Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Tradice staré školy sci-fi a moderní pohled v jednom. Robert J. Sawyer: Hominidé

Jan Nohovec

Jan Nohovec

15. 6. 2009

V roce 2006 se u nás objevila kniha v Česku doposud neznámého, ale v kanadské domovině poměrně produktivního autora science fiction Roberta J. Sawyera. Hominidé, poutavá exkurze do světa románové trilogie s názvem Neandrtálská odchylka, vyhráli po právu o tři roky dříve prestižní cenu Hugo.

Pro odborníky na výzkum neutrin ze slunečního záření to byl naprosto obyčejný den. Pak se jim ale v neprodyšně uzavřené nádrži s těžkou vodou objevil zpola utopený člověk, který návdavkem zapříčinil rozsáhlé poškození drahého laboratorního zařízení, a všechno začalo jít od desíti k pěti. Nešťastného vetřelce se jim sice podařilo zachránit a dopravit na ošetřovnu, s vybavením se už však nic kloudného udělat nedalo. Prudká změna ovšem nastala, když z radiologie dorazily snímky lebky zachráněného muže, které se pořizovaly kvůli podezření na frakturu lebky. Jaké bylo překvapení vědců, když podle prokazatelných fyziologických znaků v nemluvné osobě poznali žijící exemplář dávno vyhynulého Člověka neandertálského Homo neanderthalensis. Jenže šokujících zjištění ještě nebylo dost, protože skupina brzy zjistí, že muž se jmenuje Ponter, pochází z vyspělé společnosti paralelního vesmíru, kde pracuje jako odborník na kvantové počítače, a za pomoci malého zařízení na jeho zápěstí s ním budou moci kultivovaně rozmlouvat.

V alternativní dějové linii se dostáváme do Ponterova světa, kde se místo druhu Homo sapiens vyvinuli k plnému vědomí neandrtálci. Adikor Huld, partner a kolega zmizelého vědce, tu čelí obžalobě z vraždy, protože v inkriminované době, kdy se Ponter nešťastnou náhodou stal obětí vědeckého experimentu spočívajícím ve výpočtu faktoriálu z obrovského čísla, v laboratoři nikdo jiný nebyl, a tak nelze nijak dosvědčit, kam vlastně nešťastný neandrtálec zmizel. Ponterova příbuzná proto logicky předpokládá, že Adikor svého kolegu zabil a tělo někam ukryl, přičemž rozjíždí rozsáhlé soudní vyšetřování s cílem popravit nebohého pracovníka a eliminovat všechny, kteří s ním mají společných více než 50 procent DNA.

Robert J. Sawyer se České republice představil s románem, který mu po několika neúspěšných nominacích konečně vynesl vysněného Huga. Dostává se tak k nám ne jako nadějný nováček, ale už jako vypsaný suverén. A přesně podle toho také Hominidé vypadají. Jejich hlavním lákadlem je ústřední motiv konfliktu dvou kultur – neandertálské a lidské. Během příběhu se několik předních světových vědců dostane spolu s Ponterem a jeho počítačem Hakem do lékařské karantény a dostanou tak spoustu času si popovídat o své rozdílnosti. Přichází čas na dlouhé vědecké disputace o kvantové mechanice, fyzice, biologii a genetice či rozhovory o historii, ekologii, náboženství nebo společenském kodexu.

Je tak nad slunce jasné, že vlastní děj bude trochu upozaděn před ústředním motivem střetu dvojice životních stylů a nalézá se zde jen kvůli tomu, aby knihu někam posouval. Celý se odehrává během osmi dnů, počínaje znásilněním hlavní hrdinky přední dějové linie, genetičky a antropoložky Mary Vaughnové, a Adikorovým zatčením v příběhu vedlejším. Právě Maryino znásilnění a Adikorův stesk po svém (nejen vědeckém) partnerovi dodávají knize i rovinu emocionální, ačkoliv je z textu patrné, že zrovna tohle je jedna z ingrediencí románu, se kterou to Robert J. Sawyer zas až tolik neumí. Jakkoliv se totiž snaží, pocity hlavních hrdinů tu působí strojeně a prvoplánově.

Každý proto už zpočátku pochopí, že autor se nesnažil vytvořit akční střílečku, výpravnou space-operu či přetechnizovaný kyberpunk, ale chtěl se přiblížit tradicím staré dobré science fiction, jejíž české označení znělo právem vědeckofantastická literatura. Jeho román je výjimečně vážný a předkládá nám poutavou formou mnoho zajímavých a často i seriózních myšlenek, nad kterými bychom se jinak sotva zabývali. K tomu sice využívá neobvyklé prostředky, ale zvládá to na výbornou, což je také důvod, proč se románu dostalo zmiňovaného ocenění. Kvalita tohoto textu neleží v jeho ději nebo postavách, ale ve střetu dvou kultur, který přináší roj otázek „Co kdyby…“. Hold si zaslouží i za fakt, že všechny předkládané teorie a myšlenky jsou podloženy pečlivě nastudovanými vědeckými poučkami a vysvětlivkami, bez kterých bychom se jen těžko v knize orientovali.

Úspěšní Hominidé pokračují dvěma romány Lidé a Míšenci, které nakladatelství Triton již vydalo v předchozích letech. Ačkoliv je to poměrně škoda, jiné knihy Roberta J. Sawyera se u nás zatím neobjevily, přestože závěrečný medailon Martina Šusta dokládá, že tento autor má co říci. Třeba se do budoucna dočkáme.

Název originálu: Hominids
Český název: Hominidé
Autor: Robert J. Sawyer
Překlad: Aleš Drobek
Obálka: Aleš Horák, Dagmar Krásná
Počet stran: 328
Vydal: Triton, Praha 2006
Doporučená cena: 259 Kč
Hodnocení: 70%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tradice staré školy sci-fi a moderní pohled v jednom. Robert J. Sawyer: Hominidé