Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Muzeum nejbohatšího muže světa: Rodin i moderní architektura

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

17. 2. 2013

FOTO: soumaya_muzeum_vecerUmělecké sbírky v hodnotě přes 700 milionů dolarů v jedné budově, která je zároveň architektonickým skvostem; a to vše přístupné zdarma? I to je možné! Carlos Slim Helú zve do svého soukromého muzea.

Soumaya Museo najdete v luxusní čtvrti v Ciudad de México. Muž, který dlouhodobě figuruje na první příčce žebříčku nejbohatších lidí světa, jej pojmenoval po své milované zesnulé manželce. V šestipodlažní stavbě na šestnácti tisících čtverečních metrech vystavuje více než 66 tisíc uměleckých děl.

Slimovy sbírky jsou nejen v Latinské Americe raritou: velkou část z nich totiž tvoří evropské umění z 15. až 20. století. Dominuje jim kolekce z tvorby sochaře Augusta Rodina, která je největší soukromou sbírkou Rodinových děl na světě; nechybí ani slavný Myslitel, jímž byl volně inspirován koncept budovy muzea. Dále v muzeu najdete například díla Pabla Picassa, Salvadora Dalího, Clauda Moneta a mnoha dalších významných osobností dějin umění.

FOTO: soumaya_rodin1

V muzeu je trvale vystavena největší soukromá sbírka děl Augusta Rodina. Zdroj: Flickr.com

Ostatní části muzea jsou věnovány mexickým umělcům, náboženským památkám, zajímavostí je také obrovská sbírka mincí nebo množství historických dokumentů.

Budova muzea sahá do výšky 47 metrů a její design svěřil Carlos Slim svému zeti, Fernandu Romerovi. Ten je v Mexiku mezi architekty ikonou; vyučoval i na prestižní Kolumbijské univerzitě. Skelet budovy tvoří 28 výrazně zakřivených ocelových sloupů rozmístěných horizontálně po obvodu, vertikálních je pak sedm. Vnější plášť se skládá z 16 tisíc hliníkových šupin ve tvaru šestiúhelníku.

Kromě výstav tradičního umění nabízí muzeum prostory i pro nové umělecké platformy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Muzeum nejbohatšího muže světa: Rodin i moderní architektura