Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Ringo Starr rozzářil svou hvězdou Kongresové centrum v Praze

Alena Uhlířová

Alena Uhlířová

30. 6. 2011

FOTO: Ringo StarrLegendární bubeník a člen skupiny Beatles Ringo Starr poprvé ve svém životě otevřel dveře do komnaty s názvem Česká republika. Ringo přivezl svou kapelu All Starr Band a z Kongresového centra společně vytvořili svatyni plnou těch nejpřívětivějších tónů.

FOTO: Ringo Starr

Ringo Starr za svou bicí soupravou, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Ringo Starr je v Praze. Tento liverpoolský hudební mág spatřil poprvé světélkující stověžatou Prahu v úterý okolo půlnoci, kdy přistál se svým soukromým letadlem na ruzyňském letišti. Zdržet se chystá až do soboty. Má svůj vlastní program a plány a jen jakoby mimochodem zasvětil středeční večer koncertu v Kongresovém centru.

První tóny se rozezněly krátce po osmé hodině večerní. Na pódium vkročila skupinka postarších umělců následovaná někdejší hvězdou, Ringo Starrem. Pomalejší pohyby a nejistá chůze se ale záhy proměnily a pánové dokázali, že ještě rozhodně nepatří do starého železa. Rozezněli své nástroje, rozvlnili svá těla a rozpumpovali ve všech svých příznivcích srdce bijící rytmem famózních Brouků.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2011_06_29_ringo-star/]

Ringo se svou kapelou otevřeli večer skladbami, ve kterých se uvedl Ringo jako zpěvák. Jeden skvělý song střídal druhý, Starr i kapela ukázali svou formu a dva a půl tisíce těl, sedících v křeslech, začalo pomalu ožívat a uvolňovat se. Atmosféru ještě více odlehčil okamžik, kdy zpěvák přerušil svůj proslov a odebral se k hledišti, aby přijal květiny od dvou malých slečen: „Tak krásné dívky nemohu nechat čekat,“ pronesl.

Poté už se doposud zpívající liverpoolská legenda vrhla za svou bicí soupravu a uhodila do bubnů. A i když byl Ringův zpěv výjimečný, teprve s paličkami v rukou to byl on. Najednou se vytratil podivně se kývající zpěvák připomínající medvěda a zjevil se jeden z nejlepších bubeníků všech dob, který se oddal rytmu a laxně při tom pokyvoval hlavou.

FOTO: Ringo Starr a Rick Derringer

Jakmile se Ringo ukryl za bicí, dostali se ke zpěvu také ostatní členové kapely. První přišel na řadu Rick Derringer, který se představil se skladbou Hang on Sloopy. Poté se hlavního mikrofonu chopil Edgar Winter. Při drsném rockerském zjevu velmi překvapily jeho hlasivky, jež se rozkmitaly a vytvořily zvuk v poměrně vysoké tónině.

Edgar své kvality ukázal ještě o něco později ve skladbě s názvem Frankenstein. Už po prvním taktu bylo jasné, proč získala zrovna tento název. Jednalo se pouze o instrumentální skladbu, pánové se tak naplno oddali svým nástrojům, jejichž zvuk vyvolával husí kůži a prazvláštní mrazení. Edgar navíc předvedl svůj obrovský talent, když střídal klávesy, bicí a saxofon. Nemusím snad dodávat, že všechny zmíněné nástroje ovládal perfektně a vytvořil s nimi sóla hodná nejlepších světových hráčů. Frankensteina dokážu charakterizovat pouze jediným slovem – nářez.

Zazněly úžasné skladby, notoricky známé snad každé generaci. Beatles se vrátili se skladbou I Wanna Be Your Man. Nechyběly ani kusy jako The Other Side Of Liverpool, Peace Dream, Broken Wings, Photograph, With A Little Help From My Friend nebo What I Like About You, který se objevil i ve stejnojmenném americkém seriálu. Navíc tato skladba přinesla přímo neskutečné kytarové sólo, u nějž se tajil dech, a dalo se jen těžko uvěřit, že zvuk vychází pouze z jednoho nástroje.

Patrně největší úspěch ale měla píseň Yellow Submarine, která publikum ještě více rozdováděla. Lidé zpívali, tleskali s rukama nahoře, bavili se. Na jednu stranu je nepochopitelné, jak takto triviální skladba může upoutat v takové míře. Na stranu druhou je třeba uznat, že přes veškerou jednoduchost má skladba jakýsi potrhlý nápad, který ji činí nezvykle nápaditou.

Ringo Starr dokázal se svou kapelou navodit nekonečné množství pohody a radosti. Lidé se smáli, tančili, tleskali. Skákat začali dokonce i Ringovi sedmdesátiletí vrstevníci, kteří před koncertem sotva našli své sedadlo. Jediný okamžik, kdy zavládl smutek, se objevil ve chvíli, kdy Ringo opustil pódium. Lidé se ho snažili vyvolat zpět, ale po několika minutách marného skandování zpěvákova jména se rozbouřený dav pokojně rozešel vstřebat své zážitky do soukromí. Ringo nám tímto koncertem poslal jediný vzkaz: Legenda ještě nezemřela.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ringo Starr rozzářil svou hvězdou Kongresové centrum v Praze