Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Rodina versus kariéra?!

Mateřství nebo kariéra? Myslíte si, že se dá skloubit obojí? Že můžete být stejně dobrá podnikatelka , manažerka, ředitelka či lékařka jako matka? Nabízí se odpověď: „ Ano. Samozřejmě. Proč ne?“ Skutečně jste si tím jistá?

Zdroj: unipublic.uzh.ch

Tradiční ženská role spočívá v zahřívání manželovy postele, rození a vychovávání dětí a obhospodařování domácnosti. Tohle už dneska žádnou ženu nebaví. Současné ženy se snaží dokázat mužům, že mají rozhodně na víc a rození dětí mají plně pod kontrolou. Je však možné mít pod kontrolou vznik nového života? Dá se naplánovat nový život? Dá se naplánovat také smrt?

V čem spočívá role dnešní moderní ženy?

Průměrná moderní žena nemyslí ani na sňatek ani na mateřství. Moderní žena užívá antikoncepci, studuje a buduje si kariéru. Teprve když úspěšně dostuduje a nastoupí do vysněného zaměstnání, vydělává si peníze na kosmetiku, oblečení, zábavu, knihy, sport, doplňky do bytu nebo dovolenou u moře. Užívá si života, navštěvuje podniky, baví se s přáteli a se svým přítelem si plánují společnou budoucnost.

Zpravidla někdy ve věku kolem 30-ti let dospěje do stádia, kdy pocítí, že přišel ten správný čas na to mít dítě. Záleží také na tom, zda už si vybrala partnera, se kterým to dítě bude chtít mít, zda už se stačili vzít či postavit dům. Záleží také na tom, co na to říká ten partner. Pokud zhruba po 7 až 10 letech vztahu nedojde ke sňatku či narození dítěte, jedná se o tzv. přechozený vztah, který se zpravidla rozpadne a žena se poohlíží po novém partnerovi, tentokráte již potencionálním otci svého dítěte.

Zdroj: childrentoday.com

Mateřství nebo kariéra?

Spousta dnešních mladých žen si uvědomuje obrovskou zodpovědnost spojenou s narozením potomka. Je to, že nechtějí mít děti nebo odkládají jejich početí téměř až na konec samotné hranice plodnosti, projevem sobectví nebo zodpovědnosti?

Pokud žena kolem 30-ti let svého věku uvažuje o mateřství, její matka či tchyně zpravidla ještě pracuje a do důchodu jí pár let ještě zbývá. Babička tedy není plně k dispozici. Pracující žena tedy přemýšlí nad tím, že lepší bude mateřství ještě pár let odložit anebo pošle na mateřskou svého manžela (v případě, že vydělává méně než ona).

Ve chvíli, kdy se plně zaměstnaná žena stává matkou, odchází na rodičovskou dovolenou. Se slovy: „Co nejdříve se musím/chci vrátit do práce, babičky všechno zvládnou,“ se vrací do zaměstnání v době, kdy ji její dítě potřebuje nejvíce. V domnění, že je tak skvělá, že zvládá dítě i kariéru odkládá dítě (pokud má to štěstí) do rukou babičky a netuší, že dítě tak získává náhradní matku.

Zdroj: workoutmuse.com

Kdy nás naše děti potřebují nejvíce?

Odpověď je prostá. Naše děti nás potřebují po celý svůj život. Babička nebo paní na hlídání jistojistě není matka.

Je žena, která místo na dítě myslí na uzávěrky, reklamní slogany, pacienty v nemocnici, nové zákony, příručky, nepříjemného šéfa, faktury, splátky, hypotéky, klienty, prošlé zboží či mediální partnery ještě stále matkou? Je žena, která vidí své dítě za celý den pouze večer spící v postýlce ještě matkou? Je žena pracující u počítače, zatímco se jí u nohou batolí dítě a dožaduje se pozornosti ještě matkou? Ano je, ale jakou?

Zdroj: dailymail.co.uk

Muž na mateřské?

Převrátily se role, muž na mateřské a žena v práci! Proč ne? Budou také ryby chodit po souši a opice plavat pod vodou? Muži se stávají ženami a ženy muži. Zajímavé. Co nás ještě čeká?

Existuje spousta „(v)hodných“ tatínků, kteří jsou pro roli otce a muže v domácnosti jako stvoření. Žena tak získá spolehlivou pomoc a může se věnovat své práci. Dítě se nejčastěji upíná na toho, kdo se mu nejvíce věnuje, kdo s ním tráví svůj čas. Pokud máte doma muže, který nevlastní boxerské rukavice ani neholduje žejdlíkům piva, naopak je oddaný, starostlivý a zodpovědný, proč by nemohl celodenně pečovat o své dítě, zatímco vy budete vydělávat? Záleží na každém, jak si to doma zařídí.

Vězte však, že budete-li 100% podnikatelkou, manažerkou, ředitelkou či lékařkou, nemůžete být matkou. Budete-li 50% podnikatelkou, manažerkou, ředitelkou či lékařkou, budete také 50% matkou. Budete-li chtít být 100% matkou, nebudete moci být už nikým jiným.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rodina versus kariéra?!