Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Rizika půjčky bez doložení příjmů

Půjčka bez doložení příjmů patří k nejhledanějším ve své kategorii. Není se čemu divit. Společností, které nabízejí tyto služby, je na českém trhu celá řada. Prostřednictvím nabídek a reklam svádí nebankovní společnosti boj o zákazníka a snaží se mu maximálně vyjít vstříc. Je půjčení peněz bez doložení příjmů opravdu tak snadné nebo má přeci jen nějaký ten háček? Připravili jsme pro Vás malý přehled.

Půjčit si není dnes vůbec těžké. Reklamy hlásí, že peníze získáte téměř ihned, stačí jen kliknout. Zejména nebankovní společnosti se směle hlásí k tomuto trendu a slibují peníze rychle a bez rizika. Jak je tedy možné získat půjčku bez doložení příjmů, když zákon o spotřebitelském úvěru ukládá povinnost prověřit příjmy každého žadatele? A je to vůbec možné?

Marketing vs. skutečnost

To, že nás na první pohled zaujme “lákavý obal”, je známá věc. V marketingu je dovoleno téměř vše. Jednotlivé společnosti si tedy mohou své produkty pojmenovat jak se jim líbí, tedy i “půjčka bez potvrzení příjmů”. Ve skutečnosti však musí každý žadatel být prověřen a musí tedy doložit své příjmy – nejčastěji výpisem z účtu. Právě absenci potvrzení příjmů od zaměstnavatele dovolují nebankovním společnostem používat označení “půjčka bez doložení příjmů”.

Pro koho jsou půjčky bez registru?

Absence potvrzení od zaměstnavatele cílí zejména na lidi, kteří klasického zaměstnavatele nemají. Jedná se zejména o osoby, které momentálně nepracují (matky na mateřské dovolené, osoby v krátkodobé rekonvalescenci), lidi pracující krátkodobě jako OSVČ, studenty využívající dohodu o provedení práce nebo osoby, které pobírají nějakou formu důchodu či sociální dávky.

Tito lidé zpravidla nemají dostatečnou bonitu u banky. Avšak pro potřeby tohoto typu půjček stačí výpis z účtu a prokázání, že peníze vždy na účet přijdou. Doba splatnosti půjček bez registru je většinou krátká, a proto nezáleží na tom, z jakého zdroje pravidelný příjem peněz  pochází. Podívejme se nyní na to, co jsou tyto půjčky zač.

Co znamená “půjčka bez doložení příjmů”?

Zpravidla se jedná o malé krátkodobé půjčky v řádech tisíců korun. Větší nebankovní společnosti nabízejí i půjčky v řádech stovek tisíců.

Malé půjčky bez registru jsou velmi rychle vyřízeny, ale je také požadováno rychlé splacení, většinou do 30 dnů od poskytnutí peněz.

Splátka je většinou jednorázová, od deseti tisíc korun je možné ji rozdělit na dvě či výše splátek. Z toho důvodu není třeba více zkoumat příjmy žadatele.

Výhody a nevýhody

Každá mince má dvě strany a jinak tomu není ani v případě tohoto typu půjček. Půjčky bez doložení příjmů mohou být řešením při krátkodobém výpadku peněz. Hlavní výhodou je, že žadatel nemusí dokládat svůj příjem výpisem od zaměstnavatele. Stačí oslovit vybranou společnost online a požádat o určitý finanční obnos. Následně vyplní osobní údaje, požadovanou částku, datum splatnosti, případně další informace, které nebankovní společnost požaduje. Pak už stačí jen počkat na oznámení o vyřízení žádosti. Je vhodná tedy i pro osoby, které potřebují peníze opravdu rychle a bez zbytečných průtahů.

Nyní otočíme minci a podíváme se, jaká tři největší rizika se v těchto půjčkách ukrývají. Prvním z nich je vyšší riziko zamítnutí žádosti. Většina společností používá automatické nástroje, které posuzují žádost na základě několika shodných kritérií. Pokud jste zastáncem individuálního přístupu, poohlédněte se po jiném typu produktu.

Tím, že společnosti nepožadují ověření příjmů od zaměstnavatele, vystavují se většímu riziku. To je zpravidla kompenzováno vyšší úrokovou sazbou.

Na co si však dát největší pozor? Samozřejmě je to riziko neschopnosti splácet takovou půjčku. Často nebankovní společnosti nabízejí tento druh produktu zcela zdarma. Tedy to, co si půjčíte, za měsíc zase vrátíte a nestojí to ani korunu navíc.

Pokud si však vezmete tento druh půjčky z klasické, cena bývá závratně vysoká. Poplatky a úroky rostou každým dnem a RPSN se točí v tisících procentech. Největší problém nastává, pokud nezvládneme malou půjčku ve smluvené době splatit. Díky nastavené RPSN se výše dluhu zvyšuje každým dnem. Dluhová spirála se roztáčí závratnou rychlostí, ze které se lidé s nízkým příjmem dostávají jen velmi těžko.

Rada na závěr: Půjčce bez doložení příjmů by se měli vyhnout žadatelé, kteří nemají žádný nebo pouze velmi malý příjem. Pozor si dejte také na typ uzavírané smlouvy. Nepřehledná smlouva může dlužníka zmást a lehko se dostane do prodlení se splácením. Z porušení smlouvy pak plynou sankce, které jsou zpravidla velmi vysoké. Půjčka bez registru není řešením, pokud se dlouhodobě potýkáte s nedostatkem příjmu. V poradnách finanční tísně často končí lidé, kteří využili rychlou půjčku bez registru.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rizika půjčky bez doložení příjmů