×
TOPZINE.cz

Řídnutí kostí je problém každého věku. Jaké příznaky ho doprovází?

priznaky-ridnuti-kosti-osteoporozy
Zdroj: Pixabay.com

Řídnutí kostí spojované s vyšším věkem hrozí podle Aleny Polanské z pražské polikliniky I.P.Pavlova i mladším lidem. Kdo je hubený, malého vzrůstu, kouří, žije nezdravým životním stylem, nebo má potravinovou alergii, měl by si dát vyšetřit hustotu kostí, řekla lékařka ČTK. Osteoporózou trpí téměř milion Češek a Čechů, zlomeninu oslabené kosti utrpí každá třetí seniorka a každý šestý senior. Zdravotní pojišťovny dají ročně za léčbu osteoporózy a souvisejících zlomenin půl miliardy korun.

Kostní tkáň ubývá s věkem, osteoporóza se ale může vyvinout prakticky v každém věku. U žen je proces urychlen poklesem tvorby hormonu estrogenu. Riziko zvyšuje nedostatek pohybu, extrémní hubenost, metabolická onemocnění, celiakie, nesnášenlivost laktózy, zvýšený příjem alkoholu, kouření a nedostatek vápníku ve stravě.

Osteoporóza většinou nebolí, lidé pozorují jen to, že jejich výška klesá. Někdy je bolí záda, obvykle řídnutí kostí projeví až první zlomeninou. Doporučení na denzitometrické vyšetření, které určí hustotu kostí, si mohou lidé vyžádat u praktického lékaře či ortopeda, ženy také u gynekologa. Vyšetření hradí zdravotní pojišťovny.

Denzitometrie je nebolestivá, připomíná rentgen. Podstoupit ji mohou i děti, nelze ji provádět pouze u těhotných žen.

Předstupněm osteroporózy je osteopenie, ta se řeší úpravou jídelníčku, do kterého je nutno zařadit potraviny bohaté na vápník a vitamín D, tedy mléčné výrobky, ryby, zeleninu, tofu, ořechy, mandle, luštěniny a mák. Nutné je také zařadit do rozvrhu pohyb, alespoň třikrát týdně 30 minut, a užívat přípravky s vápníkem.

Autor ČTK

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..