Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Robomaso nesponzoruje liga pro ochranu robotů!

Dušan Takáč

Dušan Takáč

22. 3. 2010

RobomasoRoboti jsou mírumilovná stvoření, ale jakmile jim dáte důvod, můžou se z nich stát stroje na zabíjení. V Robomasu ten důvod mají, tak si na ně dejte pozor!

Robomaso - balení, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Robomaso - balení, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Možná už jste si všimli, jak jsou roboti utiskovaná stvoření. Lidé se jich bojí, mají strach, co by jim mohli provést nebo že převezmou vládu nad světem a lidstvo jim bude sloužit do úmoru těla a duše.

Jenže roboti jsou taky stvoření. Jejich primárním účelem je pomáhat člověku, a když si chtějí užít trochu zábavy, jsou hned kritizováni. Kdykoli se cokoliv stane, může za to robot a lidé se staví do pozice utiskovaných chudinek.

A přesto je to právě naopak. Lidé nutí roboty bojovat proti sobě v nelidských kláních plných ustřelených šroubků, plechů a končetin. Vítejte v roce 2042, v roce, kdy soutěž RoboMaso získala titul nejlepší holovizní zábavy světa.

Robomaso - připravená hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Robomaso - připravená hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

O co tam jde? Je to jednoduché, finančně zabezpečení producenti stanice sáhnou do slumu, vytáhnou čtyři zbědované páry robotů, barevně je odliší a souboj může začít. Vítěznému páru je slíbeno přehrání nového programu. Ten je rozdělen na mnoho částí a rozdán mezi účastníky bitvy. Komu se podaří složit celý program, vyhrává.

Roboti do této show vstupují zcela dobrovolně a nechávají se sešrotovat jen za představu, že by mohli vést lepší život. Chudinky lidé, kteří jsou tak utlačovaní, sedí doma v pohodlí a teple a smějí se nebohým plecháčům a jejich snaze. Tohle je rok 2042, tohle je naše budoucnost..

Hra Robomaso je první hrou, kterou dnes již zkušený autor Jiří Mikoláš představil světu. Jedná se o jednoduchou akční hru, kterou přesto ozvláštňuje několik netradičních svěžích myšlenek.

Robomaso - rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Robomaso - rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Celá hra se nenápadně schovává na několika A4kách tvrdého papíru. Robomaso je totiž hrou časopisového vydání a dorazí vám zabalená do folie. Než se tedy budete moct pustit do samotného šrotování, nejdříve vás čeká velká hromada vystřihování. Poté, co před vámi konečně leží různorodá hromádka malých čtverečků, zbývá ještě připravit roboty. Ty vytvoříte několika jednoduchými úkony a získáte tak pěkné papírové postavičky, které hrdě nesou své jméno.

U balení je škoda jen toho, že ve folii nenaleznete žádnou krabici (ani ke složení), do které byste hru následně umístili. Následuje tedy tvůrčí činnost, díky které mohou roboti skončit třeba v polepené tubičce od brambůrků Pringles.

Robomaso - rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Robomaso - rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Autorovi totiž nechyběl při tvorbě smysl pro humor, a tak se ve hře utká klasické ZX Spektrum s Numerem 5, Commodor 64 s Matyldou či robotem jménem Erorr. Navíc i v pojmenování ostatních herních komponent je humor přítomný, jak si ukážeme dále.

Herní plán připravíte snadno. Stačí pouze vytvořit z připravených okrajových chodbiček čtverec o rozměrech deset krát deset políček. V každém ze čtyř rohů se nachází teleport a každý roh je pro jednoho ze soků výchozím místem. Vedle obvodových zdí vesmírné lodi připravíte na hromádku otočené dílky. Každý účastník si jeden vylosuje, položí jej do svého rohu plánu a na něj umístí jednoho svého robota.

Na začátku hry jsou si v podstatě všichni roboti rovni, až na fakt, že v jedné barvě nese jeden robot dva programy a druhý pouze jeden. Souboj zahajuje totiž každý hráč pouze s jedním plecháčem, druhého může do hry zapojit dle svého uvážení kdykoliv v jejím průběhu, ale musí nejdříve vyložit startovní políčko.

Robomaso - rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Robomaso - rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Samotný princip je jednoduchý. Hráči se střídají v losování náhodných políček vesmírné stanice a pokládají je dle své vůle (nebo zlovůle) na kterékoliv místo. Omezeni jste pouze položením dílků vedle těch již ležících. Na položeném čtverečku musí vždy alespoň jedna chodba navazovat.

Na položení chodbiček čekají netrpěliví roboti, kteří už se klepou, aby zmasili druhou stranu. Zatím mohou jezdit pouze v obvodovém koridoru, ale jelikož nemají žádné zbraně, nemohou si navzájem nijak ublížit. Veškeré vybavení totiž leží přímo na některých dílcích. Jedná se jak o zbraně, tak o vylepšení robotů samotných. Pro jejich získání přes ně stačí jednoduše přejet.

Robomaso - kartičky, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Robomaso - kartičky, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Robotům však byly odstraněny brzdy, takže nedokážou zastavit, ani se otáčet. Mohou pouze na křižovatkách vybrat, kterým směrem se chtějí dál ubírat, jinak se musí každé kolo pohnout o předepsaný počet políček. Na začátku hry to je pohyb o dvě kartičky, později, s vylepšením rychlosti, o víc. Pokud chcete robota otočit o 180 stupňů, musíte s ním narazit do zdi v chodbě, která zde končí a nemá žádný jiný východ. Nebo můžete sebrat několik vlastností manipulace, které vám motorické schopnosti postupně vrací a dělají z vás nepříjemného protivníka.

Jenže to, jak budete nebezpeční, nezáleží na mobilitě, ale v první řadě na arzenálu, který si s sebou vezete. A že je z čeho vybírat. Můžete mít paprskomet, zákeřný sněhobuch nebo velmi oblíbený sojkostříl, který vysílá robotické sojky spolehlivě i za roh.

Robomaso - rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Robomaso - rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Robomaso je jednoduchá akční zábava, u níž nemusíte příliš přemýšlet. Stačí nasadit roboty a rozjede se bitka mezi vámi a soupeři. Přitom není ochuzena o žádný z typických parametrů deskových her, jako je variabilita (herní plán vesmírné lodi bude vždy jiný) a interakci mezi hráči, kteří na sebe mohou nejen útočit, ale také si škodit pokládáním dílků.

Hru díky její jednoduchosti mohou hrát i mladší děti a kluci se této šanci určitě bránit nebudou. Sice nejdříve musí proniknout do tajů pohybu robotů, ale rychle do hry proniknou a budou vám vyrovnanými soupeři. Jednoduché proniknutí jim tak kazí pouze fakt, že některé herní kartičky jsou zcela nepochopitelně popsány anglickými nápisy, takže místo vylepšení rychlost budete sbírat speed a podobně.

Robomaso - roboti, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Robomaso - roboti, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Ačkoliv v závěrečném hodnocení kritizujeme a srážíme za provedení, je vše vyváženo lidovou cenou, která ze hry dělá velmi zajímavou koupi. Doporučujeme k tomu přiobjednat některou ze současných hitovek Jirasgames, jako je například Fantastát, aby se vám snížily náklady na poštovné a měli jste hru prakticky za babku.

Robomaso představuje hru určenou především k oddechu. Nenáročná příprava, krátká hrací doba, vše hovoří v její prospěch. Sice jejím vzhledem neohromíte návštěvu, ale určitě ji spolehlivě zabavíte.

Název hry: Robomaso
Typ hry: desková, akční
Výrobce: Jirasgames (jirasgames.com)
Distributor pro ČR: Jirasgames (jirasgames.com)
Cena: 87 Kč
Počet hráčů: 2 – 4
Hrací doba: 60 minut
Doporučený věk: od 10 let

Hodnocení: *** (3,3 / 5)

Klady:
+ cena
+ variabilní herní plán
+ humor
+ rychlost
+ jednoduchost

Zápory:
– provedení
– anglické popisy kartiček
– chybí krabice

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Robomaso nesponzoruje liga pro ochranu robotů!