Menu
TOPZINE.cz
Hudba

R’n’B zpěvačka Monica se s novým albem na vrchol nevrátí

Redakce

Redakce

14. 6. 2010

Album Still Standing ničím nepřekvapí a nepřináší nic nového. Název je tedy mnohem příznačnější, než by se mohlo na první pohled zdát. Stačilo by jen doplnit: na tom samém místě.

R'n'b zpěvačka Monica, Zdroj: Sony Music

Nahoru, dolů a zase nahoru?

Čokoládová kráska se na hudební scéně objevila v roce 1995, kdy vydala své debutové album Miss Thang, které zaznamenalo obrovský úspěch. Monica, celým jménem Monica Denise Arnold, si pozici jedné z nejúspěšnějších R’n’B zpěvaček 90. let upevnila v roce 1998 dalším albem The Boy Is Mine, kterého se v USA prodalo přes dva miliony.  Jenže pak šla popularita strmě dolů. Mezi lety 2000 a 2004 vydala zpěvačka dvě nevýrazné desky a navíc měla Monica velké osobní problémy, které byly barvitě rozebírány v bulvárních médiích.

V roce 2006 se pokusila o návrat na vrchol s albem Making of me, které v sobě neslo velkou část výpovědi o prožitém složitém období. Album bylo přijato vcelku kladně, ale díru do světa rozhodně neudělalo. V březnu tohoto roku vydala pod labelem J Records zatím svou poslední desku Still Standing a doufá, že se jí podaří vrátit se na pozici královny světové r’n’b scény, kterou si za svou kariéru upevnila 18 miliony prodaných desek po celém světě. Nové album ale nedosahuje takových kvalit, aby se zařadilo mezi zlomové, a tak si Monica na svůj velký comeback bude muset ještě chvíli počkat.

Monica, Zdroj: Sony Music

Ne-výraz

Album není propadákem, ale nijak zvlášť neohromí. Je to sázka na jistotu, ale bohužel chybí jistá energie, která z předchozí tvorby americké zpěvačky tak nějak přirozeně vyvěrala. I přesto dokáže Monica utáhnout většinu písní svým perfektním hlasem, i když často plave v moři nudných textů, občas po americku okořeněných nějakou tou osobní emotivní výpovědí, jako například v singlu Everything To Me, který se momentálně drží v první desítce americké r’n’b hitparády.

Skvělým beatem, pozitivním nábojem, ale bohužel textovou plochostí disponuje titulní skladba alba. Píseň Still Standing měla díky svému tématu potenciál na opravdu autentickou výpoveď o těžkém období, které zpěvačka prožila, jenže srdceryvný text z dílny textaře Adonise Shropshira nějak do té opravdovosti nezapadá… Ve skladbě hostující Ludacris, mimochodem bratranec Monicy a jediný host na albu, ke konci nastupuje s přísným kšiltovkářským rapem, ale ani to nedokáže skladbu moc obohatit. Škoda.

Monica, Zdroj: Sony Music

Příjemné a snad jediné pozdvižení přichází s písní If You Were My Man, kde se na chvíli vrátí ta stará drzá holka, která v devadesátých letech okupovala přední příčky amerických hitparád. Chytlavý refrén, dobré téma a dokonce slušná, i když skromná dávka rapu v podání hlavní aktérky dělají z této skladby světlou výjimku na desce. Ostatní písně splynou v záplavě zvukově podobných melodiíí a nudných textů v nepříliš zábavný poslechový zážitek. Jedna věc se ale Monice upřít nedá. Její jéhijéé stále nemá konkurenci a kam se na ní hrabe r’n’b wannabe Dara Rolins se svým marným hekáním.

Uši už to nebaví

Zkrátka k dobrému zážitku z poslechu chybí něco, co ostatní současná hiphop/r’n’b produkce ve Státech má. Je to energie, odvaha spolupracovat, míchat styly a vytvářet nové věci. Dnešní hudební průmysl staví na originalitě a inovaci, ale ani jedno z toho na albu nenajdeme. Monica buď zvolila cestu nejmenšího odporu, uchýlila se k typické r’n’b flow, nebo jí prostě ujel vlak. Žijeme v prvním desetiletí 21. století a není čas pořád dokola dělat to, co bylo moderní před deseti lety, protože ucho posluchače se pomalu přestává bavit.

Desku je možné koupit online za 315 korun zde.

Monica – Still Standing

Vydáno: 19. března 2010

Celkový čas: 39:30

Skladby: Still Standing feat. Ludacris, One In a Lifetime, Stay or Go, Everything to Me, If You Were My Man, Mirror, Here I Am, Superman, Love All Over Me, Believing In Me

Vydalo: J Records

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

R’n’B zpěvačka Monica se s novým albem na vrchol nevrátí