Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Nad novou knihou Adama Rappa rozhodně strádat nebudete

Tereza Tlachová

Tereza Tlachová

14. 8. 2010

Autor románu Rok nekonečného strádáníV nakladatelství Argo vyšla nová kniha amerického spisovatele Adama Rappa, jenž je u nás znám spíše jako dramatik. Jeho první román pro dospělé – Rok nekonečného strádání – by rozhodně neměl uniknout vaší pozornosti!

Autor románu Rok nekonečného strádání

Autor románu Rok nekonečného strádání

Román, jehož hlavní postavou je mladík nazývaný svými přáteli Homon, nás zavádí do New Yorku současnosti. Zde se v malém bytě v East Village seznamujeme se čtyřmi mladíky, kteří bydlí pospolu: Homon, jeho bratr Feick, Loach a Sova.

Cesta do New Yorku

Dějová linie začíná Homonovým odjezdem z domova ze Středozápadu, z Dubuque v Iowě do víru velkoměsta. Cesta za dráhou spisovatele, za prací v jednom malém nakladatelství, za lepším bydlením v chudší čtvrti New Yorku spolu se svými kamarády a bratrem. Že soužití čtyř mužů není zrovna růžové, můžeme hádat i z detailních popisů. Moderní splachovací záchod vybavený kbelíkem ve vaně, zrcadlo orámované směsí zubní pasty, slin a lupů, dřez plný plesnivého nádobí…

Homon – dlouhán, který hrál na vysoké basketbal, muž s poraněným kolenem, ale i Vážnosta, jak mu přezdívají kolegyně v práci. Autor románu „Opieho položivot“, románu o akutní bolesti kolena a konci světa.  Asi takto by se dala charakterizovat hlavní postava a zároveň vypravěč příběhu. Po celou dobu čtení románu čekáme, zda se z něj vyvine nezkrotný bohém či uhlazený intelektuál.

„Přece jsem nestudoval vysokou, abych šel dělat nástrojaře.“

Obálka románu Rok nekonečného strádání

Čtyři rozdílní mladíci

Vedlejší mužské postavy jsou jako Homonovy protipóly. Feick – Homonův bratr se ukáže být homosexuálem, Loach – věčně opilý nebo sjetý, nedělá si nic z toho, že si „nadělal“ do kalhot. A konečně Sova. Muž, který hledá sám sebe; od stáže v České republice, kde učil angličtinu a zjistil, že Češi snídají pivo, až po rozhodnutí toulat se po Spojených státech v dodávce s kytarou.

Důležitým prvkem románu je také ženský element. Homon zažívá dvě osudové setkání. První ženou je Lacy – dcera Homonova nadřízeného Jacka Shanka. Bohémská herečka, která si nebere servítky a řekne vám všechno na rovinu a Baša – herečka polského původu, úplný protiklad Lacy. Přemýšlivá, elegantní dívka má však jediný problém – snoubence Janusze v Lublani. Lacy představuje bohémský život, který by chtěl Homon žít, Baša intelektuální a poklidnou dráhu spisovatele.

Pozadí Homonova boje se strádáním dokreslují i postavy humornější. Jack Shank – otec Lacy, ten dává najevo náklonnost lidem v okolí prděním, soused Tim Tin, jehož malý syn umí jen slova o tom, že jejich pes „žere svoje bobky“ a kolegyně Alexa, ta chce sbalit svého homosexuálního kolegu a má se stát odrazovým můstkem na cestě za dráhou spisovatele.

Kompozice

Román je rozdělen do tří částí, které na sebe plynule navazují. Sled kapitol, delších narativních či krátkých, které vypadají spíše jako úryvek z deníku, než že by plynule vyprávěly příběh. Příběh, v němž se střídají milostné odbočky s překvapivými zjištěními, je budován především na dialozích. Adam Rapp právě do dialogů mistrně umístil těžiště příběhu. Repliky, které si postavy mezi sebou vyměňují, působí někdy komicky, převážně použitím slangových výrazů pro sex a ženy (pindicmrnda, visoň, kundakola) či použitím různých v češtině neobvyklých novotvarů (čurimlask, frndifrťan, mindižblunda). Jindy brzdí děj vážnějšími vsuvkami o smyslu života nebo hledáním osudové cesty.

Americký prozaik a dramatik Adam Rapp

Americký prozaik a dramatik Adam Rapp

Nejen bohémstvím živ je člověk

Ač by se mohlo zdát, že se jedná o román o bohémském životě čtyř svobodných kluků, rozhodně se nenechte mýlit. Prostředí nás sice zavádí do zhýralého prostředí newyorského bytu v chudší čtvrti velkoměsta, ale nabízí kromě toho i pohled na přistěhovalce ve Spojených státech, řeší otázku homosexuality a také rodinných vztahů. Vztah obou bratrů k matce, jež je ukotvena v tradičním křesťanském modelu a odmítá, že by její syn byl bohém a nedej bože homosexuál! Kniha také nabízí pohled do divadelního prostředí, kde se pohybují obě hlavní ženské postavy.

Román Adama Rappa je průřezem situace osobní i společenské. Zachycuje atmosféru newyorských chudších čtvrtí, rychlých občerstvení, pracovních příležitostí, ale i mezilidských vztahů. Co to znamená někoho milovat, žít ze dne na den s posledními pár dolary v kapse. Chcete-li si popřemýšlet, ale také se pobavit nad humornými, někdy až bizarními gagy, zjistit, jak to dopadne s Homonovým románem, neváhejte a sáhněte právě po této knize!

Český název: Rok nekonečného strádání
Název originálu: The Year of Endless Sorrows
Autor: Adam Rapp
Překlad: Petra Kůsová
Počet stran: 458
Vazba: Vázaná s přebalem
Vydavatel: Argo, Praha: 2010
Doporučená cena: 398 Kč

Hodnocení: *** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nad novou knihou Adama Rappa rozhodně strádat nebudete