×
TOPZINE.cz

Fotky: Rock for People 2010. První den festivalu ovládla skupina The Prodigy a vuvuzely

!SPECIÁL! Doby, kdy divákům stačily ruce na tleskání a klíče na zvonění, jsou u konce. Teď letí vuvuzely, tolik oblíbené hudební pseudonástroje z fotbalového mistrovství světa v JAR. A Rock for People je jich plný.

Rock for People 2010, Foto: Radek Adámek, Topzine.cz

To takhle poskakujete, tleskáte a řvete nadšením v podstatě z jakékoliv kapely na festivalu Rock for People. A pak se za vašimi zády ozve dunění trubek – vuvuzel. Jak vůbec probíhal první den, plný sexu (Xindl X), drog (Vypsaná fiXa) a rocknrollu (Elvis nedorazil)?

12:10 – Charlie Straight: „Dobrý večer, Rock for People!“

První oficiální den festivalu Rock for People odstartovala česká vycházející hvězda Charlie Straight. Tahle kapela ještě vloni poskakovala v davu u Arctic Monkeys, během roku se ale proslavila natolik, že si zahrála na jedné ze čtyř největších stagí. Frontman Albert Černý pozdravil fanoušky: „Dobrý večer!“ a rozjel koncert jednou z jejich nejznámějších písniček Platonic Johny.

I když kapela zatím vydala jen jedno album (She’s a Good Swimmer), umí skvěle zapojit publikum do koncertu. Členové skupiny se postupně střídali v roztleskávání, na song Your House zpěvák a kytarista v jednom skočil do publika a zahrál přímo mezi fanoušky. Nakonec kapelu překvapil tak velký aplaus, že se vrátili na pódium ještě jednou poděkovat.

Po nováčcích festivalu nastoupilo Sto zvířat a paralelně zahráli na komornějším stagi Ready Kirken – bez Michala Hrůzy. Možná právě to mělo za následek, že fanoušků bylo minimum a kapela nebyla ve své kůži. Když je pořadatel v polovině poslední písničky vytáhl ze zdi a lidi v hledišti začali bučet, i mně se udělalo nanic. Bubeník praštil o zem paličkami a Ready Kirken odešli do zákulisí bez rozloučení.

Morální sex a orální kocovina

Xindl X měl větší úspěch. Nejenže naplnil stan k prasknutí, ale díky své rozesmáté a mírně perverzní povaze roztančil všechny v hledišti. Osvědčenými hity jako Dysgrafik nebo Morální sex si zajistil zatím největší aplaus. Nakonec vytáhl na pódium i Olgu Lounovou a zazpíval s ní nejnovější singl Láska v housce.

Pak si Xindl spolu s kapelou Neurol Quartet nasadili kovbojské klobouky a zahráli jako poslední písničku rádii neustále omílaného Anděla. Klobouky pak skončily v hledišti a pár šťastlivců si je nasadilo na hlavy.

[album:

Anně K nikdo nevzal Nebe

Na druhé straně stanu potom výborného kytaristu, textaře a zpěváka vystřídala o něco starší a zkušenější Anna K. Po delší pauze, způsobené rakovinou prsu, vystoupila na koncertu. Bylo vidět, že jí potlesk fanoušků chyběl. Sršela veselou náladou, neustále povzbuzovala posluchače a rýpala do vlastní kapely.

Vedle provařených hitů jako Nelítám nízko nebo Nebe zavzpomínala na spolupráci s Lou Fanánkem Hagenem. Jako první z interpretů, které jsem slyšela na festivalu, odehrála pro tleskající fanoušky i přídavek – předělávku písničky Because the Night od Patti Smith, kterou pro Annu před patnácti lety otextoval právě Fanánek. I když Anna K právě nemá vlasy kvůli chemoterapii, veselou náladu by mohla rozdávat (a navíc jí to děsně seklo).

Vypsaná fiXa, Foto: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

Vypsaná fiXa se rozepsala

A to pořádně. Zahrála nejznámější hity jako Trampolínu nebo Holku s lebkou z nejnovějšího alba Klenot. Fanoušků bylo tolik, že jsem se ani já nedostala dovnitř. Posezení na Mladé frontě Dnes na trávě za stanem ale taky nebylo od věci a aspoň jsem slyšela slova všech písniček (na rozdíl od fandů, kteří stáli těsně u pódia a pak vyšli ven mírně ohluchlí).

Další známí interpreti, kteří následovali po FiXe, byli Alexisonfire, Tricky nebo Gipsy.cz… Ale to by člověk neslyšel The Prodigy z páté řady…

Alexisonfire, Foto: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

Krev, pot, slzy a The Prodigy

Když mi jeden milý a usměvavý chlapec řekl v páté řadě u The Prodigy: „Sakra, ty jsi odvážná!“, moc jsem nechápala. Po první písničce a mohutném pogu mi to došlo. Došlo na Breathe, Smack My Bitch Up, Firestartera i nový singl Invaders Must Die. Při Voodoo People, jejichž text (hodně pofidérní text) pojednává o masách lidí, se fanoušci rozskákali právě jako ta masa. Ale OK.

Vedle kapely, která stála festival RFP nejvíce peněz v celé jeho historii, probíhal koncert kapely Dreadzone. Řekněme, že v porovnání s ohromným kotlem The Prodigy byl ten jejich ubohý kotlíček. Těch třicet fanoušků ale aspoň nesmrdí pivem a nemá zkrvavenou nohu (jako já). Takže thumbs up.

[album:Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..