Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Rodinná prokletí na DVD: Jak promarnit potenciál dobrého dramatu

Eliška Nová

Eliška Nová

30. 8. 2011

Ten film má potenciál a zároveň je to děsná blbost. Rodinná prokletí vzbuzují rozporuplnost, se kterou není snadné se vypořádat.

Když nevíte coby, kupte si kytaru, Zdroj: distributor filmu

Film

Což není myšleno ve špatném slova smyslu. Ať už je to film jakýkoli, musíte po jeho zhlédnutí přemýšlet. To je plus, které jde Rodinným prokletím k dobru. Je to drama, které svého diváka umí vtáhnout. Činí tak ale nedomyšleně, místy kýčovitě a klišovitě. Nikoli však prvoplánově.

Po čtyřiceti letech se vrací domů otec od rodiny E. F. Bloodworth, která už na něj nečeká. Po mrtvici se totiž potřebuje srovnat sám se sebou. Kromě manželky opustil také své tři syny, dnes dva opilce a jednoho zakomplexovaného mrzáka. Setkává se tak se svým mladým vnukem, kterého dosud neviděl.

Rozehrává se tím rodinné drama jedné velmi neidylické rodiny. Syna, který zůstal žít se svou starou smutnou matkou, kulhajícího, s hořkostí, protože nedokáže svému otci odpustit. Druhého syna, který si vše vynahrazuje pitím, drogami a děvkami. A nakonec třetího, od kterého odešla žena, zůstal mu syn a chlast. Poslední muž v rodině, vnuk Fleming, je pravým opakem všech tří, s potenciálem vysokoškolského studenta, kterým se kvůli rodině nemůže stát. Navíc existuje tajemství, kvůli němuž kdysi starý Bloodworth odešel.

Ale nechte si zajít chuť. Kromě pár rozmazaných retrospekcí, které sice říkají, že něco se stalo, se nedozvíte nic. Je to film s dobrými hereckými výkony, ale špatným scénářem, který svoje zápletky předkládá bez vysvětlení a tedy bezdůvodně, jen proto, že nesou dramatické prvky. Jenže bez dodatečně promyšlené psychologie čehokoli za sebou nechá viset ve vzduchu jistou prázdnost.

Rodinná prokletí jsou rozhodně film s potenciálem, který ale na konci bezezbytku promarnila. Svou nepropracovaností a koncem, který film strhává do naprostého průměru.

E. F. Bloodworth s jedním ze svých synů

DVD

Co postrádá film, alespoň nahradí poměrně nadupaný disk. Nejenže je ve čtyřech jazykových verzích, ale k dispozici jsou i titulky, a to v sedmnácti jazycích. Nosič navíc obsahuje komentář režiséra i scenáristy a několik dalších bonusů. Škoda je poněkud zapadajícího obalu, který neuhrane.

V alternativních scénách je k vidění i původně zamýšlený začátek filmu, a díky bohu za změnu. Jeho patetický tón by se táhl se zbytkem snímku. Stejně tak byla k dobru editace. Vystřižené scény by akorát přispěly k roztříštěnosti děje a povrchnímu ztvárnění. Slouží alespoň k dokreslení konečného dojmu z dramatu a moc pozitivních poznatků mu nepřidává, spíše naopak. Vzhledem k početnosti vynechaných scén (je jich celých třicet minut) je pak znát, že tvůrci si příliš nevěděli rady s tím, jak Rodinná prokletí uchopit.

Jak je zmíněno výše, k filmu si můžete pustit i doprovodný komentář režiséra a scenáristy, kteří v průběhu celé stopáže mluví o jeho vzniku. Zatímco u většiny bonusů titulky najdete, u písní, které hrají v ději důležitou roli, už ne.

Rodinná prokletí (Provinces of Night)

Drama/Romantický
USA, 2010, 91 min

Režie: Shane Dax Taylor
Hrají: Val Kilmer, Kris Kristofferson, Hilarie Burton, Hilary Duff

Zvuk: 5.1 anglický, český, polský, maďarský
Titulky: české, slovenské, anglické, maďarské, arabské, chorvatské, bulharské, řecké, hebrejské, hindské, islandské, polské, portugalské, rumunské, srbské, slovinské, turecké
Bonusy: Komentář režiséra a scenáristy, Alternativní úvod, Vynechané scény, Píseň Raven, Ze stránek na plátno: Z natáčení filmu Rodinná prokletí, Anatomie písně: „You Don’t Tell Me What To Do“

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rodinná prokletí na DVD: Jak promarnit potenciál dobrého dramatu