský pokoj - řešení ukázkového interiéru do katalogu firmy Indeco, Zdroj: archív Romana Vrtišky

Český trh se plouží spíš v pomalém toku konzervatismu, po inovacích se často nerozhlíží. V důsledku II. světové války a následnému nástupu komunismu se u nás přeťala slibně se rozvíjející prvorepubliková éra. Design čtyřiceti let nesvobody byl ve znamení nekvalitních masově vyráběných výrobků. Došlo tak k určité deformaci vnímání designu, ale i požadavkům na jeho vizuální pojetí.

FOTO: Interiéry od Romana Vrtišky a Vladimíra Zaka

MOODS - Interiéry hotelu Moods, spolupráce s Vladimírem Zakem

Od revoluce ušel český design zajímavou cestu, ale stále je tu vidět strach z opuštění jistoty, a proto český trh stále kotví v přístavu konvenčnosti a obvyklosti. Takže pokud se objeví designér, který se snaží probořit toto vakuum, nepochybně o něm dříve či později uslyšíme. Jednoduše proto, že všechno, co vybočuje, ať už směrem k propadáku, nebo k výšinám, se snadno registruje.

Co například Roman Vrtiška? Pro mnohé známé jméno, pro jiné jeho tvorba, kterou si jen dosud nespojují s jeho tváří.

FOTO: Designové výrobky Romana Vrtiška

CARTOUCHE - dvoudílná karafa s odlivkou, BLOOM - závěšné svítidlo

Kdo je Roman Vrtiška?

Rozsah jeho prací jako designéra sestává z návrhů nábytku, produktového designu, grafiky, návrhů interiérů a architektury. V roce 2005 byl externím designérem firmy S-art-agency, a také spolupracoval s ateliérem Olgoj Chorchoj, kde pracoval na projektech pro značky Pilsner Urquell a Vitra.

FOTO: Designové výrobky Romana Vrtišky

LAPIN - věšák, TUTU - dětská kolébka

Následující rok absolvoval roční studijní stáž ve Finsku na UIAH Helsinky (design nábytku a interiéru) a v roce 2007 se dostal do finále soutěže Books Books Books, která se koná jednou za dva roky při největším finském veletrhu designu Habitare. Jeho úkolem bylo vyřešit prostor primárně určený ke čtení knih.

Na tomto projektu spolupracoval ještě s designéry Doug Uk Leem a Timothy Austinem. Jejich návrh poté odkoupilo druhé největší finské nakladatelství a použilo ho jako svůj veletržní stánek.

FOTO: Design výrobek Romana Vrtišky

SINUS - Modulární městský mobiliář

Variabilní městský mobiliář

V roce 2008, kdy ukončil studium na VŠUP Praha v ateliéru Design výrobků III, získal Národní cenu za studentský design 2008, který vyhlašuje Design Cabinet CZ společně s dalšími profesionálními organizacemi (Unie profesionálních designerů ČR, Unie výtvarných umělců ČR, Obec architektů a Asociace středních a vyšších odborných škol s výtvarnými a uměleckořemeslnými obory).

FOTO: Designové výrobky Romana Vrtišky

SINUS - Kolekce modulárního městského mobiliáře (lavička, jednokolo)

Dostal ji za svou diplomovou práci variabilního Městského mobiliáře. Jeho záměrem bylo efektivní využití prostoru kolem kmene stromu, proto je také jeho lavička tvořena z několika plátů perforované osmimilimetrové oceli a lze z ní vytvořit jeden až tři sedáky, může ale plnit i funkci stojanu na kola.

Systém umožňuje také plnohodnotnou závlahu nebo podsvícení. Vrtiška zvažoval dokonce přidání popelníků. Nicméně hlavním kritériem u Městského mobiliáře byla maximální odolnost a cena. Lavičky by měly být co nejlevnější, z důvodu snadnější dostupnosti pro města.

FOTO: Městský mobiliář

SINUS - Modulární městský mobiliář

Kam s ním?

Roman Vrtiška má na svém kontě řadu dalších úspěchů. Před čtyřmi roky se umístil na druhém místě v celostátní přehlídce městského mobiliáře občanského sdružení City Point s podtitulem Na cestě městem 2006 s projektem lavičky Snake, kterou navrhl s přihlédnutím k mladé generaci, jejím specifikům a životnímu stylu.

Při pohledu na tuto lavičku si rozhodně vzpomenete na oblíbenou hru Snake. Těžko říct, jestli je to dostatečná motivace, posadit se na ni. Zcela očividně převyšuje chytrý nápad nad funkčností. Nápaditý design má velice často jednu podstatnou nevýhodu – nepohodlí.

FOTO: Designový výrobek Romana Vrtišky

SNAKE - Lapidární lavička a překážka pro streetové sporty zároveň

Tedy to, co ohodnotí výtvarní umělci jako nový tvarový a funkční koncept, se pro nás, laickou veřejnost, často stává synonymem nemožnosti praktického využití. A pokud vyřeší zadání inovativním způsobem, můžeme si být jisti, že bude daná věc zasypána kritikou, v malé míře i pozitivní. Např. zlaté kašny na náměstí Republiky v Plzni nebo nejnověji hodiny ve tvaru nábojnice na náměstí Svobody v Brně.

FOTO: Designové výrobky Romana Vrtišky

LIMPIDO - kolekce parkového a zahradního nábytku

I když lavička Snake je záměrně nekomfortní, jelikož je navržena ne jako stacionární mobiliář, ale pouze jako jeho doplněk. Je tedy speciálně  určena pro generaci, která vyhledává sezení na horní straně opěradla. Zároveň je možno ji využít pro tzv. „sliding“ pro adrenalinové sporty jako jsou skateboarding, freestyle biking, či in-line skating. Tomu je také uzpůsobena její spodní část.

FOTO: Kuchyně od Romana Vrtišky

INDECO - řešení malometrážní kuchyně s možností uzavření pracovní plochy

Pusťte barvy do svých bytů

Pokud si zajímavý interiérový design uchová svou primární podstatu pohodlí a funkci, najde si své oblíbence také, i bez všech možných designových kudrlinek. To se jistě podařilo Romanovi Vrtiškovi s návrhy interiéru pro firmu Indeco v roce 2008. Koncepcí bylo odhalit mužský a ženský prvek v designu. Protipólem Romanovi byla architektka Petra Vranová, která interiér zahalila do teplých barev, jež evokují útulnost a vzbuzují touhu po pravém krbu s praskajícím dřevem.

FOTO: Interiér od Romana Vrtišky

Pracovna - řešení ukázkových interiérů do katalogu firmy Indeco

Naproti tomu Vrtiška zvolil minimalismus s barevností. Podle designéra byl projekt od začátku laděný tak, aby byl interiér spíše podpůrný doplněk skříně. Ta měla být dominantou celého prostoru a interiér pouze dotvářel iluzi reálna.

Oba designéři tak řešili daný úkol po svém, a vynecháme-li podtext tohoto projektu o rozdílném pohledu ženy a muže na prostor, funkci a design, dostaneme se k samotné podstatě.

FOTO: Interiér od Romana Vrtišky

CORNLOFTS - Interiér vzorového bytu pro Rekg

Jak říká spoluzakladatel Apple Inc. Steve Jobs: „Design není jen to, jak nějaká věc vypadá a jaký vzbuzuje pocit. Design je to, jak ta věc funguje.“

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Roman Vrtiška čeří klidné vody českého designu