Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Román Petr Camenzind od Hermanna Hesse ani po sto letech neztrácí na své působivosti

Redakce

Redakce

27. 9. 2010

FOTO: Herman HesseNakladatelství Argo vydalo román Hermanna Hesse Petr Camenzind, který poprvé vyšel už v roce 1904, tedy více než před sto lety. Přesto ale stále dokáže čtenáře zaujmout svým poutavým vyprávěním, hloubkou sdělení a barvitým líčením krajiny alpských zemí.

FOTO: Herman Hesse

Hermann Hesse, Zdroj: wikipedia.org

Hermannu Hessovi bylo pouhých 27 let, když román Petr Camenzind poprvé knižně vyšel. Vzbudil nebývalý ohlas a autor se stal takřka přes noc slavným. Později pak na adresu svého úplně prvního románu poznamenal, že Camenzindův individualistický charakter je možno pozorovat i v ostatních jeho dílech. Jeho další knižní hrdinové mají tedy částečný předobraz právě v postavě Petra Camenzinda.

Kdo je Peter Camenzind?

Už z názvu knihy je zřejmé, že se děj románu bude týkat jakéhosi Petra Camenzinda. Ten je nejen hlavní postavou knihy, ale přímo i vypravěčem svého životního příběhu. Petr Camenzind pochází ze švýcarské vesničky Nimikon, která je od okolního světa oddělena vysokými hřebeny hor. Tráví své dětství doslova v lůně přírody, potuluje se po loukách a lesích, chodí po horách, a jak sám říká, přátelí se s přírodou.

Protože má Petr zvláštní jazykové a literární nadání, odchází studovat do města, kde se jeho život začne ubírat docela jiným směrem. Nikdy se ale nezbaví dojmu, že je dítětem vesnice a město je pro něj cizí svět, se kterým se neumí sžít. Petr se při studiích zajímá o různé obory, jeho záliby se ale postupně ustálí na literatuře, Itálii a Františkovi z Assissi.

Pozdní romantik

Již dospělý Petr pracuje jako redaktor, nevydrží ale dlouho na jednom místě, a proto neustále cestuje. Sám se přirovnává k poutníkovi, k cizinci, vznášejícímu se mezi časem a věčností. Na svých cestách se seznamuje stále s novými lidmi, mezi kterými se cítí dobře, ale ať už to jsou mladí umělci anebo obyčejní venkovští lidé, vždycky se u něj znovu dostaví pocit, že je zase čas jít dál.

FOTO: Kráva

...a typická alpská kráva, Foto: Pavel Cizner, Topzine.cz

Petr se potácí mezi touhou po samotě a touhou po lidech. Zažije několik přátelství na život a na smrt, která ale vždy záhy skončí. V milostném životě nemá úspěchy žádné. Je to velmi melancholický jedinec, který svou citlivost často zakrývá jízlivostí a ironií. V dobách největších depresí se uchyluje k pití, aby pak zase cestou do jiných krajů obrodil svoje nitro a pozvedl mysl.

Co je smyslem našeho bytí?

Trvalé duševní harmonie dosahuje Petr až po prožitém přátelství s mrzákem Boppim, který mu svým nezdolným optimismem a touhou žít za každou cenu odhaluje skutečné životní hodnoty. Petr se díky Boppimu zříká svého egoistického individualismu, učí se žít pro druhého, obětuje se. Do Nimikonu se vrací zcela nový člověk; vyžilý, vyrovnaný a s plány do budoucnosti.

Závěr

Jak bylo již v úvodu řečeno, kniha je zpovědí člověka, který hledá své místo ve světě. Čtenář může spolu s Petrem pátrat po tom, co je v životě opravdu důležité, a zapřemýšlet nad otázkou, jak by měl člověk žít, aby neměl pocit, že žil zbytečně. Jedná se v každém případě o téma nadčasové, a proto má tento již více než sto let starý román stále co nabídnout i současnému čtenáři.

Díval jsem se, jak se po nebi ve velkých poryvech třepetají bledé noční mraky jako vyděšení ptáci, slyšel jsem putovat Rýn a myslel na matčinu smrt, na svatého Františka, na svou domovinu v sněžných horách a na utonulého Richarda. Viděl jsem, jak šplhám po sklaních stěnách za alpskými růžemi pro  Rézi Girtannerovou, jak mě v Curychu vzrušují knihy a hudba, jak plujeme s Agliettiovou po noční vodě, jak si zoufám nad Richardovou smrtí, odjíždím a opět se vracím, uzdravuji se a opět propadám bídě. Nač? Proč? Bože, copak to byla všecko jenom hra, náhoda, namalovaný obraz? Copak jsem nezápasil a neprotrpěl ta hrozná muka touhy po duchu, přátelství, pravdě a lásce? Copak stále ještě ve mně ta dusivá vlna touhy a lásky nekypí? A to všecko jenom pro nic za nic, jen abych já se trápil a nikdo z toho neměl radost!

Název: Petr Camenzind
Název originálu: Peter Camenzind
Autor: Hermann Hesse
Překlad: Vratislav Slezák
Počet stran: 176
Vydal: Argo, Praha 2010
Doporučená cena: 198,- Kč

Hodnocení: ***** (100%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Román Petr Camenzind od Hermanna Hesse ani po sto letech neztrácí na své působivosti