Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Robert Rredford točí nové drama z občanské války

Redakce

Redakce

30. 4. 2010

Robert Redford právě režíruje historický film The Conspirator (Spiklenec), dějem zasazený do  doby těsně po zavraždění prezidenta Abrahama Lincolna v roce 1865.  Zabývá se honem na sympatizanty Konfederace zapletené do tohoto atentátu.

Robin Wright, James McAvoy - Claudette Barius Zdroj: distributor filmu

James McAvoy zde hraje zasloužilého vojáka Unie, který se nepříliš ochotně ujme obhajoby jedné z obviněných – majitelky penzionu (Robin Wright), jejíž syn je posledním uprchlým spiklencem. Film je inspirován skutečným procesem s Mary Surrattovou, první popravenou ženou v dějinách Spojených států.

A co na to Redford?

Surrattová byla souzena místo civilního soudu vojenskou komisí.  „Jediná otázka, která se tam řešila byla, jestli se provinila jen spoluúčastí, nebo ještě něčím navíc,“ komentuje Redford, který film režíruje, ale nehraje v něm. Obhájce, který ve filmu zpočátku svoji mandantku odsuzuje, postupně dospívá k podezření, že ve skutečnosti je jediným smyslem procesu vylákat jejího syna z úkrytu.

Toby Kebbell jako John Wilkes Booth - Claudette Barius Zdroj: distributor filmu

I v současných amerických procesech s nepřáteli státu (podezřelými z terorismu) se obhájci mohou dostat do podobných vnitřních rozporů. Redford si však podle vlastních slov byl vědom, že kdyby takovou analogii příliš zdůrazňoval, potom by Spiklenec mohl být vnímán jako pouhá agitka, a na takové diváci zejména v Americe nereagují příliš dobře. „Je lepší jim jen něco bez komentáře ukázat a nechat je udělat si vlastní názor,“ říká.

Spiklenec je prvním filmem nově založené firmy American Film Co., která se chce specializovat na historická dramata. Zde se můžete podívat na krátkou reportáž z prvního dne natáčení ve městě Svannah:

The YouTube ID of MKUQKgAEyx8& is invalid.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Robert Rredford točí nové drama z občanské války