Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Román Ani ryba ani rak Jany Bryndové nahlíží na partnerské vztahy skrze karty

Redakce

Redakce

4. 4. 2011

FOTO: rybaAni ryba ani rak je v pořadí druhým románem Jany Bryndové. Její úspěšný literární debut Máslo na hlavě vydalo nakladatelství Motto v roce 2002. Hlavním tématem jejich knih jsou především humorně zachycené vztahy mezi mužem a ženou.

FOTO: ryba

Ani ryba?, Zdroj: Jana Samcová, Topzine.cz

Tématem románu jsou citové vztahy mezi mužem a ženou. Dodejme, že v této knize dominují zpackané citové vztahy. Hlavní hrdinka třicetiletá Magda je ženou dnešní moderní doby – sebevědomá, trochu feministická, s atraktivním zaměstnáním, občas s hlavou v oblacích. Magdin životní partner se v jejich očích po tříletém soužití změnil v nudného morouse a vztah mezi nimi ji přestává uspokojovat.

Odvrátí karty krizi ve vztahu?

Magda deptána tímto upadajícím vztahem začne uvažovat o změně. Protože však nechce jen tak tři roky života hodit za hlavu, rozhodne se řešit svoje osobní problémy za pomoci kartářky, kterou začne pravidelně navštěvovat.

Brzy vstupuje do děje Hana. Přibližně stejně stará, charakterově však zcela odlišná. Kvůli svému partnerovi Honzovi se vzdala své práce jen proto, aby každodenně utvářela teplo rodinného krbu. Tento jednotvárný život, Haniny řeči točící se neustále kolem domácnosti, společné budoucnosti a plánovaných dětí, se začíná Honzovi znechucovat.

FOTO: Tarot

Pomůžou odkrýt budoucnost karty?, Zdroj: wikimedia.org

Honza přidušován stále víc v peklíčku jejich vztahu navazuje poměr s mladou dívkou. Haně se tak bortí její svět jako domeček z karet. Přes své utápění žalu v alkoholu si najde zaměstnání a začne ze zoufalství navštěvovat kartářku.

Osudová záměna

Důležitou postavou se stává ona „vědma“, která si pohrává s osudy těchto dvou žen. Záměnou poznámek o svých dvou klientkách (Haně a Magdě) dojde ve chvíli, kdy to obě hrdinky nejméně čekají, k vyložení překvapivé osudové karty, která obrátí běh jejich životů o 180 stupňů.

Román Ani ryba ani rak nijak výrazně nevybočuje z kritérií jednoduchého ženského románu. Avšak nalezneme zde i několik výraznějších momentů. Při psaní příběhu autorka vsadila na lehký nevtíravý humor, díky kterému je možné přečíst knihu takříkajíc jedním dechem. Autorka se i ve svém životě řídí heslem: „Smích je jednou z nejlepších zbraní v životě, i když v podstatě není se čemu smát“. Jazykové prostředky autorka volí funkčně. Používá často přímou řeč, volí jednoduše konstruované věty, hovorová slova a fráze.

FOTO: Rak

Ani rak?, Zdroj: www.sxc.hu

Ve chvíli, kdy už by nás román začal nudit svou až příliš všední tématikou, která řeší citové problémy dvou tuctových párů, je zde docela vhodně až skoro nečekaně zapracována menší zápletka s kartářkou. Kartářka na základě špatného výkladu karet určí další konání v životech obou hrdinek. Pro hrdinky samé je to změna nečekaná a neplánovaná, ale paradoxně dochází k obohacení jejich dosavadních životů – že by opravdu něco osudového?

Jiní lidé, jiné osudy

Román Jany Bryndové Ani ryba ani rak nás nenutí k hlubokým úvahám a zamýšlení se nad světovými problémy. Čtenáři (nebo spíše čtenářky) se mohou zas a znova pozastavovat nad vlastními partnerskými vztahy, nad svými sny a životy. Autorka nezastírá věčný boj mezi mužem a ženou. Hrdinky jsou charakterově odlišné, přesto je spisovatelka nechává jaksi osudově spojit – nejenom tím, že jsou si podobné vzhledově, ale především tím, že každé z nich je vlastně předurčen osud té druhé. V příběhu se také náhodně seznamují a stávají se z nich kamarádky.

FOTO: polibek

Podaří se obnovit skomírající partnerský vztah?, Zdroj: sxc.hu

Škoda jen, že autorka nenechala trochu více charakterově vyniknout mužské hrdiny, jejich povahy jsou zde vylíčeny dosti povrchně. Čtenář nemá možnost odhadnout, co se v nich odehrává. Na celý problém zde chybí pohled z druhé, té mužské strany. Autorka si klade dnes a denně omílanou otázku „Jakou nás ti muži chtějí vlastně mít?“. Ale zároveň nenechává mužskou polovičku dostatečně promluvit, projevit se.

Máte-li před sebou pár volných večerů, chcete-li se v klidu odreagovat něčím nenáročným a občas si postesknout nad oněmi bytostmi mužského pohlaví, kvůli kterým se hlavní dvě hrdinky příběhu (a potažmo všechny ženy) dopouštějí šílených věcí, pak vám román Ani ryba ani rak bude dobrým společníkem.

„Chci, aby to naše jarní číslo bylo ve znamení sexu,“ zdůraznila důležitě mladičká šéfredaktorka na poradě. „Musí to být cool a zároveň seriózní.“ Dáše se v té chvíli zamlžily brýle. Magda raději vědomě vypnula. Přemýšlela o tom, co jí řekla vědma. Zda opustit Jakuba, nebo přestat myslet na Marka. Ani jedno teď nechtěla a nemohla udělat. Zvláště ne odejít od Jakuba. Na takový krok nebyla vnitřně připravena a nebyla dost silná. Už kvůli hypotéce, kterou si spolu pořídili na koupi bytu. Navíc měla mindrák vůči některým svým kolegyním. Připadalo jí, že prožívají romantiku na každém kroku. Jejich partneři se chovali přesně podle rubriky Ty a já. Dokázali číst jejich skrytá přání, byli pozorní, milí a svým partnerkám nosili stohy řezaných květin. To by Jakub nikdy nezvládl. A Magdu by v životě nenapadlo, že by mohly mít stejné problémy jako ona. Napadlo ji, že jediným východiskem by pro ni byl dvojí život. S Markem i s Jakubem.

Název: Ani ryba ani rak

Autor: Jana Bryndová

Počet stran: 152

Vazba: Vázaná

Vydavatel: Motto, Praha 2003

Doporučená cena: 189 korun

Hodnocení: (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Román Ani ryba ani rak Jany Bryndové nahlíží na partnerské vztahy skrze karty