Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Říjnová Pevnost pro hračičky všech druhů

Jan Nohovec

Jan Nohovec

11. 10. 2009

 

Co přináší svým čtenářům letošní desátá Pevnost pod obálkou s bojovníkem z Magiců? Články o hrách všech druhů, trojici povídek, dvě fantasy série a nádavkem pár pravidelných rubrik. Prolistujte si časopis s námi.

Ačkoliv natěšení hráči již třesoucí se rukou otáčejí první stránky Pevnosti, je třeba na začátek vzdát poctu Jiřímu Pilchovi. V úvodníku nad ním truchlí Jiří Popiolek, stejně jako mnoho z nás. Spravit náladu si můžete některou ze soutěží, nebo upoutávkou na festival Power Metal, případně vyhlášením Ceny Karla Čapka. V Anketě odpovídali redaktoři Dechu draka na otázku, jakou měli v dětství obílenou hru.

Pak už skutečně přichází na slovo říjnové pevnostní téma – příběh sférochodce od Jana „Caranthira“ Adama, který vypráví druhou osobou jednotného čísla životní cestu jednoho z nových hrdinů karetní hry Magic. Přestože se vlastně nejedná o nic jiného, než o poutavý příběh pro navození atmosféry aktuálního rozšíření, nelze než autorovi za jeho text zatleskat.

pevnost-2009-10

Následuje pro první část Pevnosti typická literární rubrika s články Martina Fajkuse o cyklu Podzemí, kterému v současné době vychází třetí pokračování, a Filipa Gotfrida o Percym Jacksonovi, jehož první díl se k nám právě dostal. Oba pánové se své úlohy zhostili na výbornou a ve svých textech poutavou formou provedli po všech stránkách fantasy sérií. Filip Gotfrid pro nás navíc ve spolupráci s Danielem Storchem připravil rozhovor s Rickem Riordanem, autorem ságy o mladém olympském polobohovi. V Perlách z moře fantastiky se Jiří Popiolek příjemně rozepsal o Cyteen spisovatelky C. J. Cherryhové, o které se u nás vůbec neví a která je svým dílem velice podobná oblíbené Ursule K. Le Guinové.

V Literárních novinkách nám kromě tradičního informačního servisu přinese Martin Šust zamyšlený sloupek o klasických knihách, které vycházejí v novém hávu u českých fantastických nakladatelství. Z tradičních literárních recenzí si můžeme přečíst třeba o novém Mlokovi, antologii Město přízraků, sbírce povídek Stephena Kinga Za soumraku, nebo o Hořících přízracích Vladimíra Šlechty.

Povídky

Z povídkové tvorby se nám tentokrát představila trojice dvou známých a jednoho neznámého, ale o to zajímavějšího autora. Posledním jmenovaným je Alistair Rennie s textem ChmurnýVálečník potkává syny Urvalovy, která je teprve druhou povídkou, jež jsme si mohli od tohoto mezinárodního spisovatele v českém překladu přečíst. Otec Urval rozhodl, že by neuškodilo odstranit některého ze svých soků, a tak vyslal na cestu své očíslované syny – asi tak by se dala shrnout zápletka. Mnohem zajímavější (ačkoliv i představa Urvala a jeho potomků vypadá lákavě fantaskní) je však forma vyprávění, kterým Rennie svůj svět Meta-Válečníků popsal. Kostrbatý styl, tak vlastní všem spisovatelským začátečníkům, se tu vyvinul v něco velice zajímavého, přitažlivého a živého, co vás chytí a nepustí, dokud neskončíte na konci krátké povídky. Až pak začnete slintat a chtít si text přečíst ještě jednou.

Ačkoliv se Černý led Konstantina Šindeláře odehrává ve zcela jiném prostředí (pravěká společnost, která jakoby vypadla z oka Lovcům mamutů) i on oplývá podobnou surovostí a výsledným pocitem, který ve vás zanechá. Druhé dvojče, syn stínů jménem Fao, se tu setkává s obyvateli osady, kterou vyvraždila podivná síla z počátku časů, černý led. Musí nasadit veškeré své síly a ještě mnohem víc, aby se ubránil a zastavil tuto podivnou mocnost, než pomalu otráví celý svět. Autor několika vydařených povídek se opět vydal na cestu sword & sorcery a opět slaví úspěchy. Ve svém patnáctistránkovém textu, který vyšel už v antologii Mlok 2005, hází mezi lid několik velmi zajímavých a sugestivních obrazů, které vám ještě nějaký ten pátek zůstanou v mysli. Ačkoliv vyprávěcí styl vás po chvíli donutí přeskakovat řádky, originalita příběhu přesto udrží vaši pozornost až do konce.

Přestože Martinu Šrámkovou známe hlavně jako autorku fantasy textů (mimo jiné díky sbírce Doba krkavců) a i název následující povídky (Krytým vozem k horám na obzoru) napovídá, že půjde o další výpravu do podobného žánru, tentokrát zabrousila tato česká autorka do hájemství kyberpunku. Sto let po naší době se odehrává příběh kybermastera Zóny (počítačové sítě, která bylo vytvořena pro děti mladší patnáct let, aby mohly mít šťastné dětství a zbavili se strastí), jehož dcera náhle zmizí, psychicky i fyzicky. I třetí příběh říjnové Pevnosti oplývá značnou originalitou, pokud ne námětem, tak alespoň formou zpracování a závěrečnou pointou. Pomalejší dějový spád a ich-forma dávají prostor hrdinovým melancholickým úvahám o světě, který vůbec není pěkný, a dokreslují tak depresivní atmosféru celého místa, ke níž je výborným kontrastem nečekaný (a trochu uspěchaný) konec.

Šedá území a Dech draka

Astonova literární dílna nám opět představí několik textů nezavedených autorů – alternativní konec pro Příhodu ve vile a dokončení Hliněné armády, obojí opatřené komentáři. František Novotný uzavře čtvrtou částí svůj seriál Řemeslo románu povídáním o literárních tropách, postmodernismu a místech pro čerpání inspirace a zkušeností. Listárna se naopak bude věnovat tvorbě filmové a upozorní na nový ročník soutěže O lahvičku miruvoru. V pohledu za scénu si Martin Šust popovídal s Jaroslavem Olšou, jr., jedním z iniciátorů změny v české fantastice na počátku devadesátých let.  Dech draka představí jedno obrovské povídací RPG o cestování v čase jménem „Časy se mění“. Vzhůru do Ruska!

V barevné části hráčského doupěte se Petr Šmerák podívá na karetní hru Age of Empires, Marek „Memfis“ Zeman a Martin „Carandraug“ Fabián podrobně popíšou letošní Mistrovství republiky ve WoW Minis a TCG. Karel Wolf utrousí pár slov o nových PC hrách Overlord II (novější verze staré pařby), Blood Bowl (americký fotbal trochu jinak) a Aion (zajímavé MMORPG).

josef-pecinovsky-stin-mrtveho

Film

Filmoví fanoušci už dlouho očekávali nový film Neila Blomkampa District 9, kterému se na zub podívá Filip Gotfrid. Stejně tak přijde slovo na kinosnímky Číslo 9 a Gamer společně s novými DVD Krysař a Dům veselých duchů. Alexandra Pavelková představí v rubrice Anime další celovečerní film, tentokrát o Dračím chlapci Tarovi. Ve filmových novinkách se s Ďurem Červenákem podíváme na chystané hity stříbrného plátna v čele s dlouho očekávaným Avatarem.

A zbytek…

Že jsme na začátku slibovali články pro hračičky a vám nestačil text o sférochodcích, recenze v herní rubrice ani reportáž z Mistrovství ve WoW? Tak vás čeká ještě jedno příjemné odhalení. Zatímco minulé číslo přineslo reportáž ze sandiegského Comic Conu, říjnové zase provede očima Jana Kuděly po Amerických obchodech se sny, komiksových a fantastických krámcích v celém New Yorku.

Milovníky tajemna zase uspokojí Richard Klíčník se svou reportáží z nádherného Severního Skotska a Františka Vrbenská se svou statí o Tajuplném pražském rabínovi, Löwovi. O výběru LARPů napsala Petra Lukačovičová a Petra Neomillnerová se podívala na zoubek vahám.

Celkově je říjnové číslo Pevnosti tematicky dost rozházené. Snažilo se udělat radost fanouškům her všeho druhu, ale nechtělo na druhou stranu zapomenout na své stálé čtenáře literárních sekcí, kterým tak nabídlo kromě dvou článků o známých komerčních ságách i trojici veskrze zajímavých povídek. Odběratelům Pevnosti Plus se navíc do rukou dostane dvojice novel Josefa Pecinovského, Stín kobry a Zabít mrtvého (recenze Lukáše Vaníčka). Podzimní číslo na vás čeká…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Říjnová Pevnost pro hračičky všech druhů