Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Riverside v pražské Chmelnici ukazáli, jak hrát rock rukama i nohama

Martin Palounek

Martin Palounek

7. 5. 2011

FOTO: Riverside!Fotogalerie!Ve čtvrtek 5. května vystoupila v pražském Exitu polská formace Riverside po boku svých krajanů Tides From Nebula. Fanoušci si tak mohli poslechnout netradiční dávku progresivní hudby.

FOTO: Riverside

Riverside, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Show měla podle plakátu začít již od sedmi, nicméně pořadatelé nám na místě oznámili, že dovnitř do sálu se nepouští před osmou. Následovala ještě zvuková zkouška předkapely, takže samotná show začala až s úderem půl deváté.

Na úvodní kapele, Tides From Nebula, byly zajímavé pouze kreace baskytaristy, který každou chvíli vypadal, že fanoušky v první řadě umlátí baskytarou a/nebo přepadne přes okraj pódia. Hudebně šlo převážně o nečitelnou zvukovou bariéru, těžko říci, jestli kvůli akustice sálu nebo záměru kapely. Z těchto celkem pochopitelných důvodů na sebe většina přítomných jen bezradně koukala a všichni doufali, že hlavní hvězdy večera začnou co nejdříve.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2011_05_05_riverside/]

Riverside již od začátku ukázali, že si hodlají se vším do detailu vyhrát. Vyzdobená stage, obrovské množství efektových krabiček na zemi a v klávesové sekci se blyštily hned čtyři nástroje. A navíc specialitka, theremin. Použit byl sice jen několikrát, nicméně se jedná o nástroj opravdu fascinující a pro Riverside dost charakteristický, v rockové hudbě ho kromě nich použili například Led Zeppelin.

Set byl vyvážený, hrály se songy jak z prvních alb, tak i z pozdějších. Doménou kapely je, že skladby musí znít jako na studiové nahrávce. Častokrát tak hudebníci hráli kvůli nutnému přepínání mnoha efektů najednou více nohama než rukama. Proto nebyl tolik prostor pro nějakou vyloženou zběsilou show, ale posluchači si to jistě užili i tak.

Z hlediska techniky hry na nástroje byla show úžasná a navíc je pro mne osobně velkým plusem to, že hudba Riverside pro mne není předvídatelná, rytmus není úplně konvenční, stejně tak harmonie i melodie, takže člověk napjatě čeká, co přijde v dalším taktu. Možná proto se koncert líbil nejen mně, ale i mnoha dalším návštěvníkům.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Riverside v pražské Chmelnici ukazáli, jak hrát rock rukama i nohama