Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Riziko na DVD: Obchodujeme s akciemi a uctíváme Wall Street

Obchodování s akciemi, obrovské účty za telefon, adrenalin, lži, soukromá vítězství a v první řadě podvod. To všechno nabízí film Riziko, v hlavní roli s Giovannim Ribisim. Pro milovníky filmů o finančnictví to jistě bude cenný úlovek do jejich sbírky.

Vin Diesel, Giovanni Ribisi a Nia Long v Riziku, Zdroj: distributor filmu

Film

Film má dvě dějové linie, které na sebe mají celkem zajímavou návaznost. Hlavním hrdinou je Seth Davis, mladý student, který touží vydělat peníze. Vlastně ne, chce mít prachy. Jako každý člověk v tomto snímku, který je v originále nazván Boiler Room (doslova kotelna), místnost, kde se kravaťáci snaží po telefonu prodat akcie potenciálním investorům.

Mimo této touhy (neboť „Greed is good!“), má ale Seth i jiný hnací motor. Zoufale se snaží zlepšit svůj vztah s otcem a zasloužit si jeho uznání. Ale tím, že u sebe doma provozuje malé ilegální kasino, si to u soudce Martyho Davise (Ron Rifkin) moc nepolepší. Nejsmutnější je na tom fakt, že se otec nestará tolik o syna jako o svou pověst, protože – co by tomu řekli sousedé? Seth popadne příležitost za pačesy, skoncuje s kasinem a najde si práci. Konečně je na výsluní otcova zájmu. Prodává akcie po telefonu a začíná v tom být skutečně dobrý. Ale ani toto zaměstnání se neukáže jako úplně legální…

Celé Riziko funguje v duchu filmu Wall Street a bohužel nijak zásadně nevystupuje z jeho stínu, přestože se zde objevují hvězdy jako Ben Affleck či Vin Diesel. Charaktery jednotlivých postav nejsou příliš dobře zvládnuté, divák nemá během filmu možnost je poznat blíž. Sledujeme je spíše skrze jejich pracovní prostředí, což naruší občasný večírek, který čas od času zavání brainwashingem. Jak jinak můžeme vnímat chlapský večer u televize v luxusním, ale nezařízeném bytě jednoho z šéfů, kde se pije pivo, promítá se Wall Street a zpaměti se z něj citují celé repliky?

Kravaťácký brainwashing

I přes dobrou práci kamery, úspěšné navození atmosféry s pachem velkých peněz a slušné herecké výkony je to na dvě hodiny trochu málo. Může se stát, že se v půlce začnete trochu nudit. Přesto se ale na konci objevuje tolik oblíbené ponaučení, kdy celá bublina praská a Seth, spolu se svými kolegy, zděšeně zjišťuje, do čeho se to vlastně zapletl.

DVD

Samotné DVD neobsahuje nic moc zajímavého. Žádné bonusy, jen jednoduché menu, které je ale celkem stylové. Vystřižené scény by asi mohly být zajímavější, ale nejspíš se je povedlo všechny ve filmu uplatnit.

Riziko (Boiler Room)

Thriller / Drama / Krimi

USA, 2000, 118 min

Režie: Ben Younger

Hrají: Giovanni Ribisi, Vin Diesel, Nia Long, Nicky Katt, Scott Caan, Ron Rifkin, Jamie Kennedy, Taylor Nichols, Bill Sage, Ben Affleck, Mark Webber, Jon Abrahams, Will McCormack

Zvuk: český 2.0, anglický 5.1

Titulky: české

Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 2**
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Riziko na DVD: Obchodujeme s akciemi a uctíváme Wall Street