Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Rizika hormonální antikoncepce? Dejte si pozor na celulitidu nebo stárnutí pleti

Redakce

Redakce

21. 5. 2011

Máme možnost volby. Chceme dítě nebo ještě ne? Hormonální antikoncepce (pilulky, náplasti, kroužek) má několik nesporných výhod, které vám určitě vyjmenuje každá dívka starší 15 let. Mimo to, že při jejím zodpovědném užívání je riziko otěhotnění téměř nulové, vám také zlepší pleť, upraví menstruační cyklus a ochrání před některými druhy rakoviny.

Pravidelně spolknout pilulku, zavést kroužek nebo nalepit náplast – rychlé, jednoduché, účinné. Dává nám to svobodu. Ale není té svobody příliš? Změnila náš pohled na vztahy, na lásku, rozmohla se nevěra. Každý si může říct: Vždyť je to téměř bez rizika. Zlomené srdce se nepokládá za risk maximálně za vedlejší produkt.

V hormonálním opojení zapomínáme, že dítě není jediným rizikem nechráněného sexu. Výzkumy bylo prokázáno, že ženy, které používají HA, mají větší sklon ke střídání partnerů, nepoužívají kondomy, a tím pádem jsou častěji nakaženy např. chlamydií nebo mykotickými infekcemi. A proto jednou provždy: Hormonální antikoncepce nechrání před virem HIV ani jinými pohlavně přenosnými nemocemi!

Zdravotní rizika

Nejvíce diskutovanou nemocí ve spojení s HA je trombóza a plicní embolie. Při trombóze dochází ke srážení krve v žilách. Nejčastěji bývají postihnuty dolní končetiny. Plicní embolie souvisí s trombózou velice úzce.

Sraženiny krve se totiž mohou utrhnout a cestují krevním řečištěm. Samozřejmě se začnou usazovat v místech, která jsou úzká. Tedy v plicních tepnách. Embolie může mít za následek i náhlou smrt.

HA nechrání před pohlavně přenosnými chorobami a virem HIV
HA nechrání před pohlavně přenosnými chorobami a virem HIV

S užíváním HA se mění krevní srážení, proto jsou uživatelky trombózou ohroženy více než ženy, které ji nepoužívají. Pokud jste ještě kuřačka starší 35 let nebo trpíte obezitou, zvyšuje se riziko možné nákazy až desetkrát.

HA se vstřebává do krve, a proto se dostane i k játrům, jež krev filtrují. Vzhledem k obsahu hormonů by ji ženy se žloutenkou nebo poruchou jater neměly vůbec užívat. Pokud si ji půjdete nechat předepsat a trpíte migrénami nebo epilepsií, dbejte zvýšené opatrnosti a gynekologa informujte.

Zvýšil se vám krevní tlak, máte poruchy vidění a trpíte migrénami? Pokud se u vás některý z těchto příznaků objevil a užíváte HA, začněte přemýšlet o jejím vysazení.

Dopad na tělo

V HA obsažený estrogen nám v těle potlačuje vitamín E, který je důležitý pro oběh krve, a vitamín B6, jenž nám z těla odvádí zadržovanou vodu. Nedostatek těchto dvou vitamínů způsobuje vznik celulitidy. A nejen to. Orálně podávaná antikoncepce má negativní vliv na i vitamín C, který zamezuje stárnutí pokožky.

FOTO: Pearl index HA je 0,1 - 3
Pearl index HA je 0,1 – 3

Další nepotvrzené, nicméně velice často uváděné, následky užívání jsou změny nálad, zvýšení váhy, snížení libida, zvýšení chuti k jídlu a tlak v prsou.

Důležitá čísla

Závěrem několik zajímavých čísel neboli tzv. Pearl index. Říká nám, ke kolika nechtěným otěhotněním došlo u sta žen užívajících určitý druh antikoncepce.

Žádna antikoncepce (mladá žena) 80 – 90, spermicidní přípravky 4 – 25, přerušovaná soulož 6 – 17, Pesar 4 – 22, mužský kondom 2 – 15, kombinovaná HA (50mg estrogenu) 0,1 – 3, kombinovaná HA (méně než 50mg estrogenu) 0,2 – 3, nitroděložní tělísko 0,2 – 0,8, injekce 0,03 – 1.

Čísla jsou samozřejmě zkreslena. Pokud zapomeneme užít HA, je riziko otěhotnění mnohem vyšší, než když SPRÁVNĚ použijeme kondom, který má v tom případě riziko 0.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rizika hormonální antikoncepce? Dejte si pozor na celulitidu nebo stárnutí pleti